Pápež by ma vyhodil, keby som s týmto súhlasila

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Pápež by ma vyhodil, keby som s týmto súhlasila

Pochádza z Oravy, žije pod Tatrami. Z drevenice sa dostala až na pôdu OSN. Roky bojuje za ľudské životy, rodiny a prenasledovaných po celom svete.

Hovorí, že človek môže zmeniť svet, ale nedokáže to urobiť sám. Mnohí ju poznáte ako riaditeľku slovenskej pobočky CitizenGO, alebo ako zakladateľku portálu www.vyveska.sk. Miriam Kuzárová.

Na Komisii OSN pre postavenie žien vo svete v roku 2018 v New Yorku ste úspešne presadzovali pro-rodinné hodnoty a pro-life postoje. Ako sa dievča z Oravy dostane na do OSN v New Yorku?

Prvýkrát som bola v OSN v Ženeve, keď sme pracovali na oslobodení Petra Jaška. Vtedy na mňa známi vypleštili oči a neveriacky sa ma spýtali: “A kto si myslíš, že sa tam s Tebou bude rozprávať?” (Smiech). Presvedčili sme, že šlo o zásadné zlyhanie ľudských práv v Sudáne a mali sme mandát zastupovať státisíce občanov z celého sveta, tak sa s nami stretol a pomoc prisľúbil priamo riaditeľ Úrad Vysokého komisára OSN pre ľudské práva, pán Gianni Magazzeni.

Čo sa týka Komisie OSN pre postavenie žien vo svete, CitizenGO tam má právo poradiť, konzultovať veci a keďže sa venujem oblasti prorodinnej politiky, pripravila som spolu s kolegami pre Komisiu stanovisko, ktoré podporilo takmer 200 000 ľudí. Stanovisko s podpismi sme osobne odovzdali viacerým delegáciám z Európy, Ameriky priamo v New Yorku.

A ako to dopadlo?

Bola som veľmi sklamaná, že kontroverzné paragrafy o potratoch a radikálnej sexuálnej výchove presadzovala aj spojená celoeurópska delegácia, vrátane Slovenska. Toto je potrebné do budúcna rozhodne zmeniť. Rokovania boli dosť napäté. Delegátka z Vatikánu v jednom momente na odľahčenie situácie povedala: “Pápež by ma vyhodil, keby som s týmto súhlasila.”

Nakoniec sa podarilo ako-tak utlmiť tlaky, ktoré požadovali nárok na potrat ako ľudské právo, a to aj pre nedospelé dievčatá bez súhlasu rodičov, kontroverzné sexuálne vzdelávanie pre deti a gender prístup. Naopak, presadili sa viaceré prorodinné opatrenia, napríklad aj to, aby Komisia v záverečnom dokumente vyčlenila viac zdrojov pre znižovanie materskej úmrtnosti a zvýšenú starostlivosť o ochranu zdravia žien a ich detí, a to najmä počas tehotenstva a pri pôrode.

Vráťme sa naspäť na Slovensko a Váš začiatok. Ako, alebo kedy ste sa rozhodli venovať sa oblasti ochrany života a rodiny?

Keď som sa narodila, bývali sme deviati v malej Oravskej drevenici. Neskôr naši dostali prácu a byt v Dolnom Kubíne, kde sme spolu s mojimi tromi sestrami a bratom vyrastali. Možno sme nemali všetko, ale nikdy nám nechýbalo teplo domova a vedomia, že nech príde čokoľvek spolu to zvládneme. Neviem ani ako, ale z domu som si akoby v jednom balíku odniesla silnú vieru, úctu ku každému životu a dôležitosť rodiny. Sprevádza ma to celý život.

Začala som študovať matematiku na Pedagogickej fakulte UK, ale po roku som sa prihlásila aj na diaľkové magisterské štúdium teológie v Bratislave. Pracovala som na manažérskych pozíciách vo finančnej sfére, ale vo voľnom čase som viedla stretká, pripravovala birmovancov a snúbencov.  

A kedy ste sa rozhodli venovať výhradne presadzovaní kresťanských hodnôt v spoločnosti?

Až keď som sa vydala, a to finančné zabezpečenie “nemoderne” zastrešil manžel (smiech). S manželom Tomášom sme založili občianske združenie a známy portál na propagovanie kresťanských podujatí www.vyveska.sk.

Postgraduálne som si na Medzinárodnom teologickom inštitúte v Rakúsku doplnila vzdelanie v kresťanskom pohľade na antropológiu človeka, manželstvo a rodinu. (Odtiaľ mám za menom ten záhadný titul STL - Sacra Theologia Licentiata) (smiech).

A po jeho ukončení som sa presťahovali do Popradu a ja som dostala ponuku založiť slovenskú pobočku CitizenGO, kde ako riaditeľka pôsobím doteraz.

Vaša práce v CitizenGO priniesla mnohé úspechy a výsledky. Ktoré boli tie najznámejšie?

Nechcem, aby to znelo ako klišé, ale nerada by som si tie úspechy privlastňovala. Za všetky úspechy v prospech života, rodiny, a prenasledovaných pre vieru vďačím v prvom rade podpore a modlitbám úžasných ľudí, ktorí podporovali naše aktivity v CitizenGO, alebo s nami spolupracovali. Len na Slovensku ich bolo viac ako 100 tisíc a na celom svete máme 10 miliónov podporovateľov.

Tých spoločných úspechov bolo veľa. Medzi tie známejšie patrí určite oslobodenie Petra Jaška. Petr bol za pomoc kresťanom nespravodlivo uväznený a odsúdený na doživotie v Sudáne. Petícia, ktorú som napísala, obletela svet, bola preložená do 11 jazykov a získala takmer 500 000 podpisov. V OSN a na Sudánskych ambasadách po celom svete sme žiadali, aby Petr dostal milosť. Angažovalo sa viacero politikov a právnikov (určite musím spomenúť Jána Figeľa napríklad). A podarilo sa. Neviem ani opísať ten obrovský pocit radosti, keď mi zavolala Petrova dcéra Vanda a povedala: “Pán je velký! Taťka jde domu.”

Z tých posledných úspechov je to napríklad oslobodenie Asie Bibi, pakistanskej kresťanky a matky piatich detí, ktorá bola odsúdená na trest smrti na základe krivého obvinenia z urážky proroka Mohameda. Dnes je aj s rodinou v Kanade, kde je rodina po desiatich rokoch odlúčenia a hrozieb smrti konečne spolu a žijú v bezpečí a pokoji.

Rozhodli ste sa však vstúpiť aj do aktívnej politiky. Čo Vás k tomu viedlo?

Pri Jaškovi a Bibi som si uvedomila, že by pomohla silnejšia podpora politikov. Časom dôjdete na limity, ktoré máte. Politici majú v rukách oveľa viac možností. Vnímam teda, že môžem/e urobiť ešte viac. Prijala som preto ponuku uchádzať sa o možnosť zastupovať ľudí priamo v Európskom parlamente. Na kandidátke KDH s číslom 5 kandidujem za europoslankyňu, aby som mohla ovplyvňovať politiku v prospech rodiny, života a našich hodnôt priamo v Bruseli. Záleží mi na tom, aby sa rodinám na Slovensku žilo lepšie, a aby boli kresťanské hodnoty reprezentované aj v Európskom parlamente. Tieto témy sú mi blízke a celý život hľadám spôsoby ako ich presadzovať v spoločnosti.

Video o tom ako ste vymenili pána Šefčoviča obletelo sociálne siete a dostalo sa až do večerných správ komerčnej televízie.

Išlo len o výmenu billboardu (smiech). Billboardová spoločnosť nám dala vedieť, že začína lepiť môj prvý vizuál v Poprade. Chceli sme byť pri tom. Nevedeli sme koho na billboarde vymením. Zhodou okolností bol predomnou na billborde vizuál pána Šefčoviča. Nebolo v tom vôbec nič osobné, ani cielené.  Niečo v kampani naplánujete, niečo sa “podarí”. Toto bol ten druhý prípad   

Ako prvá kandidátka do Európskeho parlamentu za Slovensko ste podpísala záväzok pracovať na odstraňovaní chudoby.

V spolupráci s Fórom kresťanských inštitúcií a Slovenskou spoločnosťou pre rodinu sme zorganizovali niekoľko prorodinných konferencií. V Národnej Rade sme poukazovali na sociálnu nespravodlivosť, keď pracujúce rodiny trpia chudobou. Zorganizovali sme Veľtrh sociálnych aktivít vo viacerých mestách na Slovensku. Pani Anku Galovičovú zo Slovenskej siete proti chudobe tieto aktivity zaujali a ponúkla mi možnosť pripojiť sa k celoeurópskej iniciatíve v boji proti chudobe. Veľmi rada som jej vyhovela.

V prioritách Vášho programu do Európskeho parlamentu je rodina. Rodinná politika však patrí do kompetencie národných štátov.

Áno, je to tak. A som za to, aby to tak aj zostalo. Na druhej strane každá jedna politika má vplyv na rodinu. Na Slovensku od minulého roka platí, že pri každom jednom zákone je potrebné zisťovať aký dopad má na rodinu. Považujem za dôležité, aby sa takýto family mainstreaming zaviedol aj v Európskom parlamente.

Rodiny tvoria základ, na ktorých stojí celá spoločnosť. Preto by mali byť v centre záujmu celej spoločnosti - od samospráv a krajov, cez národnú úroveň až po Európsky parlament. To chcem presadzovať.

Ďalším faktorom, ktorý motivuje EÚ, aby sa venovala rodinám je fakt, že všetky členské štáty EÚ majú pôrodnosť pod záchovnou hranicou 2,1 dieťaťa na ženu. Znižujúci sa počet ľudí v produktívnom veku je pritom vážnou hrozbou pre priebežné dôchodkové systémy krajín Únie.

Ján Pavol II. Slovákom pri vstupe do EÚ povedal: „Milovaní, prispejte svojou bohatou kresťanskou tradíciou k budovaniu identity novej Európy. Iba budovaním spoločnosti, ktorá rešpektuje ľudský život vo všetkých jeho formách, propaguje rodinu ako miesto vzájomnej lásky a rastu osoby, hľadá spoločné dobre a je pozorná na potreby najslabších, možno zabezpečiť budúcnosť na pevných základoch a blahodarnú pre všetkých... “ Čo to pre Vás konkrétne znamená?

Je to pre mňa súhrnný programový dokument (Úsmev). Ak by mi ľudia dali svoj hlas a dôveru, práve v tejto oblasti by som chcela bojovať za ochranu života, definície manželstva, rodinného práva, ale aj napomáhať rozvoju životnej úrovne, starostlivosti o kvalitu života rodín. Tiež by som chcela pracovať na tom, aby sme ako Európa urobili oveľa viac pre pomoc prenasledovaným pre vieru, a to nielen pre kresťanov, aj keď 80% náboženského prenasledovania sa deje na kresťanoch. Ján Pavol II mi bol veľmi blízky a urobím všetko preto, aby sa jeho odkaz zachoval.

 

Objednávateľ: Kresťanskodemokratické hnutie, Šafárikovo námestie 4, 811 02, Bratislava, IČO: 00586846.
Dodávateľ: POSTOJ MEDIA, s.r.o., Pražská 11, 811 04 Bratislava, IČO:50205668

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo