Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tlačové správy
21. máj 2019

Eurovoľby: Ako chcete motivovať ľudí, aby prišli voliť? (anketa)

Za KDH kandiduje vo voľbách do Európskeho parlamentu viacero výrazných osobností. Dnes vám prestavujeme ďalších štyroch.
Eurovoľby: Ako chcete motivovať ľudí, aby prišli voliť? (anketa)

Vybraných kandidátov KDH do Európskeho parlamentu sa pýtame na ich názor: Voľby do Európskeho parlamentu sú neslávne známe veľmi nízkou voličskou účasťou. V roku 2014 sa ich zúčastnilo len 13 % oprávnených voličov. Akým spôsobom chcete ľudí motivovať, aby tentokrát prišli voliť?

Ivan Štefanec, europoslanec, prezident združenia SME Europe

Európa stojí na rázcestí a je len na nás, kam ju posunieme. Strany a sily, ktoré nespájali, ale rozdeľovali nás v minulosti nikdy nedoviedli k ničomu dobrému. A je jedno, či sa skrývajú za agresívny nacionalizmus, alebo za rôzne nové ideológie. Každý, kto chce mier, spoluprácu, prosperitu a to, aby bolo Slovensko v Európe skutočne silné by mal ísť v sobotu voliť. Pretože inak si jeho hlas privlastnia tí, ktorí majú presne opačné ciele. Dôležité je aj presviedčať tých, ktorí tradične nevolia a to je na Slovensku, žiaľ, práve mladá generácia. Treba im ukázať všetky výhody, ktoré by sme bez Európskej únie nemali, ale aj poukázať na problémy, ktoré môžeme vyriešiť len spoločne.

Andrej Klapica, ekonóm, člen predsedníctva KDH

Kampaň už vrcholí, tak opíšem čo som urobil pre väčšiu účasť vo voľbách. Od decembra minulého roka využívam možnosť rozprávať sa s ľuďmi na organizovaných stretnutiach, ale aj na námestiach a v uliciach naprieč celým Slovenskom. Voličov sa snažím motivovať aj cez sociálne siete a médiá.

Na stretnutiach často používam príklad na základe ktorého je vidieť, ako má Európska únia možnosť ovplyvniť ekonomické postavenie rodín na Slovensku: Veľa ľudí zo Slovenska pracuje v zahraničí. Na to, aby mali automaticky nárok na dôchodok a mohli ho poberať musia odpracovať a platiť odvody určitý počet rokov. Vo Francúzsku a Španielsku je to 15 rokov, ale napr. v Taliansku je to až 20 rokov.

Ak sa vrátia na Slovensko skôr, ako uplynie spomínaný počet rokov, tak si dôchodok zo zahraničia musia vybavovať komplikovaným spôsobom a celý proces môže trvať niekoľko rokov.

Legislatívu ohľadom poberania dôchodkov je potrebné zjednodušiť, zosúladiť a nastaviť tak, aby naši ľudia neprichádzali o dôchodky, ktoré im patria. Toto je jedna z množstva vecí, ktoré má možnosť EU ovplyvniť a lepšie nastaviť. Po takomto konkrétnom príklade, už ľudia začnú uvažovať inak o význame volieb do EP.

Miriam Kuzárová, riaditeľka CitizenGO Slovensko, odborníčka na rodinnú politiku

Najlepšia motivácia je dobre odvodená práca mesiace a roky pred jej začiatkom. Počas kampane som osobne prešla takmer celé Slovensko, rozprávala som sa s ľuďmi, počúvala ich a opakovanie mi hovorili: "Vás budeme voliť, vieme, čo ste pre nás urobili.

Inzercia

V rámci CitizenGO sme totiž pravidelne povzbudzovali občanov, aby sa angažovali v zápase o spoločné dobro. Informovali sme ich o problematických návrhoch zákonov doma aj v Európe, mobilizovali sme ľudí, aby sa zapájali do našich kampaní a petícií na ochranu nenarodených, rodín, či prenasledovaných pre vieru. Následne sme podávali správy o úspechoch našich spoločných aktivít, prípadne podnecovali k ďalšiemu úsiliu.

Posledné týždne pred voľbami preto viac-menej nadväzujem na výsledky, ktoré sme na Slovensku a v Bruseli spoločne dosiahli a ponúkam ľuďom možnosť byť ich hlasom za život, rodinu a kresťanské hodnoty aj priamo v Európskom parlamente. 

Ján Figeľ, osobitný vyslanec pre podporu slobody náboženstva alebo viery mimo EÚ

Účasť občanov vo voľbách dôležitým prejavom záujmu a zodpovednosti za stav vecí európskych. Dnes je nielen viac strán a kandidátov, ale aj viac živých tém, o ktoré pri ďalšom vývoji EÚ pôjde: brexit, migrácia, životné prostredie, bezpečnosť a podobne.

Keď sme pre 15 rokmi do EÚ vstupovali, mali sme nielen očakávania, ale zároveň priniesli do Únie svoj ľudský a hospodársky potenciál, identitu, a krajinu s jej kultúrnym dedičstvom a prírodným bohatstvom. 

Už tri roky formujem novú agendu, ktorá je dôležitá nielen vo svete, ale aj v Európe. Je ňou podpora slobody náboženstva alebo viery ako základ osobnej slobody a dôstojnosti každého človeka. Reagovali sme tým na genocídu kresťanov a iných menšín na Blízkom východe a na utečeneckú krízu. Zároveň je to predpoklad pre spravodlivejšie a pokojnejšie storočie. Ak sa to má stať stálou a účinnou politikou EÚ, musíme o tom viac hovoriť a viac pre to urobiť. Účasť na kandidátke mi umožnila zviditeľniť dôležitosť náboženskej slobody ešte viac aj na Slovensku, nielen v Európe. A tiež zintenzívniť debatu o jej potrebe.

Teraz je na občanoch, či slovenský odkaz Sviečkovej manifestácie 1988 pomôžu preniesť aj do trvalej a účinnej politiky EÚ.

 

Foto: KDH

Objednávateľ: Kresťanskodemokratické hnutie, Šafárikovo námestie 4, 811 02, Bratislava, IČO: 00586846
Dodávateľ: POSTOJ MEDIA, s.r.o., Pražská 11, 811 04 Bratislava, IČO:50205668

Odporúčame