Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. máj 2019, 13:13

Kmotrík priznal, že spoluvlastní dcérsku firmu bratislavských vodární

Kmotrík priznal, že spoluvlastní dcérsku firmu bratislavských vodární

Ivan Kmotrík bol aj investorom výstavby Národného futbalového štadióna v Bratislave. Foto - TASR/Pavel Neubauer

Doteraz 49-percentný podiel vo firme vlastnil štátny tajomník ministerstva dopravy za SNS Peter Ďurček.

Podnikateľ Ivan Kmotrík sa priznal, že spoluvlastní dcérsku firmu Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) - Infra Services. Informuje o tom denník SME s tým, že Kmotríkova firma Grafobal Group Development bola do zoznamu akcionárov Infra Services zapísaná v pondelok popoludní.

V utorok dopoludnia sa na Okresnom súde Žilina začína pojednávanie. Predvolaný je aj Kmotrík, aby vypovedal o privatizácii bratislavských vodární v rokoch 2011 a 2012. Súd vyšetruje, kto je skutočným vlastníkom Infra Services. "Kmotrík zatiaľ v protischránkovom registri nie je zapísaný ako konečný vlastník vodárenskej firmy," informuje o tom denník. 

Doteraz 49-percentný podiel vo firme vlastnil štátny tajomník ministerstva dopravy za SNS Peter Ďurček, ktorý ako advokát v minulosti pracoval pre Kmotríkovu firmu Grafobal Group. Denník Sme spresňuje, že Ďurček nákup akcií v Infra Services v roku 2012 financoval z pôžičiek od firiem z Cypru, ktoré sú blízke Kmotríkovi a podieľajú sa na iných jeho projektoch.

Ak by firmu z registra vymazal, BVS by mohla vypovedať nevýhodnú zmluvu na údržbu vodovodov a kanalizácií, podľa ktorej ide do Infra Services každoročne 40 miliónov eur. Zmluva platí do roku 2022. Ak sa Infra Services podarí vyhnúť výmazu z protischránkového registra, súd bude naďalej vyšetrovať, či v minulosti klamala o svojom vlastníkovi.

Kmotrík: Nikdy som sa tým netajil

Nikdy som sa netajil svojím záujmom investovať do „bratislavskej vody“, ale do tohto momentu neboli tieto akcie na predaj. Vyhlásil to podnikateľ Ivan Kmotrík, ktorý prostredníctvom svoje firmy Grafobal Group development nadobudol v pondelok 49-percentný podiel akcií v spoločnosti Infra Services, ktorá je dcérskou firmou Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS).

Nový minoritný vlastník akcií v Infra Services deklaruje, že jeho prioritou je stabilizácia manažmentu spoločnosti a investície do modernizácie a rozširovania vodovodov a kanalizácie.

Hovorca skupiny Grafobal Group, do ktorého patrí aj Grafobal Group development, Peter Kresánek TASR informoval, že nadväzujú na dlhodobé skúsenosti z oblasti infraštruktúrnych investícií v minulosti, ktorými je napríklad úspešné manažovanie dcérskej spoločnosti podnikajúcej v oblasti energetiky GGE.

"Naša dcérska spoločnosť Grafobal Group development sa dohodla na kúpe akcií so spoločnosťou Hedin (kde je vedený ako akcionár Peter Ďurček, pozn. TASR) dňa 20. mája. Hodnota transakcie nebude zverejnená," podotkol hovorca. Dôvodom akvizície je podľa jeho slov vízia zlepšenia služieb pre bratislavské vodárne a ďalších klientov spoločnosti Infra Services.

Rokovania trvali niekoľko týždňov

"Súčasný stav kanalizácie a vodovodov v Bratislave a jej okolí nie je vyhovujúci, pretože investície do ich modernizácie a rozširovanie boli mizivé. Veď každý z nás vie o haváriách spôsobených starými potrubiami, ktoré je treba nutne vymeniť a rozšíriť. Zároveň ponúkame vysoko odborný manažment so skúsenosťami v oblasti infraštruktúry," povedal predseda predstavenstva a majiteľ skupiny Grafobal Group Ivan Kmotrík.

Ako tvrdí, nikdy sa netajil svojím záujmom investovať do „bratislavskej vody“, ale do tohto momentu neboli tieto akcie na predaj. Rokovania, ktoré vyústili do vzájomnej dohody, trvali podľa neho niekoľko týždňov.

Grafobal Group development deklaruje pripravenosť rokovať s vedením hlavného mesta a vedením BVS o vzájomných obchodných vzťahoch. Spoločnosť tvrdí, že s cieľom "poskytnúť obyvateľom západného Slovenska čo najkvalitnejší servis vodovodov a kanalizácie, ktoré každodenne používajú".

Inzercia

"Uvedomujeme si, že bratislavské vodárne dlhodobo trpia investičným dlhom, čo bolo jedným z našich dôvodov pre túto akvizíciu. Radi by sme sa podieľali na ich modernizácii a rozširovaní," podotkol Kresánek.

Infra Services vznikla v roku 2007 ako dcérska spoločnosť BVS. Vykonáva činnosti, ktoré sa týkajú projektovania, realizácie a údržby vodovodných a kanalizačných sietí. Inštaluje vodomery, armatúry, vodné šachty či kanalizačné siete. Je developerom vodovodnej a kanalizačnej infraštruktúry. Jej kľúčovým partnerom je BVS, ktorá dodáva pitnú vodu viac než 700-tisíc domácnostiam v hlavnom meste a ďalším mestám a obciam na západnom Slovensku.

Spoločnosť Infra Services k 31. decembru 2017 zamestnávala 336 osôb, dosiahla obrat 41 miliónov eur a zisk pred započítaním úrokov, daní a odpisov (EBITDA) 2,8 milióna eur. 

Potvrdilo sa, čo sa dlhodobo hovorilo, reaguje mesto

Aktuálne zmeny v spoločnosti Infra Services, ktorá je dcérskou firmou Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS), istým spôsobom zoficiálnili to, čo sa dlhodobo verejne hovorilo. Pre TASR to uviedlo hlavné mesto, ktoré je väčšinovým akcionárom BVS.

Reagovalo tak na kroky podnikateľa Ivana Kmotríka, ktorý prostredníctvom svojej firmy Grafobal Group development nadobudol v pondelok (20. 5.) 49-percentný podiel akcií v spoločnosti Infra Services.

"To, že prišlo k prevodu akcií z Hedinu na Grafobal tesne pred ďalším pojednávaním žilinského okresného súdu o skutočnom užívateľovi výhod v spoločnosti Infra Services, asi netreba ani zvlášť komentovať. Je možné, že Grafobal ako nový akcionár spoločnosti Infra Services vymení členov Hedinu v predstavenstve spoločnosti Infra Services. Nových členov do predstavenstva Infra Services bude nominovať aj BVS," uviedol pre TASR hovorca Bratislavy Peter Bubla.

Hlavné mesto ako väčšinový akcionár BVS očakáva, že bratislavské vodárne budú rokovať s novým predstavenstvom Infra Services o zmenách a doplnkoch Rámcovej zmluvy o poskytnutí služieb - SLA, ktorú v súčasnosti považuje bratislavský magistrát za ekonomicky nevýhodnú pre BVS.

Predseda Dozornej rady BVS, starosta bratislavskej Vrakune a mestský poslanec Martin Kuruc uviedol, že zmeny v Infra Services sú pre neho "čerstvou informáciou", a preto sa mu momentálne ťažko vyhodnocuje, aký to bude mať vplyv na ďalší chod Infra Services alebo BVS.

"My ako novozvolená dozorná rada sme si dali predložiť všetky faktúry BVS a aj zmluvu s Infra Services. Na najbližšej dozornej rade, ktorá bude v júni, sa budeme snažiť rozanalyzovať, aké sú ďalšie možnosti. Bol by som rád, keby sa nám podarilo Infra Services dostať do 100-percentného vlastníctva BVS," povedal pre TASR Kuruc.

Dnes treba vedieť

pred 9 hodinami
pred 9 hodinami

„Držme si palce, ideme do vojny o Slovensko,“ uviedol na sociálnej sieti premiér Matovič. Tvrdí, že nasledujúce týždne a mesiace prídu ďalšie krivé obvinenia, no jeho cieľ zostáva presne opačný – urobiť zo Slovenska miesto, kde budú čestní ľudia radi žiť.

Doba, ktorá nastáva je mannou z neba pre Haščáka, Pellegriniho, Fica, Bödöra, Krajmera, Kožucha, Kičuru, Makóa,...

Uverejnil používateľ Igor Matovic Nedeľa 27. septembra 2020
pred 12 hodinami

Testy v zariadení pre seniorov Domov jesene života v bratislavskej Dúbravke odhalili pozitívne výsledky na ochorenie COVID-19 u 14 klientov a jednej zamestnankyne. K testovaniu prišlo po potvrdení výskytu koronavírusu v mestskom zariadení, magistrát v piatok oznámil, že pozitívne testovaná bola jedna z opatrovateliek.