Rozsudok v procese s migrantmi vyvolal v Nemecku protesty

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rozsudok v procese s migrantmi vyvolal v Nemecku protesty

Ľudia zhromaždení na mieste smrteľnej bitky v nemeckom Köthene, snímka z 9. septembra 2018. Foto: TASR/AP

Podľa údajov polície sa na protestnom pochode v meste Köthen v Sasku-Anhaltsku zúčastnilo približne 300 ľudí, medzi nimi aj asi 70 príslušníkov krajnej pravice.

Najmenej 70 príslušníkov krajnej pravice sa zúčastnilo v nedeľu večer na protestnej demonštrácii v meste Köthen v nemeckej spolkovej krajine Sasko-Anhaltsko. K pochodu ich podnietil nesúhlas s piatkovým rozsudkom krajinského súdu v meste Dessau-Rosslau v procese úmrtia 22-ročného muža. Trest totiž považujú za príliš mierny. Informoval o tom denník Die Welt.

Mladík, ktorý trpel vážnym ochorením srdca, zomrel 8. septembra 2018 po tom, ako sa zamiešal do hádky medzi viacerými Afgancami, pričom ho udreli do tváre a následne podľahol infarktu.

Súd udelil dvom obžalovaným mužom z Afganistanu vo veku 17 a 19 rokov trest odňatia slobody do dvoch rokov. Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný. Uvádza sa v ňom, že smrť 22-ročného muža nebola len nehoda, ale spôsobilo ju ublíženie na zdraví z nedbanlivosti.

Mobilizácia pravicových extrémistov, ktorí sa odvolávali na nedostatočné sankcie v nemeckom súdnictve, prebiehala na internete pred konaním sa protestného zhromaždenia.

Podľa údajov polície sa na protestnom pochode smerom k miestu činu zúčastnilo približne 300 ľudí. Starosta mesta Köthen Bernd Hauschild sa vyjadril, že v dave sa nachádzalo 70-80 verejne známych pravicových extrémistov. 

Na protidemonštrácii, ktorú zorganizovalo protinacistické združenie Dessau Nazifrei, sa na miestnej železničnej stanici zhromaždilo približne 20 ľudí.

Tento prípad vyvolal demonštrácie krajnej pravice i protidemonštrácie aj v minulosti, píše Die Welt.

Len krátko pred incidentom v Köthene dobodali koncom augusta 2018 v meste Chemnitz v spolkovej krajine Sasko 35-ročného Nemca s kubánskymi koreňmi. Z vraždy, pokusu o vraždu a ťažkého ublíženia na zdraví bol obvinený jeden Sýrčan. Obvinenia sa týkali aj dvoch Iračanov. 

V Chemnitzi nasledovali po tomto útoku niekoľkodňové pochody extrémistov. Tieto udalosti rozpútali aj širšiu debatu o imigračnej politike kancelárky Angely Merkelovej.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo