Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
28. 05. 2019, 16:45

Posledný pokus progresívcov zastaviť Kisku

Čo PS/Spolu sledujú odkazom prezidentovi.
Posledný pokus progresívcov zastaviť Kisku

Michal Truban a Miroslav Beblavý prichádzajú na tlačovú konferenciu koalície PS a SPOLU-OD k výsledkom volieb do Európskeho parlamentu. FOTO TASR – Jaroslav Novák

Odkaz od redakcie POSTOJA: Potrebujeme vás!

Články na Postoji nie sú spoplatnené, aby ich mohlo čítať čo najviac ľudí. Vznikajú najmä vďaka pravidelnej mesačnej podpore od čitateľov, ľudí, ako ste vy. Budeme si veľmi vážiť, ak nás budete podporovať. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe článkov, ako je tento. 

Ďakujeme!

 

Lídri Progresívneho Slovenska a Spolu nemeškali ani chvíľu a hneď po víťazstve v eurovoľbách poslali odkaz prezidentovi Andrejovi Kiskovi. V podstate išlo o výzvu, aby prezident nezakladal novú politickú stranu, ale radšej sa pridal k nim a spolupracoval s nimi pred parlamentnými voľbami.

Šéf Spolu Miroslav Beblavý potom ešte pre Aktuality upresnil, že ku Kiskovi by vedeli byť veľkorysí a rokovali by s ním ako s rovnocenným partnerom.

Na takýto ťah musel, samozrejme, prezident, ktorý už de facto bojuje o vlastné miesto na straníckej scéne, reagovať. A tak o krátky čas prišla jeho odpoveď so štátotvorným titulkom „Len spolupráca je cesta“, v ktorej sa píše: „Potrebujeme sa spájať a spolupracovať – všetky strany, ktoré chcú zmeniť túto krajinu. Nielen strana Spolu, Progresívne Slovensko a Kiska, ale všetky demokratické strany. Aj OĽaNO, SaS či KDH. V akej forme, to je téma na ďalšiu diskusiu. Voliči už vo štvrtých voľbách po sebe ukázali, že po dvanástich rokoch treba vymeniť Smer vo vláde, a preto musíme v budúcnosti spolupracovať.“

Toto vzájomné odkazovanie má síce na sebe verbálny náter konštruktívnosti a zodpovedného prístupu k politike, ale v skutočnosti sú to len pozičné šachy pred parlamentnými voľbami.

Dajme bokom Kiskovu reakciu, ktorá je nielen vágna, ale aj trochu schizofrenická. Keďže o spájaní a spolupráci hovorí politik, ktorý sa čochvíľa chystá vstúpiť na scénu s vlastným projektom, čo logicky znamená, že s ostatnými, aj ním menovanými subjektmi, bude viesť tvrdý konkurenčný boj o voliča.

Progresívci sa pokúšajú vytvoriť atmosféru, že nová veľká opozičná sila so šancou na víťazstvo v parlamentných voľbách sa tu už sformovala a Andrej Kiska ju svojím projektom ohrozuje. Zdieľať

Zaujímavejšia je aktivita PS/Spolu. Ich lídri určite dobre chápu, že pre Andreja Kisku je už veľmi ťažké vycúvať z projektu vlastnej strany. Teda bez toho, aby sa úplne blamoval. O svojej strane už otvorene hovorí od prezidentských volieb, rokuje s osobnosťami, ktoré by mali do nej vstúpiť, aj s menšími politickými stranami (Nova) a na september avizuje ustanovujúci snem.

Medzi Kiskom a blokom PS/Spolu síce začiatkom roku prebehli rokovania o možnom spojení, k dohode však nedošlo. O pozadí týchto rokovaní a dôvodoch ich krachu sme v Postoji podrobnejšie písali začiatkom apríla.

Progresívci sa nesnažia o to, aby naozaj presvedčili samotného Kisku. V tejto chvíli spolu s Beblavým skúšajú využiť momentum eurovolebného víťazstva. Pokúšajú sa vytvoriť atmosféru, že nová veľká opozičná sila so šancou na víťazstvo v parlamentných voľbách sa tu už sformovala a Andrej Kiska ju svojím projektom ohrozuje.

Ak by im táto taktika vyšla a verejná mienka tento ich naratív prijala, mohlo by to Kiskovi rozbeh jeho novej strany skomplikovať. Zo strany progresívcov by to bola silná páka k tomu, aby Kisku nakoniec predsa len dotlačili k tomu, aby sa s nimi dal dokopy.

Jednoducho, taký posledný pokus zastaviť Kisku.

 

Akou sumou podporíte POSTOJ vy?

Veľká časť našich čitateľov nás pravideľne podporuje. Pridajte sa k nim a pomôžte tvoriť POSTOJ. Ďakujeme!

 

Odporúčame