Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
05. máj 2015

Výpalníci z Námestia slobody

Prečo by podnikateľ žaloval radového mafiána, keď predseda vlády postupuje podobne ako on? 20150414_ficovahostav_7383241277a.jpg Predseda vlády Robert Fico konečne oficiálne priznal, ako si predstavuje štátny biznis s elektrinou. Za výnos z predaja akcií Slovak Teleko...

Výpalníci z Námestia slobody

Prečo by podnikateľ žaloval radového mafiána, keď predseda vlády postupuje podobne ako on?

Predseda vlády Robert Fico konečne oficiálne priznal, ako si predstavuje štátny biznis s elektrinou. Za výnos z predaja akcií Slovak Telekomu odkúpi podiel Enelu v Slovenských elektrárňach alebo aspoň jeho časť.

Pre vládu je lákavé dostať pod kontrolu najväčšie zdroje na výrobu elektriny v krajine, aby mohla ovládať jej ceny a získať si tak pred voľbami srdcia teplomilných voličov.

Ficove plány prezrádzajú aj to, prečo sa v posledných mesiacoch tak úporne usiluje napadnúť Enel, kde sa dá. Scenár rituálneho odobratia gabčíkovskej elektrárne Slovenským elektrárňam a prevzatia kontroly nad gombíkmi na ovládacom paneli je ako z veľkej knihy štátneho výpalníctva.

Mafia sa nebabre

Medzi bežnými výpalníkmi ide o klasický postup. Ak reštaurácia neplatí za „ochranu“, najprv sa jej povyhrážame. Keď majiteľ stále nechce rozumieť, kto je tu pánom, prídu na rad útoky.

"Prečo by podnikateľ žaloval radového výpalníka, keď predseda vlády robí to isté?"

Zdieľať

Ak nestačí ani to, zničíme mu terasu alebo zariadenie, pošikanujeme personál, poštveme na neho úrady. Keď to už majiteľ nevydrží a rozhodne sa reštauráciu predať, útoky sa vystupňujú.

Inzercia

Kto by už kúpil reštauráciu, kde sa zamestnanci boja pracovať, vyčíňajú vandali a úrady dávajú pokuty? Nakoniec bude rád, keď to predá nám a poriadne lacno, možno aj zadarmo.

Chceme to lacno

Takéto príbehy sa na slovenských uliciach stávajú bežne za tichého prizerania sa polície a prokuratúry. Bez dôkazov a žalôb, pravdaže, veď kto by chcel, aby mu auto vyletelo do vzduchu alebo mu uniesli dieťa.

Je to smutné, keď sa to deje, veľmi smutné. Ešte horšie však je, keď sa do podobného výpalníctva pustí štát na čele s predsedom vlády. Najprv na elektrárne útočí, potom mu čudným súdnym rozhodnutím odoberie jednu z najväčších prevádzok a ešte sa aj vyhráža, že nesmie predať svoj majetok kedy a komu chce.

Výsledkom budú síce dlhoročné súdne spory a arbitráže Enelu so štátom, keď sa však vláde podarí elektrárne od Talianov lacno odkúpiť a ovládnuť, všetky žaloby na štát aj tak stiahnu a je po problémoch. Štát to nebude stáť nič, iba pár miliónov na honoráre advokátov.

Keď sa to obalí do právnického jazyka, znie tlak vlády na Enel možno znesiteľne. Ale v podstate je to čisté výpalníctvo s cieľom, aby štát dostal vytúžený podiel v elektrárňach čo najlacnejšie. A prečo by podnikateľ žaloval radového výpalníka, keď predseda vlády robí to isté?

Peter Kremský

Foto: TASR/Štefan Puškáš

Odporúčame

Hillary a kresťania ako občania druhej kategórie

Hillary a kresťania ako občania druhej kategórie

Pred pár rokmi som v Istanbule navštívil jednu z mála synagóg, ktoré zostali v celom Turecku. Niekoľko týždňov predtým v nej vybuchla bomba ako reakcia na akýsi vtedajší incident medzi Izraelčanmi a Palestíncami, no vďaka bezpečnostnej službe a hrubému vonkajšiemu múru bola relatívne nepoškodená. ...

Bezáka neodvolali naši biskupi. Počkajme na riešenie

Bezáka neodvolali naši biskupi. Počkajme na riešenie

V pondelok na svojej webstránke zverejnil kardinál Miloslav Vlk po niekoľkých vyjadreniach v médiách ešte jeden článok k odvolaniu arcibiskupa Róberta Bezáka. 20131011_bez06_4rs4199096004.jpg Hovorí v ňom tri zásadné veci: „Je zřejmé, že odvolání neprovedla ani biskup...

Ako Širokému nezaplatiť Bahamy

Ako Širokému nezaplatiť Bahamy

Škandál okolo riešenia platobnej neschopnosti stavebnej firmy Váhostav-SK sa rozmazáva na všetky strany. Aj keď, povedzme si na rovinu, nie je to ani tak neschopnosť, ako neochota. juraj-siroky.jpg Minulý týždeň vyšlo najavo, že firma má na účtoch 17 miliónov eur. Plu...