Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. máj 2019, 10:10

Taiwan sa stal prvou ázijskou krajinou, ktorá uzákonila manželstvá homosexuálov

Taiwan sa stal prvou ázijskou krajinou, ktorá uzákonila manželstvá homosexuálov

Účastníci pochodujú počas sprievodu homosexuálov - dúhový pride v Tchaj-peji 27. októbra 2018. FOTO TASR/AP

Legalizáciu sobášov rovnakého pohlavia v piatok odsúhlasil taiwanský parlament, informuje spravodajská stanica BBC.

Poslanci diskutovali o troch rôznych návrhoch zákonov a napokon schválili ten najpokrokovejší. Pred parlamentom v centre hlavného mesta Tchaj-pej sa zhromaždili tisíce aktivistov bojujúcich za práva LGBT komunity, ktorí čakali na výsledok hlasovania. 

Schválený zákon prisudzuje homosexuálnym párom po sobáši plnohodnotné manželské práva (rovnaké ako platia pre heterosexuálov), a to aj oblastiach, ako sú dane, poistenie či starostlivosť o deti, približuje agentúra AP. Homosexuálne páry budú môcť svoje zväzky registrovať od 24. mája. 

Taiwanský ústavný súd rozhodol už v máji 2017, že osoby rovnakého pohlavia majú právo uzavrieť manželstvo. Parlamentu zároveň nariadil, aby novelizoval občiansky zákonník a do dvoch rokov, konkrétne do 24. mája 2019, prijal príslušné nové zákony umožňujúce takéto manželstvá. 

Taiwanský parlament legislatívu odsúhlasil práve v deň, na ktorý vo svete pripadá Medzinárodný deň proti homofóbii a transfóbii, pripomenula agentúra DPA.

Túto agendu v 90. rokoch priniesla Demokratická pokroková strana, ktorá je v súčasnosti vládnou stranou. Tá chce Taiwan prezentovať ako krajinu s otvorenou spoločnosťou, približuje AP.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 17 minútami

V Litmanovej si počas uplynulého víkendu pripomenuli 30. výročie začiatku údajných zjavení Panny Márie. Ich pravosť je stále predmetom skúmania zo strany cirkvi. Prečítajte si archívny rozhovor s bývalým duchovným správcom pútnického miesta na hore Zvir Marcelom Pisiom, v ktorom hovorí aj o tom, že v Litmanovej sa zázraky nedejú na počkanie.

pred 50 minútami

V Bielorusku zatkli niekoľko organizátorov protestov. V stredu, po tretej noci násilného zasahovania polície voči demonštrantom protestujúcim proti prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi. Jeden z organizátorov protestov, obyvateľ hlavného mesta Minsk, si prenajal izbu na 17. poschodí výškového Hotela Belarus a odtiaľ koordinoval akcie. Bieloruské úrady oznámili, že v prvú noc protestov po voľbách zadržali po celej krajine okolo 3000 protestujúcich. (TASR)

pred 52 minútami

Lukáš Kyselica oficiálne končí vo funkcii štátneho tajomníka ministerstva vnútra. Návrh na jeho odvolanie schválila vláda. Kyselica sa rozhodol požiadať o uvoľnenie z funkcie štátneho tajomníka po zverejnení informácie, že počas volebnej kampane pred parlamentnými voľbami pôsobil vo Vojenskom spravodajstve. Po odchode z ministerstva sa plánuje vrátiť do Národnej rady ako poslanec. (TASR)

pred 3 hodinami

Britskí akademici majú podľa prieskumu pocit, že musia skrývať svoje politické presvedčenie. Platí to najmä pre tých s konzervatívnejšími názormi. Bádatelia sa obávajú o svoje kariérne vyhliadky a kvôli tomu sa uchyľujú k autocenzúre. Píše český web iDnes.cz.