Rusko zhromažďuje vojsko pri hraniciach, môže nečakane zaútočiť

Šéf NATO sa domnieva, že Rusko týmto spôsobom zastrašuje a vyvíja tlak na Kyjev.

Rusko zhromaždilo na ukrajinských hraniciach vojenské sily a posiela na územie východnej Ukrajiny ďalšiu výzbroj, čo tamojším proruským separatistom umožňuje v prípade potreby podnikať nečakané útoky. Oznámil to dnes generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorého citovala agentúra Reuters.

"Rusko zhromažďuje vojsko na svojich hraniciach s Ukrajinou, avšak aj na samotnom území východnej Ukrajiny, kam neustále prúdia zásielky ťažkého vybavenia, tanky, delostrelectvo, munícia, ako aj protivzdušné systémy. Majú kapacitu na útoky, ktorým predchádza iba veľmi krátky varovný čas," povedal Stoltenberg na tlačovej konferencii.

Podľa šéfa Severoatlantickej aliancie je podpora povstalcov zo strany Moskvy "flagrantným porušením" minských mierových dohôd. Stoltenberg tiež tvrdí, že dochádza k nárastu prípadov nedodržiavania prímeria, zabíjania a kladenia prekážok pri monitorovaní situácie. Šéf NATO sa domnieva, že Rusko týmto spôsobom zastrašuje a vyvíja tlak na Kyjev.

Ministri zahraničných vecí členských štátov aliancie sa tento týždeň stretnú v Turecku, kde budú rokovať o situácii na Ukrajine. Vzťahy medzi Ruskom a Západom sú na najnižšom bode od skončenia studenej vojny pre vlaňajšiu ruskú anexiu ukrajinského Krymu a podporu protivládnych povstalcov na východe štátu. Kremeľ tieto obvinenia odmieta.

TASR

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo