Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
11. máj 2015

Íri rozhodnú, či budú mať v ústave homosexuálne manželstvá

Načo meniť definíciu manželstva v ústave, keď už sú zavedené registrované partnerstvá? Takúto otázku si položil v nedeľnej kázni Michael Neary, arcibiskup írskej diecézy Tuam. Írsko čaká už o pár dní referendum o ústavnej zmene, ktorá má zakotviť homosexuálne manželstvo. Krajina pritom zaviedla v r...

Íri rozhodnú, či budú mať v ústave homosexuálne manželstvá

Načo meniť definíciu manželstva v ústave, keď už sú zavedené registrované partnerstvá? Takúto otázku si položil v nedeľnej kázni Michael Neary, arcibiskup írskej diecézy Tuam. Írsko čaká už o pár dní referendum o ústavnej zmene, ktorá má zakotviť homosexuálne manželstvo. Krajina pritom zaviedla v roku 2011 možnosť registrovaných partnerstiev.

„Registrované partnerstvá sú už zavedené a dávajú homosexuálom rovnaké práva ako heterosexuálnym párom, čo sa týka dedičstva, postavenia, zamestnania či daňových výhod. Takéto zväzky by však nemali byť klasifikované ako manželstvo. Tak načo treba meniť definíciu manželstva?“ hovoril arcibiskup Neary.

Aj ďalší írsky biskup Brendan Leahy sa cez víkend venoval referendu. V pastierskom liste napísal, že zmena definície manželstva v ústave by mala zásadné dôsledky na verejný ako aj súkromný život ľudí. Podľa neho by zmeny ovplyvnili rolu rodiny.

Inzercia

K téme
Aké sú zákony o manželstve a adopciách detí v západnom svete?

Zdieľať

Referendum čaká Írov 22. mája. Súčasné znenie írskej ústavy hovorí o manželstve muža a ženy. „Ako vieme, registrovanými partnerstvami sa to nikdy nekončí, ale začína. Toto referendum o zmene írskej ústavy iniciovala sama írska vláda.
 Naši priatelia v Írsku bojujú extrémne tvrdý boj a sú pod značným osobným stresom,“ uviedol Anton Chromík z Aliancie za rodinu, ktorá u nás stála za referendom o rodine. Kým Aliancia vyzývala na Slovensku hlasovať trikrát „Áno“, odporcovia ústavnej zmeny v Írsku budú voliť „Nie“.

Zatiaľ čo írski biskupi hovorili v nedeľu o dôvodoch hlasovať proti zmene ústavy, v centre Dublinu bola demonštrácia opačného tábora. Podľa Irish Mirror sa na nej zúčastnilo asi päťtisíc ľudí. „Pre írsky národ je to historická príležitosť postaviť sa na správnu stranu dejín a hlasovať áno,“ povedal Max Krzyzanowski z LGBTI organizácie Noise, ktorá demonštráciu organizovala.

Pavol Rábara
Foto: Flickr.com (CC licencia)

Odporúčame

Novinárka Zuzana: Hendikep nie je prekážka

Novinárka Zuzana: Hendikep nie je prekážka

Hoci ako dieťa takmer prišla o život, nezrútila sa. Prekonala Steven-Johnsonov syndróm a napriek tomu, že je takmer nevidiaca, plní si sny o kariére žurnalistky. Zuzana Rojíková. Zuzka búra všetky predsudky o nevidiacich. Napriek diagnóze vystupuje suverénne, pohybuje sa sebaisto. Hlasno sa smeje, ...