Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
23. máj 2019

Pod Tatrami volíme KDH

Keď som si prechádzala kandidátku KDH, s radosťou, milým prekvapením a zároveň aj s ťažkosťou som si vzdychla, že netuším, komu z potenciálnych europoslancov pôjdu moje dva krúžky. Uvedomila som si však, že sa tam nachádzajú práve dvaja kandidáti pôsobiaci pod Tatrami. Keďže poznajú náš región, môžu o to viac prispieť (okrem iného) aj k jeho rozvoju.
Pod Tatrami volíme KDH

Miriam Kuzárová, č. 5

Pani Kuzárovej je blízka rodinná politika. Hoci je táto téma relevantná pre celé Slovensko, jej aktivita za dostupné bývanie pre mladé rodiny či pomoc viacdetným rodinám pracujúcich rodičov je, myslím si, zvlášť dôležitá pre náš región. Pani Kuzárová sa okrem toho v rámci organizácie CitizenGO, v ktorej je riaditeľkou slovenskej pobočky, zasadzuje za ochranu prenasledovaných kresťanov a na Komisii OSN pre postavenie žien vo svete prispela k tomu, aby zo záverečného dokumentu vypadol pseudonárok na potrat.[1] Osobitne je mi sympatické, že s manželom založili portál vyveska.sk, na ktorom viem nájsť aktuálne informácie o rôznych kresťanských podujatiach.

Ján Hencel, č. 7

Dôkazom, že pánovi Hencelovi záleží na regionálnom rozvoji, je jednoznačne jeho súčasná činnosť vo VÚC. Regionálny rozvoj je jednou z jeho priorít aj v činnosti v Europarlamente. Ako všeobecný lekár sa, samozrejme, zaujíma aj o to, aby boli občania vychovávaní k zdraviu, a aby sme sa na Slovensku nemuseli sťažovať na nižšiu kvalitu potravín.[2] Upozorňuje, že napríklad vo Švédsku žijú obyvatelia oproti Slovákom zdraví o 17 rokov dlhšie.[3] Na pánovi Hencelovi zvlášť oceňujem jeho láskavý prístup k pacientom, ktorý som v ambulancii sama zažila.

Ďalší dobrí kandidáti

Osobne som stretla – okrem pani Kuzárovej a pána Hencela – aj pani Miriam Lexmann, ktorá je riaditeľkou Európskej kancelárie Medzinárodného republikánskeho inštitútu v Bruseli. Spoznala som aj pána Mariána Čaučíka, ktorý zakladal eRko a Dobrú novinu – projekt, ktorého som sa ako dieťa niekoľko rokov zúčastňovala. Pravidelne som sa stretávala aj s pánom Michalom Považanom, ktorý ma tento semester učil históriu v Kolégiu Antona Neuwirtha, a najviac ma bavilo, že nám vysvetľoval, ako sa historicky vyvíjala mentalita slovenského národa, a ukazoval paralely histórie a súčasnej politiky.

A čo KÚ?

Hoci mi minulotýždňová diskusia s pani Záborskou len potvrdila, akou je odborníčkou, mrzí ma, že osobné nezrovnalosti či konflikty nevyriešila vnútri strany. V rozhovore po vstupe do KÚ ako jeden rozdiel eurokandidátky KÚ oproti eurokandidátke KDH uvádza: „Sme nová strana, u nás nedominujú politici. Máme skôr odborníkov, profesne zdatných ľudí, ktorí môžu politiku oživiť.[4]“ Úprimne sa pýtam, nemá KDH na kandidátke odborníkov, ktorí môžu politiku oživiť?

Úprimne sa pýtam, nemá KDH na kandidátke odborníkov, ktorí môžu politiku oživiť? Zdieľať

Ako spomínam vyššie, po stretnutiach s nimi, po vypočutí si ich vyjadrení a sledovaní ich pôsobení v rôznych odvetviach, mám dobrý dôvod myslieť si, že má. V tej istej otázke v rozhovore uvádza, že KÚ sa s niekďajšou politikou teraz lídra kádeháckej kandidátky pána Ivana Štefanca rozchádza v otázkach ako „registrované partnerstvá, hodnotenie Maďarska, [líšili sa aj] v pohľade na Lisabonskú zmluvu, členstvo Turecka v EÚ, vojnu v Iraku.[5]“ Potom mi nie je jasné, prečo nám pani Záborská na spomínanej minulotýždňovej diskusii v Kolégiu povedala, že by už bolo načase zastať sa pána Štefanca, pretože odkedy je v KDH, hlasuje v súlade s jeho kultúrno-etickými hodnotami[6] (ktoré, pokiaľ sa nemýlim, sa ako také s hodnotami Kresťanskej únie zhodujú).

Tak či onak si myslím, že na kandidátke KDH je dosť osobností z rôznych odvetví, ktorí by boli skvelými kresťanskými europoslancami. Zdieľať

Tak či onak si myslím, že na kandidátke KDH je dosť osobností z rôznych odvetví, ktorí by boli skvelými kresťanskými europoslancami. Možno nám, Podtatrancom, pri výbere pomôže vedomie, že tam máme práve dvoch zástupcov.

 

Inzercia

Popri prekladateľstve na Univerzite Komenského študujem v Kolégiu Antona Neuwirtha. Som čerstvou členkou KDMS.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.