Benedikt XVI. v Kolíne: úspech alebo sklamanie?

Skončila sa prvá zahraničná apoštolská cesta Benedikta XVI. Mala výnimočný náboj. Bola nielenže prvá, ale rovno v pápežovej rodnej zemi a k tomu zahrňujúca udalosť svetových dní mládeže (SDM). Po udalostiach zvyknú nasledovať analýzy. Možno sa teda pýtať: bola návšteva Kolína úspechom alebo nie? Pri odpovedi sa asi všetci zhodnú v tom, že úspechom nesporne bola. Kritici, hlavne pri pohľade na časť zahŕňajúcu pápežovu účasť na SDM, však dodajú: ale nie až takým ako počas výjazdov Jána Pavla II.

Dôvod tohto kritického dodatku je v podstate prozaický: najmä tí, ktorí sa na Katolícku cirkev dívajú povrchne a vidia len organizáciu, ktorá by mala vedieť čo najlepšie predať svoje produkty, si nevedia zvyknúť na to, že Benedikt XVI. nie je až taký dobrý predavač ako jeho charizmatický predchodca. Pri výstupe z lietadla nepobozká zem, nie je mu veľmi blízke nechať sa ospevovať davmi a keď aj zareaguje na intenzívny potlesk či skandovanie svojho mena, nie je to príliš spontánne a uvoľnené... Vonkajšie prejavy však nemôžu byť meradlom pre určovanie úspešnosti alebo neúspešnosti pôsobenia. Aj keď sú dôležité, sú len jedným (menej významným) faktorom. Dôležitejšie sú slová a gestá, ktoré pápež vysiela. Tie, ktoré vyslal v Kolíne boli priame a silné. V homílii počas záverečnej omše, ktorú niektorí považovali skôr za prednášku ako za kázeň, keďže bola vedená analytickým štýlom a bez rečníckeho pátosu, presne určil problémy súčasnej viery: zanedbávanie nedele, ktorej slávenie bolo vždy prejavom slobody kresťana, náboženstvo ako konzumný produkt, z ktorého si každý vyberá len to, čo mu vyhovuje, zanedbávanie praktickej lásky k blížnemu. Najmä Nemci vedeli, o čom „ich“ pápež hovorí. Benedikt XVI. však nepoukazoval len na problémy, ale načrtol aj riešenia: „Eucharistia sa musí stať centrom nášho života.“ „Budujte spoločenstvá založené na viere.“ Okrem hlbokých úvah vedel pápež ponúknuť aj jednoduché výzvy a la Ján Pavol II., ktoré mladí potrebujú. „Otvorte doširoka svoje srdcia Bohu! Nechajte sa očariť Kristom! Nechajte mu „právo slobodne prehovoriť“ počas týchto dní! Otvorte dvere vašej slobody, jeho milosrdnej láske!“ povedal Benedikt XVI. mladým hneď v prvý deň svojho pobytu počas plavby po Rýne. A svoju nedeľnú homíliu zakončil zvolaním: „Poďme vpred s Kristom a žime náš život ako tí, ktorí sa naozaj klaňajú Bohu.“

Neboli to však len mladí, ktorým pápež adresoval svoje slová. Stretnutia s predstaviteľmi protestantov, židovskej komunity, moslimov a iných náboženstiev a im adresované príhovory vyslali jasný signál o tom, že pápežova aktivita smerom k ekumenickému a medzináboženskému dialógu nie je len povinným cvičením.
Prvú zahraničnú cestu má Benedikt XVI. za sebou. Okrem iného potvrdil aj túto skutočnosť: nie je Jánom Pavlom. Pre mnohých to bude navždy nezmazateľný mínus. Tí, ktorí sa snažia vidieť viac ako len vonkajšie prejavy sa neboja povedať, že je to plus.

Imrich Gazda

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo

Prečítajte si tiež