Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
K Veci Spoločnosť
08. jún 2019

Čo znamená byť človekom

Krása nám nielenže vraví, čím sme, ale toto, čím sme, aj integruje.
Čo znamená byť človekom

Ilustračné foto: pixabay.com

Odkaz od redakcie POSTOJA: Potrebujeme vás!

Články na Postoji nie sú spoplatnené, aby ich mohlo čítať čo najviac ľudí. Vznikajú najmä vďaka pravidelnej mesačnej podpore od čitateľov, ľudí, ako ste vy. Budeme si veľmi vážiť, ak nás budete podporovať. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe článkov, ako je tento. 

Ďakujeme!

 

Platón nám v dialógu Menón vraví, že jedného dňa vzal istý muž menom Sokrates nevzdelaného mladého otroka a dokázal, že jeho duša vie viac než jeho telo.

Sokrates ukázal, že tento chlapec dokáže pochopiť geometrický princíp, a potom ho všeobecne aplikovať bez toho, aby sa trápil pre akékoľvek konkrétne fyzické podmienky, ktoré by sa mohli v danom prípade vyskytnúť.

Alebo skúsme jednoduchšiu ilustráciu toho, čo chcel Sokrates povedať: koľko je miliarda vecí plus dve miliardy vecí? Stavím sa, že odpoveď viete, hoci ju neviete na základe svojej priamej skúsenosti. Napokon, nikdy ste nevideli spočítať hromadu obsahujúcu miliardu fyzických predmetov a pridať k nej inú hromadu presne dvoch miliárd vecí – a potom novú hromadu fyzicky skontrolovať, aby bolo isté, že pozostáva z troch miliárd vecí.

Nemusíme vykonať tento experiment fyzicky a nemusíme skúmať fyzickú štruktúru týchto vecí či fyzické sily pôsobiace v danej oblasti. Nepotrebujeme vôbec žiadne fyzické informácie, čo znamená, že keď vieme, že jedna miliarda plus dve miliardy rovná sa trom miliardám, vieme čosi nemateriálne.

Ak sa akýmkoľvek spôsobom dokážeme zaoberať nemateriálnym, znamená to, že aj my sami musíme byť sčasti nemateriálni. Zdieľať

A ak dokážeme vedieť niečo nemateriálne – ak sa akýmkoľvek spôsobom dokážeme zaoberať nemateriálnym – znamená to, že aj my sami musíme byť sčasti nemateriálni.

To však je len začiatok. Lebo akonáhle dokážeme vnímať čosi nemateriálne, môžeme sa tým ďalej zaoberať aj inými spôsobmi.

Napríklad sa môžeme o nemateriálne snažiť. Vezmime si snahu o finančný zisk, o peniaze. Kde sú peniaze? Čo sú peniaze? Sú to bankovky, mince či časti kódu v počítači vo vašej banke? Samozrejme, môže to byť ktorákoľvek z týchto možností alebo ani jedna. Peniaze sú čosi ako symbol právneho a kvantifikovateľného potenciálu dostať od iných na požiadanie materiálne tovary a služby – a potencialita nie je čosi, čo sa dá počuť, nahmatať či ochutnať.

G. K. Chesterton rozpráva komický príbeh o tom, ako si na dovolenke v Nemecku kúpil cigaru, a zabudol za ňu zaplatiť. Vrátil sa do obchodu a pokúsil sa dlh vyrovnať, no pretože nevedel po nemecky, majiteľ obchodu, ktorý si neuvedomil, že predchádzajúca cigara nie je zaplatená, si myslel, že Chesterton mu dáva peniaze za ďalšiu cigaru. Žiadne gestá či výrazy tváre nedokázali vyjadriť ideu dlhu, lebo to, čo peniaze symbolizujú, sa samo osebe nedá ukázať ani vidieť. Preto Chesterton nedokázal túto situáciu vykomunikovať a predavač cigár si peniaze nevzal.

Ide o to, že celý ľudský život, najmä v súčasnosti, je nerozlučne poprepletaný s pojmami dlhu, financií a ekonómie, ktoré sú všetky nemateriálne. Niektorí ekonómovia možno tvrdia, že sú materialisti, no v skutočnosti majú celý čas do činenia s duchovnou oblasťou.

Ešte jeden príklad: strach hovoriť na verejnosti. Tento jav je v skutočnosti prípadom emocionálnej reakcie na nemateriálne. Pravdepodobne sa vám to už stalo a obvykle sa s tým spájajú fyzické symptómy: roztrasené kolená, spotené dlane, zrýchlený tep a trasúce sa ruky. Čoho sa však prípadný rečník boji? Má strach, že ak bude jeho výkon slabý, poslucháči naňho budú hádzať veci, vezmú mu jedlo alebo ho uhryznú? Bojí sa nejakej fyzickej hrozby?

Zjavne nie. Bojí sa nefyzických hrozieb, ako je hanba, zlyhanie či výsmech. A jeho strach je taký skutočný, že jeho telo reaguje na to, čo je netelesné. Jeho telo reaguje na duchovno.

Toto znamená byť človekom: mať dvojité občianstvo, neustále sa pohybovať zároveň vo dvoch svetoch: materiálnom a nemateriálnom. Toto znamená pozostávať z tela a duše.

Inzercia

Jestvuje zážitok, pri ktorom telo cíti pôžitok z toho, čo duša vníma ako pravdivé či dobré. Týmto zážitkom je ocenenie krásy. Krása ukazuje, že nie sme len stroje utvorené z atómov, buniek a orgánov. Zdieľať

Žiaľ, uspokojenie tela a duše sa často vylučuje – fyzická slasť a duchovný pôžitok často medzi sebou súperia.

Jestvuje však zážitok, pri ktorom telo cíti pôžitok z toho, čo duša vníma ako pravdivé či dobré. Týmto zážitkom je ocenenie krásy.

Krása je zjavne reakciou na čosi nemateriálne. Vezmite si svoj obľúbený román: nepáči sa vám na ňom farba tlačiarenskej černe či vôňa stránok. Skôr čosi zmyslom neprístupné.

A predsa vás niečo na tomto románe, na príbehu, ktorý rozpráva, prinútilo zatajiť dych. Možno ste plakali. Možno ste cítili zimomriavky. No niečo ste cítili.

Môžeme poznať pravdu, a predsa nič necítiť. Môžeme spraviť správnu vec, a predsa nič necítiť. Nemáme však estetický zážitok – neoceňujeme krásu – ak nič necítime.

Toto je sila krásy – zjednocuje časti ľudskej osoby, ktoré tak často žijú v napätí. Krása, ktorá ponúka zduchovnený obraz vytvorený pomocou farieb, zvuku alebo slov, spája telo a dušu v radosti.

Skutočnosť krásy ukazuje, že nie sme len stroje utvorené z atómov, buniek a orgánov. Dosvedčuje jestvovanie ľudskej duše.

Krása však dokáže ešte viac. Nielenže nám vraví, čím sme, ale toto, čím sme, aj integruje. Ak niekedy budeme ľuďmi v najplnšom zmysle slova, musí v tom zohrať určitú úlohu aj krása. Lebo vďaka kráse máme pôžitok z toho, že sme ľuďmi.

John-Mark L. Miravalle
Autor je profesor systematickej a morálnej teológie v seminári Mount St. Mary v Marylande. Doktorát z teológie získal na Regina Apostolorum v Ríme. Je autorom štyroch kníh, najnovšia z nich je: Beauty: What It Is & Why It Matters (Krása: čo to je a prečo na nej záleží).

Pôvodný text: What It Means to Be Human.

Rubrika K veci je tvorená autorskými článkami prestížneho amerického magazínu The Catholic Thing, vychádza s podporou Kolégia Antona Neuwirtha. Článok nie je vyjadrením názoru Kolégia Antona Neuwirtha.

Akou sumou podporíte POSTOJ vy?

Veľká časť našich čitateľov nás pravidelne podporuje. Pridajte sa k nim a pomôžte tvoriť POSTOJ. Ďakujeme!

 

Odporúčame