Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
24. máj 2019

Bola som na mítingu Le Penovej strany

Pred voľbami do europarlamentu obchádza Marina Le Penová zabudnuté kúty krajiny a burcuje v boji proti migrantom.
Bola som na mítingu Le Penovej strany

Marine Le Penová posiela bozk svojim stúpencom. FOTO TASR/AP

Venujte nám minútu, skôr ako začnete čítať

Články na Postoji nie sú spoplatnené, aby ich mohlo čítať čo najviac ľudí. Vznikajú najmä vďaka pravidelnej mesačnej podpore od čitateľov, ľudí, ako ste vy. Budeme si veľmi vážiť, ak nás budete podporovať. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe článkov, ako je tento. Ďakujeme!

Redakcia Postoja

 

Cieľom strany je zopakovať prvenstvo spred piatich rokov a zbaviť legitimity už i tak oslabeného francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona.

Malé provinčné mestečko Abbeville hostilo v poradí šesťdesiaty predvolebný míting Národného zhromaždenia. Le Penová v tomto regióne, kde je silné zastúpenie robotníkov, malopodnikateľov a farmárov, zaznamenala svoje prvé víťazstvo už v prvom kole prezidentských volieb v roku 2012. Odvtedy jej popularita narastá.

Podľa Sébastiena Vignona, profesora politológie na Univerzite v Picardie, sa Le Penová od prebratia líderstva strany sústredí na vyľudnené oblasti, v ktorých postupne miznú verejné služby a zatvárajú sa továrne.

 

Vďaka tejto stratégii a pokračujúcej snahe Le Penovej o normalizáciu strany, teda jej presunutia z politického okraja do pravicového stredu, sa popularita strany podľa čerstvého prieskumu agentúry Odoxa-Dentsu za posledných osem rokov v celej krajine strojnásobila z 12 percent na súčasných 36 percent.

Veríme, že Marina vyhrá. Inak bude katastrofa

Cesta vlakom z Paríža do tohto severozápadného mesta Francúzska križuje rieka Somme, kde sa počas prvej svetovej vojny odohrala jedna z najväčších bitiek, po ktorej zostalo viac ako milión mŕtvych. Po dvoch hodinách cesty vystupujem v tomto zabudnutom meste, už prvá ulica ukazuje, že mesto prehráva svoju bitku s časom. Ošumelé budovy, niektoré s ceduľkou na predaj, striedajú ázijské reštaurácie.

Vo voľbách do Európskeho parlamentu tu Le Penovej Národný front volil každý tretí človek. O predvolebnom mítingu strany však nehovorí v meste žiaden plagát či leták. Len v lokálnych novinách je na úvodnej strane opatrný rozhovor s 23-ročným lídrom eurokandidátky Jordanom Bardellom, ktorý má v Abbeville na mítingu vystúpiť. Táto politická hviezda v posledných týždňoch čelí podozreniu z fiktívnej niekoľkotýždňovej práce pre poslanca Európskeho parlamentu, za ktorú dostala viac ako 10-tisíc eur.

Asi dvestomiestna sála je v slnečný pondelkový podvečer naplnená. Zaplniť ju pomohli aj členovia strany a študenti z mládežníckej vetvy strany, ktorí poslušne sedia v predných radoch.

Na dvojstrane jedného zo straníckych letákov strany je opísaný obraz Európy v prípade Macronovho víťazstva vo voľbách – nekontrolovaná migrácia, diktát Európskej komisie a nelojálna konkurencia s príchodom ďalších robotníkov zo zvyšku Európy do Francúzska. Marine Le Penová sľubuje presný opak – obnovu národných hraníc, ochranu Francúzov pred globalizovanou ekonomikou a obmedzenie voľného obchodu. A to všetko za výdatnej pomoci európskych spojencov z Talianska, Rakúska a po novom aj zo Slovenska.

V miestnosti, kde sú výrazne zastúpení muži v strednom a dôchodkovom veku, panuje atmosféra disciplíny a poriadku. Každý má svoje miesto, veľa sa nedebatuje, len v tichosti sa čaká na hlavných protagonistov večera, miestnu političku strany a zároveň kandidátku do Európskeho parlamentu Patriciu Chagnonovú a najmä lídra kandidátky Jordana Bardellu.

Navodenú atmosféru prežíva aj sedemdesiatnik Jacques, ktorý slúžil v armáde a bojoval vo viacerých krajinách Afriky. Sám seba označuje za amatérskeho politického analytika, do strany vstúpil ešte v 80. rokoch, keď ju viedol otec Marine Le Penovej. „Som si istý, že Le Penová vyhrá, lebo smerujeme k národnej katastrofe,“ hovorí Jacques.

Diktát Únie

Prvým problémom je podľa neho zadlženosť krajiny, ktorá má štedrý sociálny systém aj voči cudzincom. Za druhý problém označuje nezamestnanosť, ktorá je síce s 8,7 percentami za posledných desať rokov vo Francúzsku najnižšia, ale v samotnom meste je o tri percentá vyššia. Svoje politické presvedčenie už preniesol na svojho 23-ročného vnuka, ktorého na stretnutie priviedol. Ten pracuje v neďalekom bitúnku a hovorí, že Le Penovú bude voliť už druhýkrát. S odpoveďou na dôvody váha, no napokon odpovie: „Vyznávam rovnaké hodnoty ako ona.“

Inzercia

23-ročný Jordan Bardella, líder Le Penovej eurokandidátky, v predvolebnom klipe.

Na tému nezamestnanosti sa vo svojom prejave rozhovorí Chagnonová, ktorá je odsúdená za zastrašovanie riaditeľky lokálneho turistického úradu, inak je pravidelnou komentátorkou domácich správ pre RT, ruskú medzinárodnú televíziu, slúžiacu aj ako propagandistický nástroj Putinovej vlády.

Jej nostalgickú spomienku na zatvorené cukrovarské závody, ktoré v Abbeville vydržali viac ako sto rokov a zamestnávali stovky ľudí, odmení publikum potleskom. Od miestnych sa dozvedám, že ódor cukrovej repy nahradila vôňa pukancov šíriaca sa z kino komplexu a obchodného centra, ktoré tam na mieste závodu pred rokom vyrástli. Koniec európskych kvót na spracovanie cukru a svetová nadprodukcia stáli za zatvorením ďalších troch fabrík v okolí, po ktorých dodnes ostali stovky ľudí bez práce.

Časť domácich dnes chodí za prácou na stavby a hotely na blízke pobrežie Atlantického oceána, ako mi neskôr vysvetľuje recepčná z neďalekého hotela.

Chagnonová vo svojom zapálenom prejave menuje ďalšie príklady toho, ako Brusel zasahuje do života bežných ľudí. Poburujú ju cudzinci z ostatných členských krajín, ktorí berú Francúzom prácu, rovnako aj narastajúci príval migrantov. Faktom je, že Francúzsko je po Nemecku druhou najčastejšou vyhľadávanou krajinou, v ktorej ľudia z ostatných krajín Únie pracujú, a je tiež pravdou, že počet migrantov sa každým rokom zvyšuje z 65 000 v roku 2014 na dnešný dvojnásobok.

Ale pravdou je aj to, že za prácou najmä do okolitých krajín sa už vydalo viac ako 40-tisíc Francúzov, aj to, že Francúzi v porovnaní so susedmi menej priznávajú azyly.

V prejave kandidátky taktiež nezaznie, že región Hauts-de-France, kde sa mesto nachádza, patrí medzi najväčších príjemcov peňazí z Únie, a to dokonca v rámci celej dvadsaťosmičky. Z 1,7-miliardového balíka sa vybudovali tepelné siete, ktoré využívajú obnoviteľné zdroje energie, v hlavnom meste regiónu premávajú nové elektrické autobusy a začalo sa s budovaním kanála Seine Nord Európe, ktorý odľahčí dopravu a uľahčí tak prepravu.

Populárni nacionalisti

Nacionalistický pátos prináša v príhovore aj líder kandidátky, sebavedomý a charizmatický mladík Bardella. „Európska únia zabíja Európu. Potrebujeme preto viac národnej suverenity a ekonomického patriotizmu.“

Bardella kritizuje voľný obchod, na ktorý podľa neho doplácajú francúzski farmári a výrobcovia a útočí na Macronovu probiznis orientovanú politiku. V sále mesta, z ktorého mladí odchádzajú a kde sa podľa domácich znižuje bezpečnosť a zatvárajú obchody, vyvolávajú Bardellove poznámky o prezidentovi a jeho úsilí vyhrať tieto voľby ironické úsmevy a posmešky.

Prejav plný slov o francúzskej hrdosti a odmietaní cudzieho ukončí národná hymna. Prítomní mávajú vlajkami, niektorí salutujú. Oslovujem ešte jednu z mála žien, ktorá je očividne dojatá. Najskôr však odmieta vyjadriť, prečo prišla a čo si o mítingu myslí. Po chvíli povie, že prišla len kvôli Marine. „Marine, ktorá nás vyvedie zo všetkých problémov.“

O miesto v kreslách Európskeho parlamentu vo Francúzsku súťaží až 34 hnutí a strán, ale v médiách sa dostáva pozornosti najmä dvom – nacionalistickej pravici, ktorá z volieb robí referendum proti Macronovi, a prezidentovo liberálne Hnutie Republika vpred, ktoré si chce voľbami obnoviť kredibilitu potrebnú na druhú polovicu vládnutia. Prezident sa angažuje priamo v kampani, čím pokračuje vo svojej proeurópskej politike.

Le Penová sa zatiaľ strategicky zbližuje s niektorými európskymi lídrami, ako s talianskym vicepremiérom Matteom Salvinim či maďarským premiérom Viktorom Orbanom, aby tak vytvorila koalíciu v Európskom parlamente.

Mojou poslednou zastávkou v pokojnom meste Abbeville je bistro v centre mesta, kde si dávam posledné capuccino pred cestou. Majiteľky podniku, ktorá pozná domácich po mene, sa pýtam, prečo je v Abbeville Národné zhromaždenie stále také populárne. Podozrievavo a s nedôverou odpovedá: „Viete, ľudia tu nie sú veľmi zvyknutí na cudzincov. Domáci prežili väčšinu života doma a všetko cudzie je pre nich nové. Hrozba príchodu migrantov je však silná a strana Le Penovej to vie.“
 

Akou sumou by ste mohli podporiť POSTOJ?

Naša redakcia funguje najmä vďaka pravidelnej mesačnej podpore od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Pridáte sa k nim? Ďakujeme!

 

Odporúčame