Pro-choice autorka sa pustila do boja proti antikoncepcii

Holly Grigg-Spallová v úvode svojej knihy Sweetening the Pill (Osladzovanie tabletky) jasne hovorí, že je politicky pro-choice a nemá problémy s rozličnými „bariérovými“ metódami antikoncepcie, ako sú kondómy, diafragmy, spermicídy a pod. Vedie však hnutie proti antikoncepčným tabletkám a ich derivátom (injekcie Depo-Provera, implantáty Nexplanon, vaginálne krúžky NuvaRing, vnútromaternicové hormonálne teliesko Mirena atď.), a to nielen formou tejto knihy, ale aj na svojej webstránke, v rozhovoroch a v dokumentárnom filme, ktorý má vyjsť v roku 2016.

Holly Grigg-Spallová

Akú má motiváciu ísť takto drzo proti trendu, ktorý udávajú Planned Parenthood, Nadácia Billa a Melindy Gatesových, agentúry USA a OSN a ostatní, ktorí po celom svete propagujú najmodernejšiu vedeckú antikoncepciu?

Spomína zdravotné riziká, ktoré sa do mainstreamových médií dostávajú len zriedka: skutočnosť, že antikoncepčné tabletky u žien značne zvyšujú riziko srdcových chorôb a rakoviny prsníka, krčku maternice a pečene, že v rebríčku karcinogénov uvádza Svetová zdravotnícka organizácia hormonálnu antikoncepciu na prvom mieste spolu s tabakom a azbestom, že hormonálna injekcia Depo-Provera má na sebe varovanie, že spôsobuje poškodenie kostí u mladých dievčat. A tak ďalej.

"V rebríčku karcinogénov uvádza Svetová zdravotnícka organizácia hormonálnu antikoncepciu na prvom mieste spolu s tabakom a azbestom."

Zdieľať

Hlavný problém však podľa nej súvisí s duševnými a emocionálnymi účinkami hormonálnej antikoncepcie. Cituje štúdiu Severokarolínskej univerzity z roku 1998, štúdiu Kinseyho inštitútu z roku 2001, štúdiu Monashovej univerzity z roku 2005 a výskum Lakeheadskej univerzity z roku 2008, ktoré sa zhodujú na tom, že hormonálna antikoncepcia má negatívny dopad na emočné zdravie.

Antikoncepčné tabletky sa používajú ako alternatívna liečba fyzických ťažkostí, akými sú silné krvácanie, nepravidelná menštruácia, menštruačné bolesti, endometrióza a syndróm polycystických vaječníkov (PCOS). Prečo by však, pýta sa, mali úplne zdravé ženy začať brať lieky, často od puberty až po menopauzu, s nespočetnými vedľajšími účinkami – na hladinu hormónov štítnej žľazy, adrenalínu, glukózy v krvi, testosterónu atď.?

Hormonálna antikoncepcia funguje v podstate tak, že pomocou umelých hormónov spôsobí u mladých plodných žien stav, kvôli ktorému u nich vlastne nikdy nedôjde k ovulácii (aj napriek „falošným menštruáciám“, ktoré sa vyskytujú pri mnohých liekoch) a prežívajú fyziologické zmeny bežné u žien v menopauze – neplodnosť, zvýšené riziko mŕtvice a rakoviny prsníka, rezistenciu na inzulín, oslabenie imunity, znížené libido atď.

Inými slovami, vidíme zvláštny fenomén, keď ženy, ktoré sa úzkostlivo snažia držať diéty, cvičiť, zdravo žiť a často si volia „prírodný“ životný štýl, sa rozhodnú brať lieky na predpis využívajúce umelé hormóny na zastavenie menštruácie, čím prispievajú k znečisteniu vôd, nehovoriac už o narušení vlastnej fyziológie.

"Holly Grigg-Spallová, ktorá nepretržite užívala hormonálnu antikoncepciu od puberty takmer až do tridsiatky, zhrňuje svoju skúsenosť takto: migrény, neustále krvácanie a nevoľnosť, časté zmeny predpisovaných liekov. Napriek tomu ale nikdy nechcela prestať, lebo 'mala hrôzu z otehotnenia'."

Zdieľať

Ženy toto všetko obvykle podstupujú samozrejme preto, že sa boja otehotnieť. Holly Grigg-Spallová, ktorá nepretržite užívala hormonálnu antikoncepciu od puberty takmer až do tridsiatky, zhrňuje svoju skúsenosť takto: migrény, neustále krvácanie a nevoľnosť, časté zmeny predpisovaných liekov. Napriek tomu ale nikdy nechcela prestať, lebo „mala hrôzu z otehotnenia“.

Súčasné tlaky sú enormné – rodičia (ako napríklad Barack Obama) majú strach, aby ich -násťročná dcéra nebola „potrestaná“ pôrodom, lekári (dokonca aj pediatri) zabezpečujú „zdravie“ svojich mladých pacientok, moderná ekonomika potrebuje, aby ženy mohli pracovať bez „ženských záležitostí“ – nehovoriac už o partneroch, ktorí chcú, aby ich ženy a priateľky boli k dispozícii na sex 24 hodín denne, 7 dní v týždni.

Dokonca aj ženy, ktoré bezpochyby prežívajú negatívne vedľajšie účinky hormonálnej antikoncepcie, môžu váhať s jej vysadením kvôli „dobrým“ aspektom. Tínedžerky užívajúce antikoncepciu zistia, že im jednak prestali silné menštruácie a tiež, že im začína miznúť akné a nemajú také mastné vlasy. A aj neskôr, keď majú dvadsať, tridsať plus, hovorí Holly Grigg-Spallová, „máme pokoj od špinavých menzesov, možno máme aj čistejšiu pleť, sme štíhlejšie, máme väčšie prsia a vraj nemáme ani nepríjemné PMS.“

Holly Grigg-Spallová: Osladzovanie tabletky alebo Ako sme sa stali závislými od hormonálnej kontroly pôrodnosti

Pri vysadení hormonálnej antikoncepcie sa môžu objaviť „odvykacie“ príznaky, podobne ako pri vysadení iných drog – nespavosť, podráždenosť atď. A ženám, ktoré chcú otehotnieť, sa môže stať, že po rokoch na tabletkách bude trvať dlhé mesiace, až sa im začne normálna ovulácia. Ak sa však ženy rozhodnú, že už nechcú žiť ako muž, bez cyklov a v neustálej menopauze (aj s jej rozličnými príznakmi), po vysadení hormonálnej antikoncepcie sa im môžu otvoriť nové obzory.

Holly Grigg-Spallová uvádza vlastnú skúsenosť, podobnú skúsenosti mnohých iných:

„Na tabletkách som stagnovala – fyzicky, duševne aj emocionálne. Cítila som sa zaseknutá, v myšlienkach aj citoch. Nedokázala som jasne myslieť. Nedokázala som napredovať. Potom, čo som tabletky vysadila, moje telo prechádza celý mesiac zmenami. Zažívam vzostupy a vrcholy, poklesy a uvoľnenia a to všetko ma posúva. Tento pohyb mi dáva energiu a život... Keď som vysadila tabletky, bolo to, akoby sa pre mňa opäť rozsvietili svetlá. Čoskoro som bola schopná hlbokých a plných pocitov, ktoré som dlhé roky necítila a s ktorými som bola schopná sa naozaj stotožniť.“

Ako alternatívu k hormonálnej antikoncepcii ponúka prirodzené metódy plánovania rodičovstva podľa vzoru „Creightonovho modelu“, no bez jeho „tyranských“ katolíckych motivácií – zvlášť jeho sekulárne náprotivky, metódy sledovania plodnosti (Fertility Awareness Methods, FAM), ako napríklad „metódu Justisse“. Cituje štatistiky z celkových štúdií Heidelberskej univerzity aj iných, ktoré ukazujú, že FAM je rovnako efektívna ako hormonálna antikoncepcia. Na svojej stránke šíri radostnú zvesť o emancipácii od tabletiek v inštruktážnom manuáli (Coming off the Pill: a Guide, Návod na vysadenie tabletiek) a ako sme už spomínali, aj formou dokumentárneho filmu. Vytvorila tiež novú „appku“ pre smartfón a tablet pod názvom Kindara na „sofistikované a komplexné“ sledovanie ženských cyklov.

Katolícky proponent prirodzenej metódy plánovania rodičovstva by radšej videl dôraz na prirodzený zákon, a problémy, ktoré zaznamenáva Grigg-Spallová ako empirické prejavy porušovania tohto zákona. No ako zdôrazňoval sv. Tomáš Akvinský, pravdu by sme mali oceňovať bez ohľadu na jej zdroj, a preto by sme mali hodnotiť toto hnutie, ktoré sa sústredí na jednu z najväčších nástrah sexuálnej revolúcie, ako krok správnym smerom.

Howard Kainz
Autor je emeritný profesor filozofie na Marquette University. Medzi jeho ostatné publikácie patria Natural Law: an Introduction and Reexamination (Prirodzený zákon: úvod a opätovné premyslenie, 2004), The Philosophy of Human Nature (Filozofia ľudskej prirodzenosti, 2008), a The Existence of God and the Faith-Instinct (Existencia Boha a inštinkt viery, 2010).

Pôvodný text: A Pro-Choicer Who Defends NFP, medzititulky redakcia, ilustračné foto: thecatholicthing.org, flickr.com (licencia CC).

Rubrika K veci je tvorená autorskými článkami prestížneho amerického magazínu The Catholic Thing, vychádza s podporou Kolégia Antona Neuwirtha.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo