Gréci majú prísť s reformami, namiesto toho prijímajú tisíce úradníkov

Grécko má dnes prísť s jasnými reformami. Nemá však plán ani peniaze. Môže to skončiť jeho kolapsom a dlhými rokmi biedy.

Dnes večer sa ministri financií eurozóny opäť chystajú na ťažké stretnutie s Gréckom. Na stretnutí v Bruseli by mali zhodnotiť pokrok v rokovaniach o reformnom balíku tamojšej vlády.

To, že Atény naozaj predložia skutočné reformy, prípadne konečná dohoda o ich pláne sa však nečaká. Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble Grékov opäť ubezpečil, že Nemecko chce krajine pomôcť.

Spolková vláda podľa neho urobí všetko, aby udržala Grécko v eurozóne. "Na nás to nemôže stroskotať,"povedal Schäuble nedeľnému vydaniu denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

Gréci sa však k činu nemajú. „Noví vyjednávači sú ľudsky príjemnejší, ako skupina okolo ministra financií Janisa Varoufakisa,“ prezradil člen rokovacieho tímu euroskupiny nemeckému portálu DieWelt.de. „Obsahovo sa to však vôbec nepohlo dopredu.“

Práve naopak, Gréci podľa neho práve schválili zákon s názvom „Demokratizácia verejnej služby“, ktorý prinesie opätovné prijatie 13-tisíc prepustených štátnych úradníkov.

Grécky premiér Alexis Tsipras (vpravo) má stále dôvod na úsmev, aj keď jeho krajine k bankrotu chýba už len pár týždňov. Vľavo predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

Úspory a reformy rečami

V každom prípade musí vláda zajtra vrátiť Medzinárodnému menovému fondu (MMF) ďalších 750 miliónov eur z pôžičiek. Už na predchádzajúcu splátku sťahovala hotovosť z celej krajiny, napríklad aj z účtov miest a obcí. Celkovo musí tento mesiac zaplatiť 3,76 mld. eur.

Podľa agentúry TASR v médiách kolujú rôzne zoznamy možných reformných návrhov vlády premiéra Alexisa Tsiprasa. Ich cieľom je nájsť kompromis v dlhotrvajúcich rokovaniach Atén s medzinárodnými veriteľmi.

Návrhy reforiem sa týkajú napríklad dôchodkov a daní. Sporná daň z nehnuteľností môže tento rok do štátnej kasy priniesť 2,5 miliardy eur. Podľa správ z Atén špeciálnu daň majú platiť aj turisti. Na najdôležitejších 22 egejských ostrovoch budú turisti za jednu noc platiť 1 až 5 eur.

Dohoda o reformách je podmienkou uvoľnenia 7,2 miliardy eur finančnej pomoci pre krajinu.

Prudký kolaps?

Schäuble upozornil aj na to, že bankrot Grécka môže nastať celkom nečakane. "Skúsenosti z iných častí sveta ukázali, že krajina sa môže náhle ocitnúť v platobnej neschopnosti," uviedol pre FAZ.

Svoje varovanie pred bankrotom zdôvodnil napríklad nejasnosťami o stave gréckych štátnych financií. Na otázku, ako sú na tom Atény finančne, odpovedal: „To presne neviem. Nie som si istý, či to presne vie aj grécka vláda."

Grécko podľa neho musí pokračovať v realizácii reforiem, aby dostalo ďalšiu finančnú pomoc. Grécka vláda zatiaľ znížila svoju predpoveď rastu hrubého domáceho produktu v tomto roku z 1,4 % na 0,8 %.

Tri scenáre

Trojica veriteľov Grécka podľa DieWelt.de uvažuje s jedným pozitívnym, ale aj troma negatívnymi scenármi.

Pozitívnym je, že krajina dnes príde na rokovania s jasným scenárom reforiem, zajtra zaplatí splátku dlhu a do konca júna presadí prvé zmeny. Potom môže dostať ďalšie peniaze.

Prvý negatívny scenár je, že Grécko má pripravené reformy, ale preceňuje svoje finančné rezervy. V takom prípade by mohla čas do uvoľnenia novej pomoci preklenúť Európska centrálna banka.

Druhá možnosť je, že Atény navrhnú iba slabé reformy, pretože dúfajú, že euroskupina je už unavená a bude súhlasiť aj s tým.

To sa však nestane, reformy už nežiada iba Nemecko, ale napríklad aj Francúzsko a Španielsko. Grécko by tak už tento týždeň nevládalo poslať splátky dlhov MMF a ECB a nastala by čiastočná platobná neschopnosť.

Tretí a najhorší prípad by nastal, ak by Gréci neprišli s vážnymi reformami a ani by neboli ochotní platiť. Dostali by sa tak do bankrotu, pravdepodobne museli vystúpiť z eurozóny a dostali krajinu do finančnej katastrofy.

Štát by úradníkov a dôchodcov napríklad musel začať vyplácať zmenkami, ktorých hodnota by sa však zrejme okamžite prepadla a ľudia by roky žili v biede, uvažuje Die Welt.

Peter Kremský, TASR

Ilustračné foto: TASR/AP - Geert Vanden Wijngaert

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo