Najlepšie sa žije matkám v Nórsku. Najhoršie to majú v Afrike

Najlepšou krajinou pre matky je Nórsko, za ním nasleduje Fínsko. Najhorší údel majú matky v Afrike a na Haiti. Slovensko obsadilo 34. priečku hneď za USA, a to spomedzi 179 sledovaných krajín. Rebríček zostavila organizácia Save the Children, píše o tom Deutsche Welle.

Prvú päťku obsadili škandinávske krajiny. Nemecko skončilo ôsme. Z krajín mimo Európy sa do Top 10 zmestila iba Austrália. Posledných desať miest patrí krajinám subsaharskej Afriky, vo väčšine z nich je vojenský konflikt. Najhoršie sú na tom matky v Somálsku, Konžskej demokratickej republike, Stredoafrickej republike a Mali.

Organizácia Save the Children zverejnila tento týždeň výročnú správu o podmienkach, aké majú pre život matky v rôznych kútoch sveta. Ranking zostavili na základe viacerých kritérií, ako je zdravie matiek, úroveň vzdelania, výška príjmov a postavenie žien v spoločnosti.

Šéfka Save the Children Carolyn Miles tvrdí, že hoci ekonomická sila krajiny nie je jediným faktorom spokojnosti matiek, finančná politika zohráva dôležitú úlohu. „Nórsko je bohaté, no zároveň toto bohatstvo investuje do matiek a detí,“ hovorí Miles.

TOP 10

10 najhorších

1. Nórsko

169. Haiti/Sierra Leone

2. Fínsko

171. Guinea-Bissau

3. Island

172. Čad

4. Dánsko

173. Pobrežie Slonoviny

5. Švédsko

174. Gambia

6. Holandsko

175. Niger

7. Španielsko

176. Mali

8. Nemecko

177. Stredoafrická republika

9. Austrália

178. Konžská demokratická republika

10. Belgicko

179. Somálsko

Prekvapením môže byť umiestnenie USA, ktoré sa ocitli na 33. pozícii, teda jedno miesto pred Slovenskom. Spomedzi novších členských krajín EÚ vytvára najlepšie podmienky pre matky Slovinsko (15. priečka) a Česká republika (25.). Poľsko obsadilo 28. miesto a z členov Únie je na tom bodovo najhoršie Malta (46.), Maďarsko (51.) a Rumunsko (66.).

K pozícii Spojených štátov humanitárna organizácia uvádza, že u amerických žien je vysoké riziko úmrtia matky (jedna z 1 800), čo je najvyššia úroveň tohto rizika z rozvinutých krajín. Zaujímavosťou tiež je, že z 25 najbohatších hlavných miest na svete má Washington najvyššiu mieru novorodeneckej úmrtnosti. Tá dosahuje v hlavnom meste USA 7,9 úmrtí na tisíc detí. Tento ukazovateľ je v Štokholme alebo Osle pod dvomi prípadmi na tisíc novorodencov.

Pavol Rábara, TASR
Foto: Flickr.com (CC licencia)

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo