Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kultúra
31. máj 2019

Keď jediná gitara nahradí celý orchester

Gitarový koncert profesora Štěpána Raka a jeho žiaka Timoteja Závackého v Markušovciach bol výnimočným zážitkom.
Keď jediná gitara nahradí celý orchester

Improvizované gitarové duo Štěpána Raka a Timoteja Závackého. Foto: autorka

Odkaz od redakcie POSTOJA: Potrebujeme vás!

Články na Postoji nie sú spoplatnené, aby ich mohlo čítať čo najviac ľudí. Vznikajú najmä vďaka pravidelnej mesačnej podpore od čitateľov, ľudí, ako ste vy. Budeme si veľmi vážiť, ak nás budete podporovať. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe článkov, ako je tento. 

Ďakujeme!

 

Ako na prvý pohľad spoznáte profesionálneho gitaristu? Že na pravej ruke má dlhé nechty a na ľavej krátke. Samozrejme, toto tvrdenie je nepresné. Dlhé nechty si nechávajú len tí gitaristi, ktorí hrajú tzv. nechtovou technikou. Keďže však Štěpán Rak patrí presne medzi nich, toto poznávacie znamenie je jeho rukám vlastné.

Toto sa nedá

Letohrádok Dardanely v Markušovciach privítal v tieto dni jedného z najlepších gitarových virtuózov a skladateľov na svete profesora Štěpána Raka a jeho žiaka s o nič menším talentom Timoteja Závackého. V sále plnej starožitných klavírov a organov s farebnými freskami na strope a veľkými zaoblenými oknami, za ktorými padal neúnavný dážď, bol tento gitarový koncert výnimočným zážitkom.

Sedeli sme na prominentných miestach v úplne prvom rade (vybavil nám to učiteľ gitary môjho syna), takže sme obom virtuózom pozerali priamo na prsty. Timotej pochádza zo Spišskej Novej Vsi, v Prahe študoval na AMU u Pavla Steidla, vynikajúceho gitaristu a víťaza súťaže v Paríži, aktuálne študuje v Parme. Má len 21 rokov a vyzerá, akoby sa s gitarou narodil. Keď ju drží v ruke, zdá sa, že nič prirodzenejšieho preňho neexistuje. Na koncerte zahral niekoľko skladieb, medzi nimi aj jednu od Štěpána Raka. Môj osemročný syn išiel na ňom oči nechať a ja som si povedala: Toto sa predsa nedá. Ten chlapec hral sám na jednej gitare. No keby som to nevidela, iba počula, odprisahala by som, že ide o gitarové duo alebo trio.

(Ne)obyčajné ľudovky

Ten chlapec hral sám na jednej gitare. No keby som to nevidela, iba počula, odprisahala by som, že ide o gitarové duo alebo trio. Zdieľať

Po svojom vystúpení uvoľnil mladý virtuóz stoličku tomu staršiemu. Profesor Štěpán Rak bol v roku 2000 vymenovaný za historicky prvého vysokoškolského profesora gitarovej hry v Českej republike. Titul mu udelil prezident Václav Havel. 74-ročný profesor sa narodil na sklonku druhej svetovej vojny. Počas koncertu spomínal na svoju mamu pochádzajúcu z Podkarpatskej Rusi, ktorej tehotenstvo bolo poznačené týmito ťažkými časmi, a zahral nám jej obľúbenú pieseň Tyz mene pidmanula. Na prekvapenie mnohých po dlhej predohre pridal aj spev, zachrípnutý a basový, vďaka ktorému bola pieseň vtipná aj dojímavá zároveň.

Pozerali sme sa na jeho ruky. Na pravú, kde plynule prechádzal z brnkania do akordického hrania, pevnými nechtami narážal na struny s takou presnosťou a rýchlosťou, že to bolo až neuveriteľné. Prepletanie prstami, potom náraz, tlmenie, udieranie, prehrabávanie, kĺzanie tam a späť, dokonalý súlad s bleskovým prechytávaním strún ľavou rukou. Nestačila som to ani sledovať, ale výsledný efekt zvýraznený skvelou akustikou koncertnej sály v Dardanely bol jedinečný. Keď som si pred niekoľkými minútami obdivne vravela, že to, čo predvádza mladý Timotej, sa nedá, teraz som dostala dvojnásobnú lekciu tejto „nemožnosti“.

Gitarový majster a skladateľ dokázal aj z obyčajnej ľudovky A okolo Ľevoči vytvoriť umelecké číslo. K tejto piesni pridal ešte ďalšie: variácie českej hymny Kde domov můj a slovenskej pesničky Kopala studienku, ku ktorej pridal aj spev, a potom hladko prešiel k slovenskej hymne. Napokon všetky tieto tri piesne umelecky skombinoval takým spôsobom, že z nich vzniklo čosi nové, no pritom všetkým dôverne známe.

Profesor Štěpán Rak počas vystúpenia v letohrádku Dardanely v Markušovciach. Foto: Jana Vinterová 

Inzercia

Navždy Čechoslovák

Štěpán Rak je Čechoslovák. Neustále to opakuje. Nie je Čech. Slovensko je súčasťou jeho života, miluje ho, rovnako ako miluje Prahu. Pieseň Vzpomínka na Prahu (V. Nezval) striedavo recitoval a spieval v pozadí s vlastnou gitarovou inštrumentálkou. Tá napokon pozvoľna a celkom nenápadne prešla do nádhernej melódie Smetanovej Vltavy, zahranej s citom vychádzajúcim z nenútenosti hudobného génia. S obdivom sme počúvali, ako sa dá celý orchester nahradiť jedinou gitarou.

K osmičkovým rokom, ktoré boli toľkokrát spomínané v roku 2018, vydal profesor Rak ako srdcom navždy Čechoslovák nový album s názvom Domov můj. K tomuto činu ho inšpirovalo predovšetkým sté výročie založenia Československa. Na ňom sa nachádzajú viaceré zo spomínaných koncertných čísel.

Hudba s filmu Winnetou a Poklad na Striebornom jazere v umeleckom stvárnení prof. Raka v letohrádku Dardanely v Markušovciach venované najmladšej generácii v publiku.

To sa nedá opísať, to musíš počuť

Hoci tento umelec hráva na koncertoch skôr vážnejšie skladby, tentoraz urobil výnimku. Možno aj s ohľadom na to, že do Markušoviec si ho prišlo vypočuť viacero detí, gro jeho vystúpenia tvorili piesne alebo známe melódie. Veľký potlesk zožal za hudbu z filmu Poklad na Striebornom jazere. V inšpiratívnom prostredí letohrádku nebolo ťažké presunúť sa mysľou na zvlnené prérie, sledovať Indiánov preháňajúcich sa na rýchlych koňoch a kultové priateľstvo Winnetoua a Old Shatterhanda.

V závere koncertu si profesor Rak a jeho žiak Timotej zahrali spolu španielske melódie ako improvizované gitarové duo.

„Mami, ten koncert bol úžasný, to sa nedá vôbec opísať, v živote na to nezabudnem,“ počula som 11-ročnú žiačku nášho učiteľa gitary, ktorá telefonovala domov. Povedala to za nás všetkých. Syn sa ma prednedávnom pýtal, čo je to „virtuóz“. Pokúsila som sa mu to vysvetliť slovami, ale myslím, že naplno to pochopil až na koncerte v Markušovciach v ten upršaný májový deň.

Akou sumou podporíte POSTOJ vy?

Veľká časť našich čitateľov nás pravidelne podporuje. Pridajte sa k nim a pomôžte tvoriť POSTOJ. Ďakujeme!

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.