Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. máj 2015

Euro by chceli prijať balkánske krajiny aj Maďarsko, Česi, Poliaci aj Švédi ho odmietajú

Euro by chceli prijať balkánske krajiny aj Maďarsko, Česi, Poliaci aj Švédi ho odmietajú.  Väčšina obyvateľov štyroch zo siedmich členských krajín EÚ, ktoré nie sú členmi eurozóny, si želá prechod na spoločnú európsku menu. Vyplýva to z najnovších údajov prieskumu Eurobarometer. Uskutočnil sa na v...

Euro by chceli prijať balkánske krajiny aj Maďarsko, Česi, Poliaci aj Švédi ho odmietajú. 

Väčšina obyvateľov štyroch zo siedmich členských krajín EÚ, ktoré nie sú členmi eurozóny, si želá prechod na spoločnú európsku menu. Vyplýva to z najnovších údajov prieskumu Eurobarometer.

Uskutočnil sa na vzorke okolo 7000 respondentov v dňoch 20. až 22. apríla v siedmich členských štátoch EÚ, ktoré zatiaľ nevstúpili do eurozóny - Bulharsku, Českej republike, Chorvátsku, Maďarsku, Poľsku, Rumunsku a po prvý raz aj vo Švédsku. Podobne ako v minulosti sa prieskum netýkal Dánska a Veľkej Británie, ktoré si vymohli právo nepristúpiť k spoločnej mene.

Prieskum ukázal, že v štyroch zo siedmich uvedených krajín väčšina občanov podporuje zavedenie spoločnej meny. Tiež odhalil, že podpora meny euro sa v tejto skupine štátov výrazne mení od jednej krajine k druhej.

Zatiaľ čo väčšina občanov Rumunska (68 %) túži po výmene národnej meny za euro, podobne ako v Maďarsku (60 %), Bulharsku (55 %) a Chorvátsku (53%), vo zvyšných troch krajinách je situácia iná. V Českej republike je proti vstupu do eurozóny až 70 percent respondentov, vo Švédsku 66 % a v Poľsku 53 %.

Vo všetkých siedmich krajinách mimo eurozóny si podľa údajov Eurobarometra väčšina respondentov (81 %) myslí, že sa dokážu osobne adaptovať na euro ako na svoju novú menu, ak by k tomu raz došlo. Eurozóna má od 1. januára 2015 už 19 členov, keď do euroklubu úspešne vstúpila Litva.

TASR

Inzercia

Odporúčame

V Slovinsku vyrastie prvá mešita. Minaret bude vysoký 40 metrov

V Slovinsku vyrastie prvá mešita. Minaret bude vysoký 40 metrov

Pätnásť miliónov eur na výstavbu mešity poslal slovinským moslimom Katar. minaret.jpg Takmer dva roky po položení základného kameňa sa v slovinskej Ľubľane začalo s výstavbou prvej mešity v krajine. Mešita so 40 metrov vysokým minaretom by mala byť dokončená v priebeh...

Slováci sa najviac boja konfliktu na Ukrajine a Islamského štátu

Slováci sa najviac boja konfliktu na Ukrajine a Islamského štátu

Za najväčšie bezpečnostné riziko pre Slovensko a strednú Európu považujú Slováci konflikt na Ukrajine. Vyplýva z prieskumu spoločnosti Empirica na vzorke 1 008 respondentov, ktorý má k dispozícii agentúra TASR. „Konflikt na Ukrajine pri hodnotení dosiahol na päťbodovej škále hodnotu 4,1. Nepochybne ...

Cameron vyhral britské voľby s veľkým náskokom, labouristi prepadli

Cameron vyhral britské voľby s veľkým náskokom, labouristi prepadli

Cameron vyhral voľby s nečakaným náskokom, najviac stratila ľavica. Konzervatívci môžu vládnuť s liberálmi. Včerajšie parlamenté voľby v Británii vyhrala Konzervatívna strana premiéra Davida Camerona, ktorá v 650-čennej dolnej komore parlamentu obsadí 316 kresiel. Informovala o tom agentúra Reute...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.