Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
29. máj 2019

Protinemecká konšpirácia Rakúšana

Dnešná rakúska politika je ako z filmu Sex, lži a video. No nemenej vážne sú hry, ktoré rozohral niekto z Nemecka.
Protinemecká konšpirácia Rakúšana

Nemecká kancelárka Angela Merkelová počas prejavu k výročiu Nemeckej spravodajskej služby - Bundesnachrichtendienst (BND) v Berlíne. FOTO TASR/AP

Odkaz od redakcie POSTOJA: Potrebujeme vás!

Články na Postoji nie sú spoplatnené, aby ich mohlo čítať čo najviac ľudí. Vznikajú najmä vďaka pravidelnej mesačnej podpore od čitateľov, ľudí, ako ste vy. Budeme si veľmi vážiť, ak nás budete podporovať. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe článkov, ako je tento. 

Ďakujeme!

 

Zaujať Slovákov rakúskou politikou je obvykle nemožná vec, na to je Rakúsko príliš nudné. Priemerný Rakúšan je posadnutý stabilitou, od vládnych koalícií si želá, aby sa „proste nehádali“ a podľa možností ho neobťažovali politikou. Výsledkom bolo, že Rakúsko tradične viedli nudné typy funkcionárov, na ktorých meno ste mohli pokojne zabudnúť. Krajina fungovala celkovo v automatickom režime.

Grandiózna pasca a pád vlády

Už niekoľko dní je rakúska politika taká vzrušujúca, že by bolo možné dať jej ako nadpis titul filmovej klasiky: „Sex, lži a video“. V máji sa totiž objavilo video, ktoré ukazuje, ako vedenie veľkej pravicovo-populistickej FPÖ pred dvomi rokmi spadlo do grandióznej pasce. Tá bola nastražená na stredomorskom ostrove Ibiza, jej strojcovia si prenajali luxusnú nehnuteľnosť, obkolesili ju drahými limuzínami a to všetko vydávali za letné sídlo netere jedného ruského oligarchu.

Oligarchovou neterou bola v skutočnosti blonďavá ruská volavka, dom sledovali kamery, vodka a redbull tiekli prúdom a dvaja nič netušiaci proruskí politici z Rakúska sa zosmiešňovali neuváženými rečami.

Keď sa to trápne video teraz dostalo na verejnosť, obaja hrdinovia z Ibizy boli razom politicky mŕtvi, vicekancelár Heinz-Christian Strache a predseda frakcie FPÖ Johann Gudenus ihneď odstúpili zo všetkých svojich úradov. Pre väčšieho koaličného partnera, kancelára Sebastiana Kurza z ľudoveckej ÖVP, to však nebolo dosť.

Keď sa to trápne video teraz dostalo na verejnosť, obaja hrdinovia z Ibizy boli v tom okamihu politicky mŕtvi. Zdieľať

Kurz po sedemnástich mesiacoch vypovedal koalíciu so slobodnými z FPÖ a tým ukončil veľmi populárnu vládu. Odvtedy sa dejú veci, na ktoré priemerný Rakúšan nie je zvyknutý. Napríklad v pondelok sa prvý raz po roku 1945 stalo, že kancelár bol zosadený hlasovaním o nedôvere v parlamente.

Pozoruhodné na štátnej kríze s názvom Ibiza je to, že priemerný Rakúšan nevidel takmer nič z videa z Ibizy. Strache, Gudenus a údajná neter oligarchu Igora Makarova pili a diskutovali sedem hodín, no zverejnené boli iba krátke päťminútové výseky. Samotné video je pod zámkom. O ruskej volavke sa vie len toľko, že mala byť blonďavá a atraktívna, túto ženu sme nevideli. Špekuluje sa, či išlo o luxusnú spoločníčku alebo aj o prostitútku s hereckým talentom.

Smrdí to tajnou službou?

Ešte pozoruhodnejšie je, že krátke výseky z videa neboli zverejnené v Rakúsku, ale v zahraničí. Zverejnili ich dve ľavicové liberálne nemecké médiá, Spiegel a Süddeutsche Zeitung, a k nim boli pripojené komentáre nemeckých novinárov. Jediným rakúskym novinárom, ktorý si smel pozrieť celé video, bol Florian Klenk, najvyprofilovanejší ľavicovo-liberálny lovec pravicových populistov v rakúskej tlači.

Náhoda chcela, aby to boli práve liberálne nemecké médiá ako Spiegel a Süddeutsche Zeitung, ktoré v roku 2015 vohnali spolkovú kancelárku Angelu Merkelovú do jej nešťastného migračného kurzu. A teraz chcela ďalšia náhoda, aby tie isté liberálne médiá zvrhli rakúsku vládu, ktorú celá Európa považovala za protipól Merkelovej migračného kurzu. Merkelová komentovala Ibiza-gate už po niekoľkých hodinách od zverejnenia a vyzvala k boju proti populistom.

Wolfgang Schäuble, doyen nemeckej politiky, nazval pascu na Ibize „nie neinteligentnou“ a dodal k tomu: „Smrdí to tajnou službou.“

To, samozrejme, vôbec neznamená, že operácia Ibiza pramení zo sprisahania Merkelovej, tajných služieb, nemeckej vláde verných médií a nemeckej vláde verného komika. (Kabaretista Jan Böhmermann používal už v apríli citáty z videa, lenže vtedy to ešte nikto nechápal.)

To, čo doteraz prenikalo na verejnosť o pravdepodobných producentoch videa, je trocha triviálnejšie: vynára sa tu viedenský realitný právnik iránskeho pôvodu s domom na Ibize a viedenský detektív, ktorý predtým zarobil pekné peniaze podnikovou špionážou a vydieraním cigaretových falšovateľov, potom utiekol pred rakúskou justíciou do Mníchova a upadol do dlhov.

Detektív hral vo videu sprievodcu údajnej oligarchyne. Zdá sa, že právnik a detektív chceli predať toto video za milióny. Ďalej sa zdá, že v Rakúsku ho nikto nechcel kúpiť. A tak to zjavne skúsili po takmer dvoch rokoch v Nemecku. Spiegel a Süddeutsche Zeitung zaryto mlčia o pôvode videa. Nejasné je, či právnik a detektív konali na vlastnú päsť alebo na objednávku. Zo zatiaľ nezverejnených informácií, ktoré má Postoj k dispozícii, vyplýva, že jeden z producentov videa prijal v roku 2017 nezvyčajne vysokú sumu z istej arabskej krajiny – šesť miliónov eur. 

Zo zatiaľ nezverejnených informácií, ktoré má Postoj k dispozícii, vyplýva, že jeden z producentov videa prijal v roku 2017 nezvyčajne vysokú sumu z istej arabskej krajiny – šesť miliónov eur.  Zdieľať

Následkom súčasného mediálneho tajnostkárstva je, že v Rakúsku kolujú najrôznejšie špekulácie o tom, čo je ešte možné počuť a vidieť na videu. Tvrdí sa, že Strache šíril klebety o sexparties Sebastiana Kurza. Ďalej sa tvrdí, že prosrbský pravicový populista Strache odrádzal „ruskú oligarchyňu“ od investícií na Balkáne, „Chorvátsko je jedno hovno“, ale jeho priateľov podviedli práve tak aj v milovanom Srbsku.

Bez dôkazov sa šíri klebeta, že v poslednej hodine videa vidno sexuálne úkony. Keď Strache oznámil svoj odchod z vrcholnej politiky, ospravedlnil sa v prvom rade a plačlivo svojej mladej blonďavej manželke Philippe. Za čo, to priemerný Rakúšan nevie. Azda za to, že Strache mal povedať Gudenusovi o oligarchovej neteri: „Ty vole, to je ale kosť!”?

Ako chvastaví tínedžeri

Konšpiračný štýl, s ktorým bola v Nemecku odpálená aféra Ibiza, je pre mnohých Rakúšanov ťažko znesiteľný – aj pre takých, ktorým sa úprimne hnusí odhalený obraz mravnosti. Odvážim sa k jednému prirovnaniu: Ako by reagovali slovenskí voliči, keby Fica a Blahu politicky likvidovali ukážky z videa, ktoré zrežíroval niekto v zahraničí? Neboli by tak trochu podozrievaví a vzdorovití?

Inzercia

Pri slobodných v Rakúsku je to tak. Po Ibize nie sú nijako v rozklade. Strache a Gudenus sa obetovali, pod novým vedením drží strana spolu veľmi pevne, heslo znie „Až teraz sa to začne“, a pri voľbách do Európskeho parlamentu v nedeľu táto strana nestratila tak veľa.

Pritom tých niekoľko výsekov z videa z Ibizy, do ktorých nám Nemecko umožňuje nazrieť, je dosť pôsobivých. Strache a Gudenus vyzerajú na záberoch ako chvastaví tínedžeri, ktorí sa opilecky rozrečnia až do pubertálneho opojenia mocou. Ich strana bola v tom čase ešte v opozícii, no bola len dva mesiace pred parlamentnými voľbami 2017 a mohla rátať so vstupom do vlády pod vedením mladej hviezdy Sebastiana Kurza.

Niečo z toho, čo Strache a Gudenus tvrdili v ten horúci augustový deň na Ibize, bolo zjavné chvastúnstvo, ktorým chceli imponovať „Makarovovej neteri“. Napríklad tvrdenie, že FPÖ dostáva okľukou od spolkov blízkych strane veľké dary od viacerých koncernov, podľa Stracheho malo ísť o sumy vo výške od pol milióna do dvoch miliónov eur. Uvedené firmy to dementujú a podozrivé dary spolkom blízkym strane, ktoré teraz skúmajú investigatívni novinári, sa týkajú smiešne malých súm.

Pravdou je, že ilegálne financovanie strán zohráva v Rakúsku pomerne malú rolu, a to z celkom jednoduchého dôvodu, Rakúsko má totiž popri Japonsku najvyššie štátne financovanie strán na svete – výrazne nad 200 miliónov ročne, od daňovníkov, úplne legálne. Strache radšej klamal – aby pohol „oligarchyňu“ k darom.

Ďalšie vyjadrenia zachytené na videu ukazujú naivné mocenské fantázie. Strache radil Makarovovej „brutálnej“ neteri, aby predsa len založila v Rakúsku stavebný koncern, lebo keď bude v Rakúsku pri moci on, „potom dostane zákazky, a Haselsteiner už nedostane žiadne zákazky“.

Hans-Peter Haselsteiner, majiteľ európskeho stavebného koncernu Strabag, je na rozdiel od Stracheho netere na Ibize ozajstným oligarchom, ktorý financuje liberálne strany naprieč Európou a vedie drahé televízne kampane proti slobodným.

Po tom, čo slobodní vládli sedemnásť mesiacov, možno aj toto Stracheho vyjadrenie odfajknúť ako vystatovanie: V Rakúsku si len starosta v malej dedine môže dovoliť udeliť bez tendra malé stavebné zákazky priateľom. Počnúc sumou 100 000 eur musia byť však zákazky vypísané. V žiadnom prípade to nie je tak, že Strabag v priebehu ostatných sedemnástich mesiacov nedostal nijaké zákazky.

Priezračné je, ako sa Strache vyjadroval o médiách. Novinárov vraj nazval „kurvami“. Slobodných dlhodobo trápi, že takmer všetky rakúske médiá o nich informujú nepriateľsky. Pred „oligarchovou neterou“ uviedol model na pretvorenie mediálnej scény – Viktor Orbán v Maďarsku.

Nič z toho sa neuskutočnilo, veľká väčšina rakúskych novinárov nenávidí slobodných viac než kedykoľvek predtým, v tomto bode bol však Strache veľmi konkrétny: vyzval Rusku, aby kúpila podiely v najväčšom bulvárnom denníku „Krone“. Musela by tam potom „pushen“ niekoľkých novinárov, „zack zack zack“, niekoľko ďalších vyhodiť, „zack zack zack“, a niekoľko nových zabudovať do systému. To by vraj stačilo, aby slobodní vo voľbách dostali nie 27, ale 34 percent.

Slobodných dlhodobo trápi, že takmer všetky rakúske médiá o nich informujú nepriateľsky. Zdieľať

Zvlášť za tieto výroky Stracheho obviňujú z „vlastizrady“. Kto považuje ruské investície za problém národnej bezpečnosti, môže to vidieť takto. Ale práve Stracheho groteskné fantázie, že si podrobí rakúske médiá, ukazujú jeho naivitu: nemecká mediálna skupina Funke, ktorá vtedy vlastnila polovicu podielov v „Krone“, by ju sotva predala „Makarovovej neteri“, zakladateľská rodina Dichand a redakcia by to zaiste prekazili.

V skutočnosti sa stalo niečo úplne iné: podiely kúpil mladý tirolský realitný magnát René Benko a dnes „Krone“ píše o slobodných tak zle ako nikdy predtým.

Viac sme sa z krátkych výsekov z videa z Ibizy dodnes nedozvedeli. Štátna prokuratúra vyšetruje, no je otázne, či opilecké nadrapovanie postačí na odsúdenie. Nedošlo k žiadnym obchodom, oligarchyňa nebola ozajstná. Strache a Gudenus chceli byť trocha zlí, no boli len neuveriteľne hlúpi.

Čo je to vlastne za stranu

Aj keď išlo o zákernú pascu, Ibiza ukazuje niečo z charakteru tejto strany. Je to pravicová populistická strana, ktorá za svoje volebné úspechy vďačí odjakživa svojmu nepriateľstvu k cudzincom, v posledných rokoch svojmu odmietaniu moslimského masového prisťahovalectva. Slobodní nemajú v sebe nič kresťanské, ich funkcionári milujú brúsené dýky, rýchle autá a ostré psy a neustále sa blamujú nechutnými, rasistickými a hlúpymi vyjadreniami. Je to veľmi maskulínna strana, v nedeľu ich volilo 26 percent Rakúšanov, ale iba desať percent Rakúšaniek.

Paradoxne je to jediná rakúska strana, ktorá ešte zastupuje niektoré konzervatívne hodnoty, proti genderizmu, proti homosexuálnym manželstvám a „nedeľa je svätá“. K tomu sa hodí, že Strache mal na Ibize povedať, aký je Západ dekadentný, zatiaľ čo ľudia na Východe sú „ešte normálni“.

Slobodní nemajú v sebe nič kresťanské, ich funkcionári milujú brúsené dýky, rýchle autá a ostré psy a neustále sa blamujú nechutnými, rasistickými a hlúpymi vyjadreniami. Zdieľať

Strache, ktorý je povolaním zubný technik, sa nikdy nevyznačoval intelektuálnou brilantnosťou. Počas svojho života bol playboyom a vymetačom barov. Keďže fajčí a rád fajčí aj v krčme, v rámci koaličných rokovaní nebojoval za nič tak zanietene ako za koniec plánovaného zákazu fajčenia v lokáloch. Za túto súkromnú neresť sa zriekol polovice programu strany, slobodní sa tak vzdali napríklad zavedenia priamej demokracie. Pre kancelára Kurza bol Strache jednoduchým partnerom. Kurz dovolil slobodným, aby sa profilovali s populistickou politikou symbolov proti migrantom, a slobodní podporovali Kurzovu prelomovú daňovú reformu, ktorá ušetrí pracujúcim rodinám s deťmi tisíce eur ročne.

Kto trocha poznal Stracheho, nemohol byť šokovaný z jeho – ako to on teraz nazýva – „opitého ksichtu“ na Ibize. On je jednoducho taký, s tým sa nič nenarobí. Desivejšie bolo správanie Johanna Gudenusa, ktorý celé mesiace pripravoval toto stretnutie. Mladý Gudenus veľmi rýchlo postupoval v FPÖ, bol Stracheho pravou rukou v strane. Gudenus mal všetko, čo Strachemu chýbalo – bol šľachtic, vyššie kruhy si ho vážili, mal peknú srbskú manželku a rozprával po rusky.

Bol to Gudenus, kto navliekol slobodných do spolupráce s Putinovou stranou „Jedinnaja Rossia“. Gudenus nejakú chvíľu študoval v Moskve, často tam pobýval a robil spojku. Gudenus tlmočil na Ibize, a keď mu nenapadlo ruské slovo pre pištoľ, tak potom zahral – a to je tá najtrápnejšia zo všetkých scén – pištoľ v pantomíme. Medzičasom vieme, že Gudenus má problémy s drogami.

Je komické, že napokon to bol Strache, ktorého počas dlhého večera raz chytilo podozrenie: Strache upozornil Gudenusa na nepestované nechty na nohách „oligarchyne“.

No Gudenus Stracheho upokojil, slepo veril príbehu. Údajný znalec Ruska si mohol dať aspoň tú námahu pol hodinu pogúgliť po ruskom oligarchovi Igorovi Makarovovi. Makarov nemôže mať neter, je totiž jedináčik.

Akou sumou podporíte POSTOJ vy?

Veľká časť našich čitateľov nás pravidelne podporuje. Pridajte sa k nim a pomôžte tvoriť POSTOJ. Ďakujeme!

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame