Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. máj 2019, 07:45

Eurovoľby v Británii vyhrala podľa predbežných výsledkov Strana Brexitu

Eurovoľby v Británii vyhrala podľa predbežných výsledkov Strana Brexitu

Nigel Farage, líder Brexit Party (Strany Brexitu). FOTO - TASR/AP

Strana brexitu vedie podľa predbežných výsledkov vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP) v Británii so ziskom 31,5 percenta hlasov, zatiaľ čo vládnuci konzervatívci sa prepadli až na piate miesto. Podľa opozičného lídra Jeremyho Corbyna boli eurovoľby zástupným druhým referendom o brexite.

Strana Brexitu Nigela Faraga v britských eurovoľbách získala 31,7 percenta hlasov, no na druhom mieste sa ocitli proeurópski Liberálni demokrati s18,6 percentami hlasov, za ktorými nasledujú hlavná opozičná strana labouristov s 14,1 percentami a Zelená strana Anglicka a Walesu s 11,1 percentami hlasov.

Až na piate miesto sa so ziskom 8,7 percenta hlasov prepadla Konzervatívna strana odchádzajúcej premiérky Theresy Mayovej po tom, ako nebola schopná zrealizovať odchod Británie z Európskej únie,píše AFP. Pre konzervatívcov to znamená stratu 15 kresiel a v Európskom parlamente ju budú zastupovať len štyria poslanci.

Za Konzervatívcami nasleduje Strana nezávislosti Spojeného kráľovstva s 3,6 percentami hlasov, Škótska národna strana s 3,4 percentami a Change UK s takmer tromi percentami hlasov.

Líder britských opozičných labouristov Jeremy Corbyn požaduje, aby sa v Spojenom kráľovstve konali predčasné parlamentné voľby alebo druhé referendum o brexite.

Reagoval tak na výsledky eurovolieb v Británii, ktoré podľa odhadov s veľkým náskokom vyhrala protieurópska Strana brexitu, zatiaľ čo vládnuci konzervatívci sa prepadli až na piate miesto. 

"Po tom, ako sa konzervatívcom už tri roky nedarí zrealizovať odchod Británie z EÚ v záujme celej krajiny, sa tieto voľby stali zástupným druhým referendom (o brexite)," vyhlásil Corbyn, ktorého citovala televízia Sky News. 

Inzercia

Konzervatívna strana odchádzajúcej premiérky Theresy Mayovej sa podľa neho rozpadá, vláda nie je schopná vládnuť a parlament je zablokovaný.

V tejto situácii sa musí rozhodnutie o otázke brexitu "vrátiť naspäť ľuďom, či už prostredníctvom všeobecných volieb alebo verejného hlasovania," vyhlásil Corbyn. 

Labouristi sú podľa jeho názoru politickou silou, ktorá dokáže zjednotiť rozdelenú krajinu.

Strana pritom v eurovoľbách skončila až na treťom mieste, keď o niekoľko percent zaostala za ďalším opozičným zoskupením, proeurópskymi Liberálnymi demokratmi.

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami
pred 8 hodinami

Futbalisti Slovana Bratislava sa stali víťazmi Slovenského pohára. Vo finále si zverenci trénera Jána Kozáka ml. poradili s MFK Ružomberok 1:0 a získali prestížne double. O víťazstve „belasých“ rozhodla úspešná penalta slovinského útočníka Alena Ožbolta v 48. minúte. Slovan vyhral Slovenský pohár rekordný 16-krát a tento výsledok tiež rozhodol o tom, že sa budúci týždeň bude hrať ligová baráž o Európsku ligu UEFA. (TASR)

pred 9 hodinami

Vyše tri milióny Američanov mali doposiaľ pozitívny výsledok testu na koronavírus, oznámil americký viceprezident Mike Pence. "Doposiaľ sme otestovali viac ako 39 miliónov Američanov," povedal Pence novinárom a dodal, že z ochorenia sa v krajine vyliečilo už 1,3 milióna ľudí. Spojené štáty sú najviac zasiahnutou krajinou na svete, kde ochoreniu podľahlo už vyše 130-tisíc ľudí. (TASR)

pred 12 hodinami

Slovenské hádzanárky sa v prvej fáze európskej kvalifikácie MS 2021 stretnú v 1. skupine s Ukrajinou, Izraelom a Luxemburskom. Rozhodol o tom stredajší žreb v sídle Európskej hádzanárskej federácie vo Viedni. (TASR)