Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
26. 05. 2019, 23:51

Odkaz eurovolieb pre kresťanských politikov

Čo by si z výsledku eurovolieb mali KDH a KÚ vziať do parlamentných volieb.
Odkaz eurovolieb pre kresťanských politikov

Marián Čaučík a Miriam Lexmann počas mítingu v Ružomberku. Foto: Tomáš Mlynárik.

Venujte nám minútu, skôr ako začnete čítať

Články na Postoji nie sú spoplatnené, aby ich mohlo čítať čo najviac ľudí. Vznikajú najmä vďaka pravidelnej mesačnej podpore od čitateľov, ľudí, ako ste vy. Budeme si veľmi vážiť, ak nás budete podporovať. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe článkov, ako je tento. Ďakujeme!

Redakcia Postoja

 

Katastrofický scenár, že nepopulistické kresťanské strany sa v eurovoľbách navzájom voličsky kanibalizujú a nakoniec do Európskeho parlamentu neprejde žiadna z nich, sa nakoniec nenaplnil.

Hoci Kresťanská únia (KÚ), ktorá vznikla len vo februári, získala takmer štyri percentá (skoro 38-tisíc) hlasov, tento jej pomerne slušný výsledok neznamenal vyradenie KDH z europarlamentu. Stranu KDŽP volilo približne 20-tisíc ľudí.

KDH so ziskom takmer desiatich percent hlasov bude mať rovnaký počet europoslancov (hoci až po brexite) ako po eurovoľbách v roku 2014, keď malo viac ako trinásť percent. Ivan Štefanec, ktorý neskôr vstúpil do KDH, vtedy ešte kandidoval za SDKÚ.

Kresťanskí demokrati získali viac ako 95-tisíc hlasov a bodovali vo svojich tradičných baštách. V siedmich okresoch (Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín, Ružomberok, Kežmarok, Levoča, Prešov) dokazali voľby vyhrať.

Pre stranu je to po regionálnom a komunálnom hlasovaní ďalší povzbudivý signál, že sa po neúspešných parlamentných voľbách nerozsypala a stále žije.

Tento eurovoľbový úspech KDH má dva dôvody. Tým prvým je verné voličské jadro, ktoré hlasuje pravidelne vo všetkých voľbách. Pri hlasovaniach s nízkou účasťou, ako sú eurovoľby, je to dôležitý benefit.

Ďalším faktorom však bola kandidátka KDH, na ktorej bolo viacero zaujímavých tvárí. Najmä kandidátom, ako boli Miriam Lexmann, Marián Čaučík či Miriam Kuzárová, sa podarilo vytvoriť svojimi predvolebnými aktivitami pozitívnu emóciu, ktorá vo finále kampane KDH pomohla. Hoci sa Čaučíkovi ani Kuzárovej nepodarilo prekrúžkovať, získali slušný počet preferenčných hlasov. Čaučík viac ako 26-tisíc a Kuzárová takmer 15-tisíc.

Najvážnejším testom životaschopnosti KDH však budú až nasledujúce mesiace. Nielen kvôli tomu, že v parlamentných voľbách s výrazne vyššou volebnou účasťou bude váha jeho disciplinovaného voličského jadra nižšia. Mení sa aj politická scéna a chystajú sa minimálne dva nové politické projekty, ktoré môžu osloviť aj zaujímavú časť voličov KDH.

Mení sa politická scéna a chystajú sa minimálne dva nové politické projekty, ktoré môžu osloviť aj zaujímavú časť voličov KDH. Zdieľať

Jedným z nich je nová politická strana prezidenta Andreja Kisku. Exkluzívny prieskum, ktorý v lete minulého roku uskutočnil Postoj v spolupráci s agentúrou Focus, ukázal, že až približne tretina voličov KDH si vie predstaviť voľbu novej Kiskovej strany. Samozrejme, že pokiaľ nie je jasné, ako táto strana bude vyzerať a kto okrem Andreja Kisku ju ešte bude reprezentovať, toto číslo nemá zatiaľ extra vysokú výpovednú hodnotu. Minimálne však naznačuje, že tento projekt môže predstavovať existenčnú výzvu nielen pre Sulíka, Matoviča či Bugára, ale aj pre KDH.

Ďalšie riziko pre kresťanských demokratov predstavuje zoskupenie, ktoré sa môže sformovať okolo Štefana Harabina. Hoci jeho kontúry sú v tejto chvíli tiež ešte nejasné. Ak by však takýto subjekt vznikol, podľa čerstvého prieskumu Focusu pre TV Markíza by mal potenciál osloviť približne dvadsať percent voličov. Aj slušný počet voličov Smeru, SNS, Sme rodina a KDH.

Týmto výzvam budú musieť kresťanskí demokrati čeliť len tým, čo im fungovalo doteraz aj v eurovoľbách. To znamená zaujímavou kandidátkou a aktivitou v teréne. To je prvý odkaz eurovolieb nepopulistickým kresťanským politikom.

Tým ďalším je, že musia začať uvažovať o spolupráci. Ak chce mať toto prostredie v parlamentných voľbách a po nich relevantný politický výtlak, nemôže do nich ísť v podobnej konštelácii ako do tých európskych. To znamená, že v boji o hlasy obmedzenej skupiny voličov si budú konkurovať dve alebo viac strán, ktorých názory na dôležité témy sú na nerozoznanie podobné.

Tentokrát to KDH vyšlo, ale tých takmer 38-tisíc prepadnutých hlasov pre KÚ je škoda. Keby neprepadli, nepopulistickí konzervatívci by v týchto voľbách zrejme porazili Kotlebu a výsledkovo sa priblížili k Smeru.

Pri vyššej volebnej účasti by však takýto postup mohol byť zničujúci. Len na pripomenutie, v roku 2016 chýbalo KDH na vstup do parlamentu necelých tisícpäťsto hlasov.

Eurovoľby narysovali nejaký pomer síl, ktorý sa za pol roka už asi výraznejšie nezmení. Sú dve možnosti. Buď bola KÚ iba eurovoľbovým projektom a postupne vyšumí do stratena. Alebo to chcú Anna Záborská s Branislavom Škripekom a Richardom Vašečkom ťahať aj ďalej. V takomto prípade by mali by začať s Hlinom a spol. hovoriť o nejakej forme predvolebnej spolupráce.

Od obidvoch strán si to vyžiada istú dávku pokory i veľkorysosti a politici KÚ musia prijať, že v tejto partii budú ťahať za kratší koniec a prispôsobiť tomu svoje požiadavky. Ak by sa to podarilo, KDH by mohlo získať späť hlasy od voličov z kresťanských spoločenstiev, ktoré od neho v minulosti odišli k OĽaNO. Pretože práve títo ľudia s veľkou pravdepodobnosťou dnes tvoria gro voličov KÚ.

Iste, dá sa namietnuť, že niečo také je kvôli narušeným osobným vzťahom nepredstaviteľné. Úplne nereálne. Veď časť ľudí odišla z KDH do KÚ práve kvôli tomu, že mali problém so štýlom Alojza Hlinu. V poriadku, možno je takýto odhad správny.

Len si potom na rovinu povedzme výsledok. Bude ním pokračovanie „bratovražedného“ boja z eurovolieb.

A to sa nedá označiť nijako inak ako hazard s hlasmi nepopulistických konzervatívcov a voda na mlyn silnejúcim progresívcom, extrémistom a svetu, ktorý sa vidí v Štefanovi Harabinovi.

 

Akou sumou by ste mohli podporiť POSTOJ?

Naša redakcia funguje najmä vďaka pravidelnej mesačnej podpore od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Pridáte sa k nim? Ďakujeme!

 

Odporúčame