Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. máj 2019, 08:37

Dunaj by mal kulminovať popoludní, hladina by už nemala stúpať

Dunaj by mal kulminovať popoludní, hladina by už nemala stúpať

Vyliata Morava na sútoku s Dunajom počas silných dažďov 30. mája 2019. FOTO TASR – Jakub Kotian

Hladina Dunaja vo štvrtok o 7.00 prekročila v stanici Bratislava úroveň zodpovedajúcu 1. stupňu povodňovej aktivity.

Podľa platnej predpovede zrážok by nasledujúcich dňoch na Dunaji už nemalo prísť k vzostupu vodných hladín, ale naopak, k poklesu.

Pre TASR to uviedla hydrologička odboru hydrologické predpovede a výstrahy Slovenského hydrometeorologického ústavu Michaela Mikulčíková.

Hladina Dunaja vo štvrtok o 7.00 h prekročila v stanici Bratislava úroveň zodpovedajúcu 1. stupňu povodňovej aktivity (SPA). O 14.00 h dosiahol vodný stav 672 cm.

"Následne spätným vzdutím stúpla aj hladina Moravy, v stanici Devínska Nová Ves bola takisto prekročená úroveň 1. SPA," informovala Mikulčíková.

Podľa jej ďalších slov by v Bratislave mohla výška hladiny v popoludňajších hodinách kulminovať na úrovni okolo 675 cm. V strednej a dolnej časti slovenského úseku Dunaja možno očakávať vzostupy z dotekania. "Nepredpokladáme však, že v niektorej z vodomerných staníc bude dosiahnutá hladina zodpovedajúca 1. stupňu povodňovej aktivity," uviedla hydrologička.

Inzercia

SHMÚ vydal pre oblasť Bratislavy vo štvrtok ráno hydrologickú výstrahu 1. stupňa. Výstrahu pred povodňou z pretrvávajúceho dažďa a vysokej nasýteností povodí vydali hydrológovia aj pre viaceré okresy na východnom Slovensku.

Trvalý dážď pritom už postupne ustáva. Ako informuje SHMÚ, trvalé zrážky od juhovýchodu Slovenska postupne ustávajú, pričom tento vývoj by mal pokračovať aj popoludní.

Najviac podľa jeho informácií napršalo na východe a juhu Slovenska, za uplynulých 24 hodín (do 11.00 h) ojedinele až okolo 40 milimetrov. Naopak, najmenej na severozápade, kam sa zrážkové pásmo dostalo len nedávno.

"Trvalé zrážky, aké sme zaznamenali dnes, už v najbližších dňoch neočakávame,” dodávajú meteorológovia s tým, že sa naďalej budú vyskytovať prehánky a búrky, no aj tých bude do konca týždňa menej. "Budúci týždeň však s nimi treba počítať na viacerých miestach," uzavrel SHMÚ.

Dnes treba vedieť

teraz

Lukáš Kyselica oficiálne končí vo funkcii štátneho tajomníka Ministerstva vnútra. Návrh na jeho odvolanie schválila vláda. Kyselica sa rozhodol požiadať o uvoľnenie z funkcie štátneho tajomníka po zverejnení informácie, že počas volebnej kampane pred parlamentnými voľbami pôsobil vo Vojenskom spravodajstve. Po odchode z ministerstva sa plánuje vrátiť do Národnej rady ako poslanec. (TASR)

pred 2 hodinami

Britskí akademici majú podľa prieskumu pocit, že musia skrývať svoje politické presvedčenie. Platí to najmä pre tých s konzervatívnejšími názormi. Bádatelia sa obávajú o svoje kariérne vyhliadky a kvôli tomu sa uchyľujú k autocenzúre. Píše český web iDnes.cz.

pred 2 hodinami

Brusel nariadil povinné nosenie rúšok na verejných miestach. Opatrenie platí s okamžitou platnosťou pre všetky osoby nad 12 rokov na verejných miestach, ako aj na súkromných miestach prístupných verejnosti. Výnimku majú ľudia pri športovaní, výkone intenzívnej fyzickej práce a osoby so zdravotným postihnutím, ktoré im nedovoľuje nosenie rúška. (TASR)

pred 2 hodinami

Počet nových prípadov nákazy koronavírusom v Česku sa v porovnaní s pondelkom zdvojnásobil. Česko potvrdilo k polnoci z utorka na stredu 288 nových prípadov nákazy v priebehu uplynulých 24 hodín. (TASR)