Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
10. 06. 2019, 13:43

Nový trik upadajúceho impresária

Majú v KDH dôvod báť sa novej Matovičovej platformy?
Nový trik upadajúceho impresária

Foto: TASR/Dano Veselský

Odkaz od redakcie POSTOJA: Potrebujeme vás!

Články na Postoji nie sú spoplatnené, aby ich mohlo čítať čo najviac ľudí. Vznikajú najmä vďaka pravidelnej mesačnej podpore od čitateľov, ľudí, ako ste vy. Budeme si veľmi vážiť, ak nás budete podporovať. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe článkov, ako je tento. 

Ďakujeme!

 

Igor Matovič dnes na tlačovej konferencii ohlásil to, čo už niekoľko dní oznamuje z bilbordov. Zakladá platformu Odvážne, ktorou chce osloviť kresťanských voličov.

Kresťanským aktivistom, ktorí s ním do tohto projektu pôjdu, ponúka peniaze a polovicu miest na kandidátke. Od ostatných subjektov, ktoré sa usilujú o hlasy týchto voličov, sa chce odlíšiť svojím „autentickejším“ kresťanstvom. To zadefinoval tak, že nebude kázať o morálke a povyšovať sa.

Matovič môže síce používať tie najušľachtilejšie slová o renesancii kresťanskej politiky pod hlavičkou svojho hnutia, ale len ťažko sa mu podarí zakryť fakt, že dôvod tohto nového triku je čisto pragmatický.

Jeho projekt sa ocitol v úzkych a čelí tlaku zo všetkých strán. Z jednej strany ho ohrozuje blok Progresívneho Slovenska a Spolu či formujúca sa stredovejšia Kiskova strana. Obidva tieto subjekty môžu odlákať časť liberálnejších voličov OĽaNO.

Hlasy z kresťanských spoločenstiev, z ktorých v predchádzajúcich voľbách Obyčajní ľudia takisto profitovali, sa zase snaží získať späť pozviechané KDH.

Ani pre protestného voliča už nie je Igor Matovič tým, čo v minulosti, keďže v súboji o tieto hlasy sa vynorili noví bojovníci.

Nehovoriac o tom, že s blížiacimi sa voľbami bude medzi opozičnými voličmi silnieť dopyt aj po informáciách, akých ľudí majú jednotlivé strany na dôležité rezorty, či majú predstavu, kam posunúť krajinu v ekonomike alebo sociálnej politike. Budú sa tiež zamýšľať nad tým, či demokratická opozícia má vo svojich radoch politikov schopných ukočírovať hodnotovo a politicky komplikovanú vládnu koalíciu.

Na tieto otázky dáva OĽaNO len veľmi nepresvedčivú odpoveď, keďže opozičné roky z pohľadu budovania strany premárnilo.

Konzervatívna noha v OĽaNO nejaký čas fungovala, len sa vinou Igora Matoviča takmer roztrieštila. Zdieľať

Kúzelné sú aj Matovičove slová o tom, že vznik novej platformy je posilnením druhej, rozumej kresťanskej alebo konzervatívnej nohy v hnutí. Táto noha v OĽaNO nejaký čas fungovala, len sa vinou Igora Matoviča takmer roztrieštila. Jej tváre Richard Vašečka či Branislav Škripek sú už z OĽaNO preč a zdá sa, že na odchode je aj Veronika Remišová, ktorá na dnešnej tlačovke chýbala. Jej neprítomnosť si, mimochodom, médiá všimli viac ako Matovičove reči o novej kresťanskej politike.

Otázkou je, či by z tejto Matovičovej iniciatívy mali byť nervózni napríklad v KDH. Veľa dôvodov na to zatiaľ nemajú. Šéf OĽaNO nepredstavil žiadnych zaujímavých ľudí, ktorí by mali byť tvárami novej platformy, kresťanskí politici z jeho projektu skôr odchádzajú a jeho hviezda v priestore kresťanských spoločenstiev je na ústupe.

Otázkou je tiež to, čo tento nový projekt urobí so zvyškami liberálnejších voličov, ktorí kedysi tvorili približne polovicu jeho voličov.

Navyše, o krátky čas tu môžeme mať zase úplne iného Igora Matoviča. Spomeňme si na marec, keď sa Igor Matovič postavil do čela eurokandidátky a zdôvodnil to sklamaním z americkej zahraničnej politiky a snahou prebudiť ľudí, ktorí v Bruseli rozhodujú o bezpečnostnej politike. Ako to celé dopadlo, vieme.

Ak šéf OĽaNO o nejaký týždeň zistí, že ani kresťanská karta príliš nefunguje, máme ho tu späť v ďalšej, samozrejme opäť v „úplne autentickej“ polohe.

Igor Matovič cíti ohrozenie. Preto skúša, hľadá a ponúka nové ilúzie. Veľmi dobre si totiž uvedomuje, že zoskupenia tohto typu majú veľký problém vtedy, keď ich impresáriovia začnú nudiť.

Akou sumou podporíte POSTOJ vy?

Veľká časť našich čitateľov nás pravidelne podporuje. Pridajte sa k nim a pomôžte tvoriť POSTOJ. Ďakujeme!

 

Odporúčame

Progresivizmus a Západ

Progresivizmus a Západ

Prečítajte si esej o progresivizme, ktorej autor síce čerpá z americkej skúsenosti, no kritizuje politický prúd, silnejúci aj u nás.