Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. jún 2019, 11:38

Väčšina vlád v EÚ podporuje ďalší odklad brexitu

Väčšina vlád v EÚ podporuje ďalší odklad brexitu

Ilustračný záber - FOTO TASR/AP

Vlády väčšiny členských krajín Európskej únie podporia ďalší odklad brexitu bez ohľadu na to, kto sa stane budúcim britským premiérom. S odvolaním sa na vysokopostavený "európsky zdroj" o tom v piatok informoval britský denník The Times.

Podľa správy je najmenej 25 európskych vlád pripravených schváliť Británii ďalší odklad vystúpenia aj napriek vyhláseniam väčšiny britských premiérskych kandidátov, že ich krajina odíde z EÚ 31. októbra tohto roka s dohodou alebo bez nej.

Väčšina európskych vlád sa totiž domnieva, že budúci britský premiér, ktorého meno by malo byť známe koncom júla, bude potrebovať dodatočný čas na druhé referendum o brexite, ktoré by prelomilo patovú situáciu v britskom parlamente. Konečný termín vystúpenia z Únie by tak podľa očakávaní mohol byť stanovený až na jar budúceho roka.

"Nepáči sa nám to, ale poskytneme im ďalší odklad. Napokon nikto nechce byť vnímaný ako ten, kto to ukončí," povedal zdroj pre The Times.

Spojené kráľovstvo malo pôvodne vystúpiť z EÚ 29. marca tohto roka. S lídrami Únie sa však Londýn dohodol, že brexit môže odložiť do 31. októbra. Vyžiadala si to britská premiérka Theresa Mayová preto, lebo sa jej nedarilo v britskom parlamente presadiť dohodu o vystúpení, ktorú vyrokovala s EÚ.

Mayová napokon pod tlakom v máji oznámila, že odstúpi z funkcie šéfky Konzervatívnej strany 7. júna. V úrade premiérky zostane, kým si strana nezvolí nového lídra, ktorý sa stane aj novým predsedom vlády. Výsledky procesu voľby nového predsedu konzervatívcov sa očakávajú v týždni začínajúcom sa 22. júla.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

teraz

V Litmanovej si počas uplynulého víkendu pripomenuli 30. výročie začiatku údajných zjavení Panny Márie. Ich pravosť je stále predmetom skúmania zo strany cirkvi. Prečítajte si archívny rozhovor s bývalým duchovným správcom pútnického miesta na hore Zvir Marcelom Pisiom, v ktorom hovorí aj o tom, že v Litmanovej sa zázraky nedejú na počkanie.

pred 35 minútami

V Bielorusku zatkli niekoľko organizátorov protestov. V stredu, po tretej noci násilného zasahovania polície voči demonštrantom protestujúcim proti prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi. Jeden z organizátorov protestov, obyvateľ hlavného mesta Minsk, si prenajal izbu na 17. poschodí výškového Hotela Belarus a odtiaľ koordinoval akcie. Bieloruské úrady oznámili, že v prvú noc protestov po voľbách zadržali po celej krajine okolo 3000 protestujúcich. (TASR)

pred 37 minútami

Lukáš Kyselica oficiálne končí vo funkcii štátneho tajomníka ministerstva vnútra. Návrh na jeho odvolanie schválila vláda. Kyselica sa rozhodol požiadať o uvoľnenie z funkcie štátneho tajomníka po zverejnení informácie, že počas volebnej kampane pred parlamentnými voľbami pôsobil vo Vojenskom spravodajstve. Po odchode z ministerstva sa plánuje vrátiť do Národnej rady ako poslanec. (TASR)

pred 3 hodinami

Britskí akademici majú podľa prieskumu pocit, že musia skrývať svoje politické presvedčenie. Platí to najmä pre tých s konzervatívnejšími názormi. Bádatelia sa obávajú o svoje kariérne vyhliadky a kvôli tomu sa uchyľujú k autocenzúre. Píše český web iDnes.cz.