Čitatelia očakávajú, že konzervatívny denník bude objektívny, nezávislý - a kresťanský

RUŽOMBEROK (24. apríla 2015) – Čitateľom záleží skôr na kvalite ako kvantite spravodajských denníkov či webov. Vyplýva to z online dotazníka, ktorého sa v dňoch od 16. do 27. marca zúčastnilo 652 respondentov. Výsledky vychádzajú v knihe novinára Matúša Demka a profesora žurnalistiky Petra Olekšáka Konzervatívny denník – veľká výzva slovenskej žurnalistiky.

Na otázku, či je na Slovensku počet denníkov a spravodajských webov dostačujúci, sa názory rôznili. Za nedostatočný ho považuje 43 % respondentov, no až 38 % si myslí, že počet dostačujúci je.

Prakticky jednoznačná bola odpoveď na otázku, či sú denníky a spravodajské weby kvalitné a objektívne. Za také ich nepovažuje až 85,5 %. Takmer rovnaký počet respondentov (84 %) podporuje vznik nového konzervatívneho denníka. Pre respondentov je najdôležitejšie, aby bol objektívny (70 %), nezávislý od žiadnej strany, hnutí, organizácii či inštitúcii (35 %) a kresťanský (29 %). Mal by byť aj obhajca tradícií (27 %), nezaujatý (26 %) a tiež obhajca rodiny ako zväzku muža a ženy (25 %).

Ďalšie výsledky online dotazníka sú zverejnené v novej publikácii Vydavateľstva Don Bosco Konzervatívny denník – veľká výzva slovenskej žurnalistiky, ktorá je pokračovaním dizertačnej práce novinára Matúša Demka. „Zaoberal som sa najmä analýzou Slovenského denníka, ktorý vychádzal v rokoch 1990 až 1994 a jeho príbeh nedopadol veľmi úspešne. V dizertácii som tiež hľadal východiská pre založenie nového denníka na Slovensku.“

Keďže od obhajoby práce v roku 2013 vznikol nielen Denník N, ale aj redaktori okolo Postoy.sk ohlásili vznik nového konzervatívneho denníka, rozhodli sa spolu s profesorom žurnalistiky Petrom Olekšákom zareagovať na túto novovzniknutú situáciu. „Akýkoľvek nový denník sa môže poučiť z chýb Slovenského denníka – z jeho neprofesionality či nie veľmi šťastnej personálnej politiky. Potom by mohol mať šancu uspieť na mediálnom trhu,“ myslí si Olekšák.

Podľa autorov predstavuje konzervatívny denník veľkú výzvu slovenskej žurnalistiky. „Je to výzva nielen pre jeho tvorcov, aby robili serióznu a objektívnu žurnalistiku, ale aj výzva pre jeho konkurenciu, aby ho dokázali prijať ako svojho partnera v dialógu,“ tvrdí Olekšák.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo