Predčasné voľby na Ukrajine budú v júli

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Predčasné voľby na Ukrajine budú v júli

Ilustračné foto - TASR/AP

Zelenskyj predostrel návrh, aby sa v parlamentných voľbách prestal uplatňovať väčšinový systém a aby sa hranica na vstup politických strán do parlamentu znížila na tri percentá.

Predčasné parlamentné voľby by sa na Ukrajine mohli konať 21. alebo 28. júla. Po konzultáciách lídrov parlamentných frakcií s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským to podľa agentúry Interfax v utorok uviedla prvá podpredsedníčka ukrajinského parlamentu Iryna Heraščenková.

Dodala, že zo Zelenského vyjadrení počas konzultácií s parlamentnými politikmi vyplynulo, že má v úmysle vydať "takýto výnos". Spresnila, že sa tak nestane "dnes, ale v najbližších dňoch, aby bola zákonná lehota a voľby sa konali v nedeľu o 60 dní".

"Teda buď 21. júla, alebo 28. júla," vyhlásila Heraščenková.

Líder frakcie Radikálnej strany Oleh Ľaško po konzultáciách pred novinármi tvrdil, že podľa predbežnej dohody s novým prezidentom sa predčasné voľby na Ukrajine uskutočnia 21. júla.

Podľa Ľaška bude výnos o rozpustení parlamentu a vypísaní predčasných volieb zverejnený v stredu. Dodal, že ešte pred voľbami bude potrebné zmeniť volebný zákon.

Zelenskyj v utorok pozval lídrov frakcií v ukrajinskom parlamente, ako aj jeho vedenie, aby prerokovali otázku rozpustenia zákonodarného zboru. Zelenskyj totiž v pondelok vo svojom inauguračnom prejave avizoval jeho rozpustenie a vypísanie nových volieb. Žiadal tiež odchod súčasnej vlády i viacerých ľudí z čela dôležitých rezortov.

Zelenskyj v utorok podľa Interfaxu predostrel návrh, aby sa v parlamentných voľbách prestal uplatňovať väčšinový systém a aby sa hranica na vstup politických strán do parlamentu znížila na tri percentá.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo