Matovič predstavil hnutie Odvážne, Remišová na tlačovú besedu neprišla

Matovič predstavil hnutie Odvážne, Remišová na tlačovú besedu neprišla

Veronika Remišová nám odchod ku Kiskovi neoznámila, vyjadril sa Matovič.

Igor Matovič dnes predstavil hnutie Odvážne, ktoré má v rámci jeho hnutia OĽaNO združovať „obyčajných kresťanov“. V rámci hnutia bude fungovať s vlastnými financiami a bude mať polovicu miest na kandidátke, druhá časť hnutia sa bude profilovať ako protikorupčná.

Krídlo Odvážne chce podľa Matoviča „zabojovať o očistu kresťanskej politiky a vrátiť ju tam, kam patrí“. OĽaNO tak chce zabojovať o kresťanov, ktorí nedôverujú existujúcim kresťanským politickým stranám, a preto ich nevolia.

„Dodnes naše hnutie stálo na jednej nohe – Obyčajní ľudia, protikorupčné hnutie. Po dnešnom dni sme sa rozhodli postaviť sa na druhú nohu, na Odvážne, hnutie obyčajných kresťanov,“ povedal Matovič. Deklaruje, že to nič nemení na hodnotách OĽaNO ani presvedčení, že je potrebné na Slovensku „vykoreniť“ korupciu. 

„Chceme pozvať ľudí, čo cítia kresťansky a očakávajú od kresťanov, že budú bojovať za chudobných, chorých a slabých,“ povedal líder OĽaNO. Priblížil, že chcú dať ponuku kresťanom, ktorí nedokážu voliť existujúce kresťanské strany a nedôverujú im. „Úloha kresťanov v politike nie je prikazovať, zakazovať a kázať o morálke,“ podotkol Matovič s tým, že to nie je útok voči KDH či iným kresťanským stranám. Tvrdí však, že je tu veľké množstvo ľudí, ktorí sa za kresťanov považujú, ale nemajú svojich reprezentantov v politike. „Zo 100 kresťanov len šiesti volia kresťanskú stranu,“ upozornil líder OĽaNO.

Platforma Odvážne je podľa jeho slov dlhodobý plán. Jej založenie bolo schválené na predsedníctve hnutia v marci. Matovič tvrdí, že sa idú „podeliť o tanier“ a ponúkajú polovicu kandidátky hnutia do budúcoročných parlamentných volieb pre ľudí, „ktorí sa považujú za obyčajných, možno nedokonalých, kresťanov“. Hnutie ponúka pre platformu aj polovicu svojich našetrených peňazí. Matovič deklaruje, že do tohto krídla nevstúpia súčasní členovia hnutia, pozývajú tam nových ľudí. OĽaNO preto spúšťa aj webovú stránku.

Veronika Remišová na tlačovú besedu neprišla. „Kto to cítil, prišiel, kto to necítil, neprišiel alebo mal iné povinnosti,“ vyjadril sa Matovič.

Na otázky novinárov, podľa ktorých je už isté, že Remišová odchádza do novej strany prezidenta Andreja Kisku, Matovič odpovedal: „Minulý týždeň sme mali stretnutie s 30 ľuďmi nášho hnutia a Veronika bola jeho súčasťou, nič také od nej nepadlo. Povedala, že stále sa rozhoduje. Samozrejme, že Andrej Kiska urobí pre to všetko, bude jej popod nos ťahať obrovské medové motúzy. Vážim si, že Gábor Grendel je tu, mal rovnaké medové motúzy a zvládol to. Boli by sme radi, aby zostala, aby nepodľahla pokušeniu. Boli by sme radi, keby sa Andrej Kiska správal ako chlap, a nie ako zbabelec.“

Remišová pre TASR uviedla, že rešpektuje rozhodnutie o založení nového krídla OĽaNO – Odvážne, ktorým chce hnutie osloviť kresťanských voličov, nebude sa však na ňom zúčastňovať. „Ja som išla do politiky, aby som bojovala za to, aby spravodlivosť vrátane sociálnej spravodlivosti platila pre každého rovnako, bez ohľadu na to, či sa považuje za kresťana alebo nie,“ povedala s tým, že aj naďalej bude bojovať proti korupcii, ako to robila doteraz.

Tvrdí, že Slovensko potrebuje, aby sa hľadalo, čo ľudí spája, a nie to, čo ich rozdeľuje. Deliacou čiarou by podľa nej nemalo byť to, či sa niekto považuje za kresťana, obyčajného kresťana alebo za toho, čo v Boha neverí. „Čo sa týka OĽaNO, nie som jeho členom, no vždy som sa snažila, aby OĽaNO bolo skutočným hnutím, pracovalo s ľuďmi v regiónoch a dokázalo presadiť opatrenia, ktoré ľudia na Slovensku potrebujú. K vyjadreniam Matoviča k môjmu rozhodovaniu, ja som vždy bola otvorená a úprimná a snažila som sa konštruktívne posúvať veci dopredu,“ vyhlásila.

Nemyslí si, že kritiku toho, čo nefunguje, by mal niekto považovať za zraňujúcu. Deklaruje, že s kolegami v poslaneckom klube sa teraz pripravuje na júnovú schôdzu parlamentu. „Normálne pracujeme,“ podotkla.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo