Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. máj 2019, 21:27

Väznení katalánski separatisti zložili sľub na zasadnutí španielskeho parlamentu

Väznení katalánski separatisti zložili sľub na zasadnutí španielskeho parlamentu

Demonštranti mávajú katalánskymi vlajkami počas zhromaždenia 16. marca 2019 v Madride. Foto - TASR/AP

Novozvolení katalánski poslanci zložili sľub, že budú dodržiavať španielsku ústavu.

Piati uväznení katalánski separatisti, ktorých v apríli zvolili do španielskeho parlamentu, boli v utorok dočasne prepustení a zložili slávnostný sľub na jeho ustanovujúcej schôdzi, informovala agentúra AFP.

Novozvolení poslanci Oriol Junqueras, Jordi Sánchez, Jordi Turull a Josep Rull i senátor Raül Romeva zložili sľub, že budú dodržiavať španielsku ústavu. Členovia ich politických strán separatistov po príchode privítali potleskom.

Španielsky najvyšší súd minulý týždeň oznámil, že pätica má povolenie zúčastniť sa na prvom dni úvodného zasadnutia španielskeho parlamentu 21. mája a zložiť sľub. Podľa AFP však s najväčšou pravdepodobnosťou budú zbavení funkcií z dôvodu legitimity. Všetci patria medzi 12 katalánskych separatistov, ktorí sú vo väzbe a v súčasnosti s nimi prebieha súdny proces na najvyššom súde.

Separatisti vrátane bývalého katalánskeho vicepremiéra Junquerasa sú obvinení z organizácie referenda o nezávislosti v októbri 2017, ktoré španielsky ústavný súd označil za nelegálne. Vtedajší regionálny premiér Carles Puigdemont, ktorý neskôr utiekol pred trestným stíhaním do zahraničia, po skončení referenda vyhlásil nezávislosť Katalánska od Španielska. Madrid následne nad regiónom vyhlásil priamu správu, ktorá trvala sedem mesiacov.

Pätica bola do parlamentu zvolená v parlamentných voľbách 28. apríla. Katalánski separatisti získali v predčasných voľbách celkovo 22 kresiel v 350-člennej poslaneckej snemovni španielskeho parlamentu.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 4 hodinami

Nádvorie sv. Jána Primaciálneho paláca v Bratislave je od štvrtka miestom výstavy Ján Pavol II. a Slovensko. Podujatie sa koná pri príležitosti storočnice narodenia pápeža Jána Pavla II. Výstava prináša doteraz neznáme fotografie a dokumenty, v hlavnom meste potrvá do 31. júla. (TASR)

pred 4 hodinami

Koronavírus môže po sebe zanechať poškodenie mozgu, tvrdí štúdia britských výskumníkov. Predbežné klinické dáta podľa nej naznačujú, že infekcia spôsobená vírusom, má spojitosť s výskytom neurologických a neuropsychiatrických ochorení. COVID-19 môže so sebou prinášať sprievodné javy ako mŕtvicu, zápal mozgu či psychotické stavy. 

pred 6 hodinami
pred 7 hodinami

Starostu juhokórejského Soulu Pak Won-suna našli mŕtveho v severnej časti metropoly. Nezvestný bol štyri až päť hodín. V stredu naňho bývalá zamestnankyňa mesta údajne podala sťažnosť zo sexuálneho napadnutia. (TASR)

pred 8 hodinami

V pondelok zasadne konzílium epidemiológov s novými odporúčaniami, avizoval premiér Igor Matovič. „Jediná zbraň, ktorú v rukách máme, je zodpovednosť nás všetkých,“ komentoval.