Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
08. máj 2015

Slováci sa najviac boja konfliktu na Ukrajine a Islamského štátu

Za najväčšie bezpečnostné riziko pre Slovensko a strednú Európu považujú Slováci konflikt na Ukrajine. Vyplýva z prieskumu spoločnosti Empirica na vzorke 1 008 respondentov, ktorý má k dispozícii agentúra TASR. „Konflikt na Ukrajine pri hodnotení dosiahol na päťbodovej škále hodnotu 4,1. Nepochybne ...

Za najväčšie bezpečnostné riziko pre Slovensko a strednú Európu považujú Slováci konflikt na Ukrajine. Vyplýva z prieskumu spoločnosti Empirica na vzorke 1 008 respondentov, ktorý má k dispozícii agentúra TASR.

„Konflikt na Ukrajine pri hodnotení dosiahol na päťbodovej škále hodnotu 4,1. Nepochybne preto, že Slovensko má s Ukrajinou spoločnú hranicu,“ povedal riaditeľ spoločnosti Emipirica Martin Převrátil. 

Z ukrajinského konfliktu majú najväčší strach mladí ľudia do 24 rokov a ženy. „U oboch skupín to môže byť prejav potenciálneho ohrozenia samého seba alebo blízkych, ak by sa konflikt rozhorel ešte viac a došlo k mobilizácii,“ dodal Převrátil. Za veľké bezpečnostné riziko považujú Slováci aj medzinárodný terorizmus a aktivity Islamského štátu.

Podľa Převrátila sa obe kategórie prekrývajú, pretože viacero nedávno medializovaných teroristických útokov mali na svedomí jednotky Islamského štátu. „Oboch týchto bezpečnostných rizík sa obávajú najmä starší ľudia, ženy a ľudia so základným vzdelaním,“ doplnil Převrátil.

Za relatívne najmenšie riziko považujú prílev utečencov z konfliktných oblastí, napríklad z Ukrajiny a Sýrie. Aj v tomto prípade sa výsledná hodnota 3,3 nachádza v hornej polovici škály. „Aj to ukazuje, že Slováci vnímajú intenzívne všetky prezentované medzinárodné bezpečnostné hrozby,“ dodal Převrátil.

Zber dát vykonala od 26. februára do 3. marca agentúra Focus, Centrum pre sociálnu a marketingovú analýzu.

TASR, rp

Inzercia

Odporúčame

V Slovinsku vyrastie prvá mešita. Minaret bude vysoký 40 metrov

V Slovinsku vyrastie prvá mešita. Minaret bude vysoký 40 metrov

Pätnásť miliónov eur na výstavbu mešity poslal slovinským moslimom Katar. minaret.jpg Takmer dva roky po položení základného kameňa sa v slovinskej Ľubľane začalo s výstavbou prvej mešity v krajine. Mešita so 40 metrov vysokým minaretom by mala byť dokončená v priebeh...

Cameron vyhral britské voľby s veľkým náskokom, labouristi prepadli

Cameron vyhral britské voľby s veľkým náskokom, labouristi prepadli

Cameron vyhral voľby s nečakaným náskokom, najviac stratila ľavica. Konzervatívci môžu vládnuť s liberálmi. Včerajšie parlamenté voľby v Británii vyhrala Konzervatívna strana premiéra Davida Camerona, ktorá v 650-čennej dolnej komore parlamentu obsadí 316 kresiel. Informovala o tom agentúra Reute...

Škripekovi hackli webstránku

Škripekovi hackli webstránku

Slovenskému europoslancovi Branislavovi Škripekovi napadli dnes hackeri webstránku. Informuje o tom na provizórnom webe, keďže pôvodnú stránku sa zatiaľ nepodarilo obnoviť. hacknuty.jpg hacknutý Škripekov web Na núdzovom webe píše, že pravdepodobne išlo o útok skupiny...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.