Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. 05. 2019, 15:52

RTVS dostane deväť miliónov eur ako náhradu za znížené príjmy z koncesií

RTVS dostane deväť miliónov eur ako náhradu za znížené príjmy z koncesií

Generálny riaditeľ Rozhlasu a televízie Slovenska Jaroslav Rezník. Foto - Dano Veselský

Výpadok v príjmoch RTVS, ktorý spôsobili sociálne opatrenia prijaté v posledných rokoch, sa odhaduje na takmer 130 miliónov eur.

RTVS dostane zo štátneho rozpočtu dodatočne deväť miliónov eur ako čiastočnú kompenzáciu za výpadok v príjmoch, ktoré jej spôsobili sociálne opatrenia oslobodzujúce, respektíve zvýhodňujúce niektoré skupiny osôb pri úhradách tzv. koncesionárskych poplatkov.

Aktualizovaný návrh z dielne Ministerstva kultúry SR schválila vláda na utorkovom rokovaní.

Ministerstvo v dôvodovej správe poukázalo na fakt, že od účinnosti zákona o úhrade za služby verejnosti poskytované RTVS (od. 1. 1. 2013) spôsobilo oslobodenie od úhrady v prípade osôb s ťažkým zdravotným postihnutím a zníženie sumy úhrady na polovicu pre dôchodcov a ľudí v hmotnej núdzi výpadok v príjmoch RTVS v odhadovanej výške 128 286 720 eur.

"Objektívna strata vo výnosoch RTVS v súvislosti s rozsahom oslobodenia od platenia úhrady, ako aj skutočnosť, že výška úhrady patrí medzi najnižšie v rámci Európskej únie, spôsobuje, že RTVS nemôže bez pomoci štátu vyriešiť finančnú situáciu, ktorá vznikla v dôsledku nepriaznivých hospodárskych výsledkov za ostatné roky,“ ozrejmuje ministerstvo kultúry v dôvodovej správe.

Rezort pripomína, že už v minulosti žiadal vládu o takúto kompenzáciu výpadku úhrad, pričom vláda to svojimi uzneseniami v roku 2009 a 2011 akceptovala ako systémové riešenie.

Podmienky poskytnutia finančných prostriedkov RTVS budú upravené v zmluve uzatvorenej medzi rezortom kultúry a RTVS. Alokácia uvedených finančných prostriedkov je plánovaná v rámci výdavkovej časti rozpočtu RTVS.

Odporúčame