Na Ukrajine odvolali z funkcie predsedu Ústavného súdu

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Na Ukrajine odvolali z funkcie predsedu Ústavného súdu

Predseda Ústavného súdu Ukrajiny Stanislav Ševčuk počas konferencie na Ústavnom súde SR v Košiciach úplne vpravo. Foto - TASR/Milan Kapusta

Stanislav Ševčuk označil svoje odvolanie za protiústavného a z jeho iniciovania obvinil končiaceho prezidenta Petra Porošenka.

Sudcovia ukrajinského Ústavného súdu v utorok hlasovaním zbavili funkcie sudcu a tým aj postu predsedu Ústavného súdu Stanislava Ševčuka. Pre agentúru Interfax to uviedol nemenovaný informovaný zdroj, ktorý dodal, že do čela súdu bola následne zvolená Natalija Šaptalová.

Interfax dodal, že hlasovaniu o odvolaní Ševčuka z funkcie predchádzalo vyslovenie nedôvery sudcami Ústavného súdu.

Ševčuk podľa agentúry TASS označil svoje odvolanie za "protiústavný prevrat", ktorého sa dopustili "osoby vo funkcii sudcov Ústavného súdu, čím "spáchali ťažký zločin proti ústavnému zriadeniu". 

Uviedol tiež, že jeho odvolanie bolo porušením ústavy a uskutočnilo sa "na pokyn prezidenta Petra Porošenka", ktorý "vynakladá všemožné úsilie, aby si udržal kontrolu nad dôležitými štátnymi inštitúciami".   

Odvolaný predseda Ústavného súdu avizoval, že sa obráti na súdy aj na orgány činné v trestnom konaní a napadne hlasovanie svojich bývalých kolegov. Vyzval tiež občanov, aby sa "spojili na ochranu volieb, novozvoleného prezidenta a ústavy".

Poslanec ukrajinského parlamentu Leonid Jemec podľa Interfaxu ubezpečil, že zmenami v Ústavnom súde nie je ohrozená inaugurácia Porošenkovho nástupcu - Volodymyra Zelenského. Vysvetlil, že v prípade, keď predseda Ústavného súdu nie je k dispozícii, jeho povinností sa ujíma podpredseda alebo vekom najstarší ústavný sudca.  

Očakáva sa, že ukrajinský parlament tento týždeň rozhodne o dátume slávnostného uvedenia Zelenského do úradu. 

Ako dodala agentúra Ukrinform, nateraz je zaregistrovaných osem návrhov uznesení o termíne konania inaugurácie, pričom poslanci navrhujú usporiadať tento slávnostný akt 17., 19., 20., 26. alebo 28. mája či 1. júna.

Samotný Zelenskyj stále trvá na tom, aby sa jeho inaugurácia konala 19. mája. Rad politických a verejných činiteľov sa však vyslovil proti, pretože v tento deň si na Ukrajine pripomínajú Deň pamiatky obetí politických represálií.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Novinka z vydavateľstva

Na pleciach obrov

Veľké pravdy viery, ako o nich meditovali a ako ich žili cir...

Na sklade. Odosielame ihneď.

O knihe
Cena u nás: 9,27 €

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo