Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. jún 2019, 07:13

Podľa Trumpa bude potrebné "urobiť niečo" s clami EÚ na americké vína

Podľa Trumpa bude potrebné "urobiť niečo" s clami EÚ na americké vína

Foto: TASR/AP

Dovozné clá EÚ na víno sú vyššie než clá na dovoz európskych vín do USA.

Americký prezident Donald Trump zaútočil najnovšie na Francúzsko, ktoré obvinil z neférových dovozných ciel na "skvelé" americké vína.

Trump povedal, že bude pracovať na otvorení európskeho trhu americkým vínam, pričom opätovne obvinil Francúzsko, že v tejto oblasti vytvára pre americký export neférové obchodné bariéry.

"Francúzsko stanovuje na naše vína vysoké clá, zatiaľ čo my na francúzske veľmi nízke," povedal Trump pre stanicu CNBC. Ako dodal, americkí producenti sa sťažujú, že francúzske vína sa dostávajú na pulty obchodov v USA "prakticky zadarmo," čo podľa neho nie je fér a "USA s tým budú musieť niečo urobiť".

Dovozné clá EÚ na víno sú vyššie než clá na dovoz európskych vín do USA. Navyše zákazníci v Európe nekupujú americké vína v takej miere ako Američania tie európske. Čo sa však týka Francúzska, je síce jedným z najväčších producentov vína, ale ako člen EÚ nemôže zavádzať vlastné clá či obchodnú politiku.

Americké dovozné clá sa pohybujú od 5,3 centa do 12,7 centa za fľašu. Na šumivé vína platia vyššie clá na úrovni zhruba 14,9 centa za fľašu.

Na druhej strane, ako uviedla organizácia propagujúca americké vína Wine Institute, v EÚ platia na vína z USA clá vo výške 11 až 29 centov/fľaša.

V roku 2017 doviezli Spojené štáty európske víno v hodnote 4,5 miliardy USD (3,98 miliardy eur). Naopak, Američania do Európy vyviezli víno len v hodnote 553 miliónov USD. Napriek tomu, ako ukázali údaje francúzskych colných úradov, od roku 2007 do roku 2018 sa vývoz vína z USA len do Francúzska strojnásobil a Európa predstavovala pre americké vína najväčší exportný trh.

Washington a Brusel sa pripravujú na začatie rokovaní o obchodnej dohode. Tá by mala riešiť konflikt, ktorý odštartoval Trump minulý rok, keď uvalil clá na dovoz ocele a hliníka zo zahraničia vrátane krajín Európskej únie. Zástupcovia EÚ sa však niekoľkokrát vyjadrili, že sektor poľnohospodárstva sa otvárať nebude.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 4 hodinami

Nádvorie sv. Jána Primaciálneho paláca v Bratislave je od štvrtka miestom výstavy Ján Pavol II. a Slovensko. Podujatie sa koná pri príležitosti storočnice narodenia pápeža Jána Pavla II. Výstava prináša doteraz neznáme fotografie a dokumenty, v hlavnom meste potrvá do 31. júla. (TASR)

pred 4 hodinami

Koronavírus môže po sebe zanechať poškodenie mozgu, tvrdí štúdia britských výskumníkov. Predbežné klinické dáta podľa nej naznačujú, že infekcia spôsobená vírusom, má spojitosť s výskytom neurologických a neuropsychiatrických ochorení. COVID-19 môže so sebou prinášať sprievodné javy ako mŕtvicu, zápal mozgu či psychotické stavy. 

pred 6 hodinami
pred 7 hodinami

Starostu juhokórejského Soulu Pak Won-suna našli mŕtveho v severnej časti metropoly. Nezvestný bol štyri až päť hodín. V stredu naňho bývalá zamestnankyňa mesta údajne podala sťažnosť zo sexuálneho napadnutia. (TASR)

pred 8 hodinami

V pondelok zasadne konzílium epidemiológov s novými odporúčaniami, avizoval premiér Igor Matovič. „Jediná zbraň, ktorú v rukách máme, je zodpovednosť nás všetkých,“ komentoval.