Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. apríl 2015

Vznikne katolícka online zoznamka KatRande

Na sviatok zamilovaných, 1. mája, vznikne prvá on-line katolícka zoznamovacia agentúra katRande pre Slovákov a Čechov. katrande.jpg Internetová stránka projektu www.katrande.org je zatiaľ spustená v testovacej podobe. Jej slogan znie: "Spoločenstvo pre slobodných, hľa...

Vznikne katolícka online zoznamka KatRande

Na sviatok zamilovaných, 1. mája, vznikne prvá on-line katolícka zoznamovacia agentúra katRande pre Slovákov a Čechov.

Internetová stránka projektu www.katrande.org je zatiaľ spustená v testovacej podobe. Jej slogan znie: "Spoločenstvo pre slobodných, hľadajúcich partnera, s ktorým by sa delili o vieru a hodnoty." Projekt podporuje aj bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský.

KatRande chce spojiť slobodných Slovákov a Čechov hľadajúcich partnerov pre život. Služba by mala byť spoplatnená sumou 3 eurá na mesiac, resp. 30 eur na rok. Prvých 200 prihlásených členov však získa registráciu do konca roka zdarma.

KatRande je súčasťou medzinárodnej platformy kathTreff, ktorú pred 10 rokmi založila Gudrun Kugler v Rakúsku. Po jej veľkom úspechu sa on-line zoznamka rozšírila do susedného Nemecka, Švajčiarska a dnes už funguje v 11 európskych krajinách. V dohľadnej dobe by mali byť všetky tieto štáty prepojené, čo bude znamenať, že členovia katRande si budú môcť hľadať partnerov aj v iných členských krajinách (Rakúsko, Nemecko, Švajčiarsko, Maďarsko, Chorvátsko, Slovinsko, Litva, Lotyšsko, Rumunsko) a naopak.

Martina Brenčičová: KatRande by malo byť miestom stretnutí aj evanjelizácie

Na niekoľko otázok pre Postoy.sk odpovedala regionálna koordinátorka projektu Martina Brenčičová.

Na Slovensku už funguje kresťanská online zoznamka zoznamko.sk. V čom bude katRande iné?

KatRande bude iné v tom, že je určené pre Slovákov a Čechov. Nadväzujeme tým na našu nedávnu spoločnú históriu, blízkosť pováh. Veľký počet slovensko-českých manželstiev hovorí jasne: Slovákom a Čechom to spolu funguje a pristane.

O pár týždňov sa katRande prepojí so všetkými 11 krajinami platformy kathTreff, čo bude znamenať, že napr. Slovák z Košíc si môže hľadať svoju partnerku v Nemecku alebo Chorvátsku alebo naopak. Všetko je však samozrejme dobrovoľné.

Bude podmienkou registrácie príslušnosť iba ku katolíckemu náboženstvu?

Nie, podmienkou to nebude, katRande bude otvorené všetkým ľuďom, ktorí hľadajú spoločné hodnoty založené na katolíckej viere. Nikto však nebude od nich požadovať krstný list alebo potvrdenie, že chodí do kostola. KatRande by sa malo stať miestom stretnutí, ale aj evanjelizácie.

Inzercia

Aké údaje o sebe budú zaregistrovaní zdielať ostatným? Budú tieto údaje dostupné aj verejne, alebo iba interne?

Profily a údaje o registrovaných členoch a všetky fóra budú chránené, prístupné len pre zaregistrovaných členov.

Nie je pri virtuálnych partnerstvách riziko skôr povrchného vzťahu?

Toto riziko tu je vždy, ale keďže je registrácia na katRande spoplatnená, jej členmi by mali byť ľudia, ktorí berú hľadanie životného partnera vážne.

Opatrnosti však nikdy nie je dosť a ako hovorí kňaz Pavol Hudák, ktorý je dlhoročným lektorom mladých na témy vzťahov, manželstva a rodičovstva a sobášil už niekoľko párov, ktoré sa zoznámili cez internet: „Pri zoznamovaní buďte opatrní, prezentujte sa jasne a pravdivo a nehľadajte dokonalého partnera. Aj vzťah, ktorý začína prostredníctvom zoznamovacej agentúry, ponúka možnosť rásť vo vzťahu. Stretnutia musia postupne naberať hĺbku a gradáciu. Ide o lásku. Nezabúdajte, že čistota chráni vaše srdcia.“

Aké aktivity čakajú na ľudí po zaregistrovaní?

Po zaregistrovaní si nový člen vyplní svoj profil a fotografiu ako v klasickej zoznamke. K úspešnému hľadaniu partnera by malo napomôcť aj rokmi osvedčené vyplnenie vstupného formulára (ktorý je samozrejme dobrovoľný). V dotazníku každý zaregistrovaný člen odpovedá na otázky týkajúce sa viery, životných hodnôt či počtu detí. Dôležitými sú aj otázky o vzťahu k iným ľuďom, voľnom čase či poriadku, veci, ktoré nami hýbu, angažovanosti či postoj k intimite. Zaujímavosťou je, že bol vytvorený pomocou rád starých mám, kňazov, z rozprávania šťastných manželských párov a psychológov. Veľkou pomôckou je aj match-test, v ktorom si vyskúšajú zhodu s ďalším singlom opačného pohlavia.

Členovia katRande budú môcť spolu komunikovať na video chate, diskutovať na rôznych tematických fórach. Dva krát do roka pre nich pripravíme aj víkendové stretnutie, kde sa budú môcť zoznámiť naživo. Chceme tiež vydávať knihy o tom, ako nadväzovať a udržiavať vzťahy.

-lo-

Odporúčame

S kým chce Fico vládnuť?

S kým chce Fico vládnuť?

KDH je už istú dobu pokladané za najbližšieho potenciálneho partnera Smeru pre budúce volebné obdobie. Minulý rok spoločne schválili ústavný zákon, ich vzťah nie je vrelý, ale spomedzi ostatných opozičných strán asi najmenej konfliktný. Čo teda znamená Ficov frontálny útok na predsedu KDH rok pred v...

Za manželstvo vyšli vo Washingtone do ulíc tisícky ľudí

Za manželstvo vyšli vo Washingtone do ulíc tisícky ľudí

Boj za zachovanie manželstva ako vzťahu medzi mužom a ženou dostal do ulíc vo Washingtone tisícky ľudí. V sobotu sa tam konal Pochod za manželstvo (March for Marriage), ktorým sa zároveň začal aj týždeň modlitieb za tradičnú rodinu. Najvyšší súd bude totiž rozhodovať o tom, či môžu jednotlivé štáty ...

Nepál zažil dve veľké zemetrasenia, obetí je už vyše 2300

Nepál zažil dve veľké zemetrasenia, obetí je už vyše 2300

Záchranári v Nepále dnes dôkladne prehľadávali kopy trosiek a pátrali po živých ľuďoch. Oficiálny počet obetí v krajine už prekročil 2300 a nové otrasy vyháňali šokovaných obyvateľov na vonkajšie priestranstvá. nepal_earthquake696623245146.jpg Nepálske ministerstvo vn...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.