Izrael a Hamas uzavreli dohodu o polročnom prímerí na spoločnej hranici

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Izrael a Hamas uzavreli dohodu o polročnom prímerí na spoločnej hranici

Príslušník vojenskej polície militantného hnutia Hamas kráča cez ruiny budov po náletoch izraelskej armády v palestínskom pásme Gazy ešte v lete 2018. Foto - TASR/AP

Hamas sa zaviazal zastaviť násilné incidenty pozdĺž hraničného plotu a rešpektovať ochrannú zónu 300 metrov od hraníc. 

Izrael a palestínske hnutie Hamas uzavreli dohodu o šesťmesačnom prímerí pozdĺž hraníc pásma Gazy so židovským štátom. V pondelok večer o tom informovala izraelská televízia Kešet 12.

Podľa denníka The Times of Israel sa Hamas zaviazal zastaviť násilné incidenty pozdĺž hraničného plotu a rešpektovať ochrannú zónu 300 metrov od hraníc. 

Prisľúbil aj, že Palestínčania prestanú vypúšťať zápalné balóny, ktoré na izraelskej strane hraníc spôsobujú lesné požiare alebo škody na úrode. 

V súlade s dohodou by mali prestať aj nočné zrážky radikálov z pásma Gazy s izraelskými bezpečnostnými silami. 

Hamas sa tiež zaviazal, že palestínske lode sa nebudú pokúšať narušiť morské hranice medzi Gazou a Izraelom.

Výmenou za splnenie týchto ustanovení dohody o prímerí Izrael Palestínčanom opäť povolí lov rýb v oblasti do 15 námorných míľ od pobrežia Gazy.

Izrael umožní aj realizovať v pásme Gazy programy OSN s priamymi platbami za vykonanú prácu, povolí dovoz liekov a iných druhov pomoci pre civilistov v pásme Gazy a začne s palestínskym vedením rokovať o dodávkach elektrickej energie, hraničných priechodoch, zdravotnej starostlivosti a finančnej pomoci.

Dohoda o prímerí bola dosiahnutá za pomoci sprostredkovateľov z Egypta a OSN.

Uzavretiu dohody predchádzal prudký nárast napätia v pásme Gazy a začiatkom mája aj dva dni trvajúca vojenská eskalácia medzi Izraelom a ozbrojenými skupinami v pobrežnej enkláve, keď Palestínčania na juh Izraela vypálili takmer 700 rakiet, mínometných nábojov a protitankových riadených rakiet. O život pri tom prišli štyria Izraelčania.

Izraelská armáda v odvete zasiahla v pásme Gazy viac ako 300 cieľov spájaných s ozbrojenými skupinami Hamas a Islamský džihád. V týchto bojoch zahynulo asi 25 Palestínčanov; väčšina z nich bola členmi spomínaných zoskupení, napísali The Times of Israel.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo