MS v hokeji: Z A-kategórie vypadli po Francúzoch aj Rakúšania

Radosť hráčov Veľkej Británie po výhre v predĺžení v zápase s Francúzskom. Foto - TASR/AP

V priamych zápasoch o záchranu prekvapivo zvíťazila Veľká Británia nad Francúzskom a Taliansko po samostatných nájazdoch nad Rakúskom.

Rakúski hokejisti prehrali v pondelok s Talianskom 3:4 po nájazdovom rozstrele a opúšťajú A-kategóriu šampionátov. V tabuľke B-skupiny skončili s jediným bodom poslední tesne za svojím priamym rivalom o záchranu.

Do nižšej úrovne spadli spolu s Francúzmi, ktorí neuspeli v košickej A-skupine.

Rakúsko - Taliansko 3:4 po predĺžení a nájazdovom rozstrele (2:1, 0:2, 1:0 - 0:0, 0:1)

Góly: 12. Ganahl (Unterweger), 17. M. Raffl (Hofer, Unterweger), 42. M. Raffl (Hofer) - 10. Bardaro (Trivellato), 35. S. Kostner (Miceli), 39. Rosa (Ramoser), rozhodujúci nájazd McMonagle. Rozhodovali: Hribik (ČR), Tuffts (USA) - Lazarev (Rus.), Ondráček (ČR), vylúčení: 2:3 na 2 min., presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 9 085 divákov.

Rakúsko: Herzog - Pallestrang, Heinrich, Unterweger, Schumnig, Strong, Schlacher, Peter – T. Raffl, Herburger, Schneider - Hofer, Komarek, M. Raffl - Haudum, Rauchenwald, Zwerger - Ganahl, Hundertpfund, Obrist

Taliansko: Bernard - Hofer, Trivellato, McMonagle, Helfer, Zanatta, Tauferer, Marchetti, Pavlů – Traversa, Andergassen, Gander - Bardaro, Miceli, S. Kostner - Insam, Rosa, Ramoser - Hochkofler, Lambacher, Deluca

Priamy súboj o záchranu v podaní dvoch jasne najslabších tímov mal v prvej časti dobré tempo. Talianom sa podarilo otvoriť skóre iba druhým gólom na turnaji a prvým hokejkou. Aj za stavu 1:1 mohli ísť do vedenia, Ramoser však sólo nevyužil a Michael Raffl v kontre dostal do vedenia Rakúšanov.

Najvýraznejší hráč Rakúska potom na začiatku tretej časti vyrovnal na 3:3 po tom, ako Taliani v druhej tretine vyťažili z piatich striel dva góly. Blížiacim sa záverom zápasu pôsobili živšie ako Rakúšania, ktorých zväzoval herný kŕč a nervozita. Zbytočný faul Pallestranga v útočnom pásme dožičil presilovku súperovi, ale zápas išiel do predĺženia.

V ňom mali oba mužstvá šancu rozhodnúť, Rakúšania viac, lebo v hre troch na troch jasne korčuliarski dominovali. V rozhodujúcich nájazdoch padlo 5 gólov zo 14 možných, rozhodol obranca Sean McMonagle.

Francúzsko - Veľká Británia 3:4 pp (0:0, 3:2, 0:1 - 0:1)

Góly: 24. Rech (Manavian, Bozon), 28. Chakiachvili (Texier, S. Treille), 28. Rech (Claireaux) - 35. Dowd (O'Connor), 39. Hammond (O'Connor), 46. Farmer (D. Phillips), 63. Davies (J. Phillips). Rozhodovali: Kaukokari (Fín.), STANO (SR) – Kaderli (Švaj.), Leermmakers (Hol.), vylúčení: 2:2 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 7440 divákov.

Francúzsko: Hardy - Manavian, Janil, Thiry, Chakiachvili, Hecquefeuille, Gallet, Dame-Malka - Fleury, Guttig, Texier - Rech, Claireaux, Bozon - Bertrand, Valier, S. Treille - Leclerc, Ritz, Berthon

Veľká Británia: Bowns - D. Phillips, O'Connor, Richardson, Lee, Mosey, Ehrhardt, Billingsley - Dowd, Hammond, Farmer - Betteridge, Davies, Lake - Shields, Perlini, Kirk - Phillips, Myers, Lachowicz

Kľúčový zápas v boji o záchranu sa začal viacerými chybami na oboch stranách, ktoré síce vyústili do niekoľkých tutoviek, no bezgólové skóre vydržalo po celú prvú tretinu. Na začiatku druhej dostal Rech prihrávku spoza bránky a dostatok času i priestoru využil ideálne - 1:0.

V 28. minúte Chakiachvili upravil na 2:0 a keď už o 6 sekúnd prestrelil Bownsa opäť Rech, zdalo sa, že je rozhodnuté. Briti, povzbudzovaní početnou skupinou fanúšikov, však dvihli hlavy a v gólmi Dowda a Hammonda ešte do druhej prestávky znížili na 3:2. Francúzi mali problémy s rozbehnutými Britmi a tí v 46. minúte vyrovnali na 3:3.

V závere riadnej hracej doby mali Francúzi v presilovke viacero šancí skórovať, ale bez úspechu. O historickom víťazstve Britov rozhodol v predĺžení Davis, ktorý potrestal chybu Francúzov.