Vláda bude rozhodovať o pridelení dodatočných 21 miliónov pre RTVS

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Vláda bude rozhodovať o pridelení dodatočných 21 miliónov pre RTVS

Ilustračné foto - TASR/Michal Svítok

Pridelené financie majú RTVS čiastočne kompenzovať výpadok príjmov, ktorý jej spôsobili sociálne opatrenia účinné od roku 2013.

Vláda bude v utorok rozhodovať o pridelení dodatočných 21 miliónov pre RTVS aj o presune 70 miliónov z Operačného programu Výskum a inovácie do Operačného programu Integrovaná infraštruktúra. Venovať sa bude tiež plánovaným zahraničným cestám a personálnemu obsadeniu Rady správcov Národného jadrového fondu.

RTVS by podľa návrhu Ministerstva kultúry (MK) SR ešte v prvom polroku 2019 mohla zo štátneho rozpočtu dostať ďalších 21 381 120 eur. Má ísť o čiastočnú kompenzáciu výpadku príjmov, ktorý jej spôsobili sociálne opatrenia účinné od roku 2013. Tie upravujú výšku takzvaných koncesionárskych poplatkov pre dôchodcov, osoby v hmotnej núdzi a ťažko zdravotne postihnutých.

MK celkový výpadok príjmov RTVS odhaduje na 128 286 720 eur. Suma navrhnutá pre kompenzáciu sa rovná odhadovanej výške výpadku v príjmoch za jeden rok. "RTVS nemôže bez pomoci štátu vyriešiť finančnú situáciu, ktorá vznikla v dôsledku nepriaznivých hospodárskych výsledkov za ostatné roky," vysvetľuje v návrhu rezort.

Okrem presunu 70 miliónov určených na výskum navrhujú niektorí ministri relokovať 10 miliónov z Operačného programu Efektívna verejná správa do Operačného programu Ľudské zdroje. Rezorty pôdohospodárstva, dopravy, školstva, práce a Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu v spoločnom materiáli zmenu zdôvodňujú výsledkami analýz.

Vláda má tiež prerokovať Správu o štátnej politike vo vzťahu k Slovákom žijúcim v zahraničí o poskytnutej podpore krajanských komunít. Vyplýva z nej, že Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí (ÚSŽZ) v roku 2018 podporil 543 projektov krajanských spolkov dotáciami vo výške 1 137 889 eur.

Ministri výnimočne zasadnú v utorok a nie v stredu. Popoludní totiž premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) a niektorí ministri odcestujú do Paríža, kde sa 22. a 23. mája koná ministerské zasadnutie Rady OECD, ktorému bude Slovensko predsedať. Témou predsedníctva je "Využitie digitálnej transformácie pre udržateľný rozvoj: príležitosti a výzvy".

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo