Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
22. máj 2019

Nebyť Matoviča, tak Kiska nevie, že existujem

Podľa poslanca za OĽaNO Gábora Grendela by opozičné strany mali vytvoriť predvolebnú koalíciu.
Nebyť Matoviča, tak Kiska nevie, že existujem

Foto – Fero Múčka

Venujte nám minútu, skôr ako začnete čítať

Články na Postoji nie sú spoplatnené, aby ich mohlo čítať čo najviac ľudí. Vznikajú najmä vďaka pravidelnej mesačnej podpore od čitateľov, ľudí, ako ste vy. Budeme si veľmi vážiť, ak nás budete podporovať. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe článkov, ako je tento. Ďakujeme!

Redakcia Postoja

 

Igor Matovič sa pred chvíľou vzdal kandidatúry v eurovoľbách a vyzval voličov, aby krúžkovali Petra Polláka. Zdôvodnil to tým, že hrozí úspech kotlebovcov a on chce, aby Slováci vyslali aj iný signál tým, že zvolia rómskeho europoslanca. Akú to dáva logiku, keď predtým hovoril, že kandiduje, aby potiahol kandidátku OĽaNO v dôležitých európskych voľbách?

Nechcem interpretovať politické rozhodnutia Igora Matoviča. Beriem jeho zdôvodnenie na vedomie.

Považujete to za dobrý politický krok?

To ukáže výsledok volieb.

Nebola jeho skutočným motívom obava, že nezíska päťdesiattisíc preferenčných hlasov, bude musieť dodržať sľub a vzdať sa poslaneckého mandátu?

To si nemyslím. Predpokladám, že ak by kandidoval a tieto krúžky by nezískal, tak by sa mandátu vzdal a venoval by sa prípravám na parlamentné voľby. Igor Matovič dokáže existovať aj bez poslaneckého kresla. Ukázal to aj v tomto volebnom období, keď po konflikte s Andrejom Dankom nechodil niekoľko mesiacov do parlamentu ani nebral poslanecký plat.

Pred časom ste priznali, že diskutujete s prezidentom Andrejom Kiskom o svojej účasti v jeho novej politickej strane. Potom ste však oznámili, že budete vo voľbách kandidovať za OĽaNO. Čo presne vám Andrej Kiska ponúkal?

Boli to diskrétne rozhovory, preto nechcem zachádzať do detailov.

Bola to ponuka pre vás osobne alebo pre stranu Nova?

Úplne prvé stretnutie bolo o ponuke pre mňa ako osobu. Nešlo však len o jedno rokovanie a podobne boli oslovení aj iní jednotlivci z Novy. Čiže diskusia sa potom rozšírila na celú stranu.

Oslovení boli aj Jana Žitňanská a Marcel Klimek. Poznáte ich rozhodnutie?

Nepoznám, podľa mňa definitívne rozhodnutie z ich strany ešte nepadlo. Otvorená je aj spolupráca Andreja Kisku so stranou Nova. To sa ma však už netýka. Pred niekoľkými týždňami som odstúpil z postu predsedu Novy a rozhodol som sa, že budem naďalej spolupracovať s hnutím OĽaNO.

Povedali ste, že s Andrejom Kiskom ste rokovali viackrát. Znamená to, že jeho ponuka vás predsa len niečím zaujala?

Áno, neodmietol som hneď, to sa ani nepatrí. Nakoniec som sa však rozhodol inak.

Čo rozhodlo?

Kiskovmu projektu úprimne držím palce a môže prispieť k tomu, aby voľby vyhrala iná strana alebo koalícia ako Smer.

Ako vám bol prezentovaný tento Kiskov projekt? Koho chcú osloviť a kde sa vidia na politickej scéne?

Nebudem vynášať z diskrétnych rozhovorov. Kiskovo okolie má pripravenú nejakú komunikačnú stratégiu, nechcem im ju narúšať.

Hodnotová orientácia novej strany  asi nebol ten dôvod, pre ktorý ste Kisku odmietli.

Nie.

Čo ním teda bolo?

Keď v ťažkom období jednofarebnej vlády Smeru tvrdo išli po Danielovi Lipšicovi, dal strane Nova ponuku na spoluprácu iba Igor Matovič. Bez tejto ponuky by som ani ja dnes nebol poslancom parlamentu a prezident Kiska by ani nevedel, že existujem.

Pripadalo mi oportunistické zneužiť šancu, ktorú mi Igor Matovič dal. Vytvoril mi priestor, bol som členom tieňovej vlády OĽaNO, mohol som z tejto pozície oponovať ministerke vnútra. Nevedel by som sa pozrieť do zrkadla, ak by som teraz pri prvej príležitosti preskočil do inej strany. Lojalita, aj keď, samozrejme, nie bezhraničná, je v politike dôležitá.

Zohralo pri vašom rozhodovaní nejakú váhu aj to, ako uvažuje Daniel Lipšic?

Nie. Rozhodnutie Daniela Lipšica, že nebude v najbližších parlamentných voľbách kandidovať, je mi dlhodobo známe.

Spomenuli ste, že Kiskov nový subjekt môže zohrať dôležitú úlohu pri vytvorení vlády bez Smeru. Ste si v tejto súvislosti istý pozíciou Progresívneho Slovenska, napríklad vo vzťahu k Smeru na čele s Pellegrinim?

V politike je, samozrejme, možné všetko, ale nemám dôvod neveriť v záujem všetkých opozičných strán na vytvorení vlády bez Smeru. Ja by som bol rád, keby aj OĽaNO a ďalšie parlamentné opozičné strany dokázali pred budúročnými voľbami vytvoriť podobný blok ako PS a Spolu teraz pred eurovoľbami. Taký, ktorý bude mať silu poraziť Smer.

Myslíte predvolebnú koalíciu?

Áno.

Ktoré strany by mohli byť v takejto koalícii? Igor Matovič už v minulosti v tejto súvislosti hovoril o SMK, najnovšie spomína KDH.

Povedal som parlamentné strany, ale pokojne to môžeme rozšíriť aj na mimoparlamentné. Veľmi by som privítal, keby vznikol blok opozičných strán, ktorý bude mať potenciál získať viac hlasov ako Smer.

Len kto by mal byť v tom bloku? SaS už povedala, že chce ísť do volieb samostatne, potom je tu Sme rodina, od ktorej sa momentálne skoro všetci z opozície dištancujú.

Inzercia

Aj dnešná tlačovka Igora Matoviča je dôkazom, že rozhodnutia, ktoré sa zdajú definitívne, sa časom môžu prehodnotiť. Bol by som rád, keby aj SaS prehodnotila svoje rozhodnutie.

Z opozície však momentálne vyžaruje iný signál ako spolupráca. Skôr je to také vzájomné vyhraňovanie.

To je normálne, že každá strana bojuje aj o svojho voliča. Ale spolupráca PS a Spolu ukazuje, že aj na prvý pohľad konkurenčné strany môžu v záujme dobrého výsledku spolupracovať.

Dôvodom vzniku spolupráce PS a Spolu bolo najmä to, aby v eurovoľbách neprepadli. SaS je v inej pozícii.

Súhlasím, ale zdá sa, že voliči túto spoluprácu oceňujú. Aj keď počkajme na výsledok eurovolieb, lebo zatiaľ sa bavíme len o prieskumoch. Spoluprácu, o ktorej hovorím, si však nepredstavujem tak, že strany sa pre ňu vzdajú vlastnej identity.

Myslíte si, že na jeseň vznikne medzi opozičnými stranami iná chémia, ako je tam teraz?

Veľmi by som bol tomu rád.

Ale či tomu veríte.

Osobne sa za to budem prihovárať.

Takýto proces však musí mať nejakého lídra.

Každá zo strán si musí položiť otázku, čo je jej cieľom. Či naozaj chce zabrániť, aby po voľbách opäť vznikla vláda Smeru, hoci na čele aj s niekým iným, ako je Fico.

Z OĽaNO odišli niekoľkí kresťanskí politici, ktorí reprezentovali voličov, od ktorých malo toto hnutie zaujímavý počet hlasov. Vznik Kiskovej strany ho môže pripraviť o ďalších voličov. Aká bude vaša stratégia v tejto situácii?

Nie som členom OĽaNO a ani nevidím priamo do kuchyne. Nepoznám ani dáta z výskumov, ktoré si hnutie robí. Čiže neviem presne vyhodnotiť, aké veľké je toto riziko.

Váš odhad?

Ak som sa v politike niečo naučil, tak to, že nič nie je rizikovejšie ako predpovedanie budúcich volebných výsledkov. Nepoznám experta, ktorý by sa v tom aspoň raz nezmýlil. Ale myslím, že masívne odchody voličov od OĽaNO nenastanú.

Po zmene zákona o politických stranách sa bude musieť v niečom zmeniť aj fungovanie OĽaNO. Plánujete sa uchádzať aj o nejakú stranícku funkciu?

Nie. Cítim sa dobre v súčasnej polohe. Straníckych záležitostí som si v hnutí Nova užil dosť.

Čo teraz bude s hnutím Nova?

Myslím, že rokovania s tímom pána prezidenta pokračujú ďalej a viacerí rozhodujúci ľudia v hnutí by s jeho stranou radi spolupracovali. Akú to bude mať formu, je zatiaľ predčasná otázka.

Vy máte maďarskú národnosť, váš otec bol známy po maďarsky píšuci spisovateľ. Nikdy vás nelákalo robiť politiku vo farbách nejakej maďarskej strany?

Ani nie. Uznávam, že je úplne legitímne robiť politiku aj na etnickom princípe, hoci by bolo lepšie, keby existovala len jedna takáto strana. Pretože dnes hrozí, že po budúcich voľbách nebude v parlamente žiadna maďarská strana. Ale ja som nikdy takto neuvažoval. Dokonca ako novinár som o vstupe do politiky ani nerozmýšľal.

Jedinou osobou, kvôli ktorej som o tom začal uvažovať, bol Daniel Lipšic. Baví ma problematika vnútra, bezpečnosti, fungovania tajných služieb, čo nie sú práve témy etnických strán.

Čo by znamenalo, keby maďarská menšina stratila parlamentnú reprezentáciu?

Asi to, že by tieto strany museli pristúpiť k spolupráci, ktorú dnes odmietajú najmä kvôli osobným animozitám.

Nedávno bol podľa nového zákona vo funkcii potvrdený policajný prezident Milan Lučanský. Aká je to správa?

Celú voľbu policajného prezidenta vymyslela strana Smer len preto, aby budúcej vláde na tri roky nadiktovala, kto ním má byť. Žiaden iný zmysel v tom nevidím.

Vnímate Milana Lučanského ako človeka Smeru?

Za ten čas, ktorý je vo funkcii, sa môže preukázať lepšími výsledkami, ako je jeho predchodca, ktorý tam bol niekoľko rokov. Skôr to myslím tak, že niektorí politici Smeru ešte nepochopili, že časy sa menia, a veria, že policajný prezident sa im bude cítiť zaviazaný.

Myslíte to tak, že Smer sa v osobe Milana Lučanského mýli?

Môže sa stať, že po voľbách bude pôsobiť nezávislejšie, ako si teraz myslia.

Foto: Fero Múčka

Akou sumou by ste mohli podporiť POSTOJ?

Naša redakcia funguje najmä vďaka pravidelnej mesačnej podpore od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Pridáte sa k nim? Ďakujeme!

 

Odporúčame