Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
27. máj 2019

Čo vyplýva z eurovolieb pre Alojza Hlinu

Predseda KDH môže byť lídrom, ale iným, než si myslí.
Čo vyplýva z eurovolieb pre Alojza Hlinu

Venujte nám minútu, skôr ako začnete čítať

Články na Postoji nie sú spoplatnené, aby ich mohlo čítať čo najviac ľudí. Vznikajú najmä vďaka pravidelnej mesačnej podpore od čitateľov, ľudí, ako ste vy. Budeme si veľmi vážiť, ak nás budete podporovať. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe článkov, ako je tento. Ďakujeme!

Redakcia Postoja

 

Aký je vlastne zisk KDH?

Dobrý. No treba povedať, že KDH mávalo tradične v eurovoľbách vyššiu podporu ako v parlamentných voľbách. Pred piatimi rokmi to bolo trinásť percent, pred desiatimi rokmi desať percent.

Počet získaných hlasov v týchto voľbách (96-tisíc) je vyšší ako pred piatimi (74-tisíc) a desiatimi rokmi (90-tisíc), no vzhľadom na výrazne vyššiu účasť na voľbách získalo hnutie menej, ako by zodpovedalo vyššej účasti.

Hoci voličov prišlo teraz k urnám (s prižmúreným okom) takmer o sto percent viac ako pred piatimi rokmi, KDH získalo len o tridsať percent viac hlasov.

Je pravda, že hnutie čelilo konkurencii vo forme Kresťanskej únie a pár tisíc hlasov mohlo odobrať aj KDŽP, no zasa jej nekonkurovali charizmatici z OĽaNO ako pred piatimi rokmi, čiže konkurenčná situácia nebola zásadne iná ako vo voľbách 2014.

Kombinácia značky a kandidátov

Tiež sa ukázalo, že značka KDH stále funguje a že má veľa skalných voličov. Z iných prieskumov vieme, že ide najmä o hlboko veriacich voličov, ktorí navštevujú bohoslužby viac ako raz týždenne. Tých nedokáže takto výrazne pritiahnuť žiadna iná strana.

Títo potrebujú autentickú kresťanskú stranu s kandidátmi, ku ktorým budú môcť mať aspoň základnú sympatiu. Túto podmienku strana tentoraz splnila vrchovato, kandidáti, ktorých strana ponúkla, voličom vyhovovali a nie malú časť z nich aj namotivovali. Ako som napísal pred voľbami, kandidátka KDH bol jeden z lepších momentov volieb.

Čo z toho všetkého vyplýva pre Alojza Hlinu?

V marketingu Alojza Hlinu bojuje performance štýl so štýlom klasickej politickej činnosti (obiehanie štruktúr, hľadanie dobrých nominácií). Väčšinou to vyzerá, že Hlina má bližšie k performance štýlu, ale nedá sa mu uprieť ani to, že svoje štruktúry a voličov obieha.

V strane sú však jeho osobné výsledky slabšie, jeho vzťah s vlastnými voličmi je trochu problematický. Napríklad Hlina ako jediný predseda strany neskončil v prieskume medzi svojimi voličmi na prvom mieste v obľúbenosti politikov – prekonal ho Kiska. Potvrdzujú to tiež prieskumy dôveryhodnosti politikov.

Členom a voličom KDH nesedí Hlinova performance, zvýšená buranskosť a štylizovanie hnutia do bačovskej nátury a aj pričasté vybavovanie si účtov. Zdieľať

Po troch rokoch pôsobenia na čele hnutia je to príliš silný odpor a je zrejmé, že KDH si voličskú pozíciu udržuje aj zo zotrvačnosti. V iných stranách je to väčšinou naopak – ľudia ich volia aj a hlavne kvôli predsedovi.

Inzercia

Členom a voličom KDH nesedí Hlinova performance, zvýšená buranskosť a štylizovanie hnutia do bačovskej nátury a aj pričasté vybavovanie si účtov tam, kde netreba (napríklad s Mikloškom po prezidentských voľbách), na čo sú kultivovaní voliči KDH citliví.

Hlina nie je a nebude pre voličov KDH charizmatický líder a vodca, ktorý voličov strhne. A bude kontraproduktívne, ak sa bude snažiť hrať touto kartou a tlačiť na pílu siláckym natláčaním sa do tejto pózy.

Hlina má aj inú cestu, ako byť úspešným predsedom KDH s čestným miestom v jeho historickej sieni. Tieto voľby mu ukázali, ako na to.

Musí sa snažiť byť tým typom predsedu, ktorý staví na taktiku kolektívnej hry. Ak uberie zo svojho na seba orientovaného performance a energiu venuje na mobilizáciu strany a namotivovanie dobrých kandidátov.

Toto môže byť pre neho obzvlášť ťažké, pretože je precitlivený na konkurenciu. Hlina z podstaty svojej nátury radšej údery rozdáva, ako ľudí motivuje. Ani to nie je ten typ, čo si k sebe rád hľadá áčka a čo rád debatuje s niekým iným ako sám so sebou.

Krivdili by sme mu však, ak by sme si nevšimli, že má záblesky, keď si to uvedomuje. Jeho mobilizáciu za Milana Majerského či získanie na Orave rešpektovaného Igora Janckulíka treba pripomenúť.

No do parlamentných volieb ešte musí výrazne pridať, ak chce mať úspech, kandidátka KDH by mala žiariť.

Hlina by mal tiež prehltnúť všetko osobné, čo mu bráni v debate o zjednotení kresťanskodemokratických síl.

Ak chce byť zapamätaniahodným predsedom KDH, toto je jeho cesta.

Akou sumou by ste mohli podporiť POSTOJ?

Naša redakcia funguje najmä vďaka pravidelnej mesačnej podpore od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Pridáte sa k nim? Ďakujeme!

Odporúčame