Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tlačové správy
14. máj 2019

Eurovoľby: Ako chcete motivovať ľudí, aby prišli voliť? (anketa)

Za KDH kandiduje vo voľbách do Európskeho parlamentu viacero výrazných osobností. Dnes vám prestavujeme ďalších štyroch.
Eurovoľby: Ako chcete motivovať ľudí, aby prišli voliť? (anketa)

Vybraných kandidátov KDH do Európskeho parlamentu sa pýtame na ich názor: Voľby do Európskeho parlamentu sú neslávne známe veľmi nízkou voličskou účasťou. V roku 2014 sa ich zúčastnilo len 13 % oprávnených voličov. Akým spôsobom chcete ľudí motivovať, aby tentokrát prišli voliť?

Miriam Lexmann, expertka na zahraničnú a európsku politiku, riaditeľka Európskej kancelárie Medzinárodného Republikánskeho Inštitútu:

Ľudia sú sklamaní z nenaplnených sľubov mnohých politikov, ktorí zlyhali. O to náročnejšie je získať ich dôveru, ale dá sa to. Som presvedčená, že jedinou cestou je zodpovedná a odborná politika, ktoré bude stavať službu pre každého občana do stredu záujmu.

Veľmi veľa sa v týchto dňoch s občanmi zhováram v uliciach ich miest, počúvam ich starosti a podnety. Vidím, že len poctivo odšliapaná kampaň a skutočný záujem o človeka môže pomôcť vrátiť nádej a dôveru, ale aj zvýšiť volebnú účasť. Vsadili sme preto na kontaktnú kampaň a spolu s tímom venujeme mnoho hodín denne osobnému oslovovaniu občanov. Musím priznať, že pre mňa je to najkrajšia časť kampane.

Osobné stretnutia dopĺňajú početné verejné diskusie, mediálna aktivita či kontakt s občanmi na sociálnych sieťach. Najdôležitejšie pre mňa však je, aby to nebolo len o marketingu. Ľudia totiž dokážu vycítiť, kto ako myslí svoju kampaň. Ja to robím úprimne a ostávam sama sebou. Presne taká chcem zostať aj po voľbách. Mám nádej, že spolu dokážeme vrátiť Európe hodnoty a nádej!

Marián Čaučík, zakladateľ a riaditeľ Dobrej noviny, zakladateľ celoslovenského združenia eRko-Hnutie kresťanských spoločenstiev detí:

Motivujeme ľudí hlavne cez osobné rozhovory a stretnutia. Na Slovensku je medzi ľuďmi veľká nedôvera k politike. Moja vlastná motivácia prečo kandidujem je pomôcť obnoviť dôveru, že politika môže a má byť služba. Tiež obnoviť dôveru v spoločný európsky projekt. Európa sme aj my, nie je to niečo vzdialené a v Európskom parlamente sa robia rozhodnutia, ktoré sa nás priamo týkajú.  Zmena v politike nastane iba cez ľudí, ktorí nepôjdu do verejnej služby pre osobný prospech alebo pre skupinové záujmy ale pre spoločné dobro.

Ak niekto nepôjde voliť, necháva voľbu na druhých, ktorí voliť pôjdu. Spomíname príklad mladých ľudí vo Veľkej Británii. Tí väčšinovo chceli, aby ich krajina zostala súčasťou Európskej únie, ale nešli k referendu, nepovažovali to za dôležité. Teraz znášajú rozhodnutie o brexite, ktoré nechceli.

Snažíme sa tiež motivovať ľudí ku kritickému mysleniu. Voliť ľudí, ktorí ešte nedávno chceli organizovať referendum za vystúpenie z EU, je veľmi krátkozraké.

Inzercia

Lucia Gurbáľová, viceprimátorka Košíc:

Už ako stredoškolská učiteľka som pozorovala, že mladí ľudia majú málo informácií o fungovaní a výhodách Európskej únie. Snažím sa vo svojej kampani osloviť práve ich, aby si uvedomili, že vďaka únii môžu študovať, pracovať, cestovať po Európe. Ale tiež je dôležité, aby v EÚ videli potenciál rozvoja a vzmáhania sa regiónu, z ktorého pochádzajú. Ak ich presvedčíme, že únia prináša možnosti, vďaka ktorým sa aj doma môžu cítiť ako v Európe, voliť prídu. 

Do budúcnosti, myslím si, že v našich školách, na všetkých stupňoch vzdelávania, by mali mať výraznejšie miesto vhodné metódy a formy, ktoré dostanú hlbšie do povedomia žiakov význam EÚ a prácu  europoslancov.

Ondrej Tunega, IT špecialista, zahraničný expert Združenia kresťanských seniorov Slovenska:

Ako kandidát Združenia kresťanských seniorov oslovujem predovšetkým seniorov. Na stretnutiach po Slovensku zdôrazňujem kľúčový význam týchto volieb do EP pre nich osobne, ale i pre ich deti a vnukov. Európa starne, seniorov je jedna tretina a  naša generácia najviac prispela k blahobytu Európy. Preto máme nárok, aby náš hlas bolo výrazne počuť aj v požiadavkách na náš dôstojnejší život a starobu. Musíme dať konečne o sebe vedieť!

Pôsobím aj v Európskej Únii Seniorov a tam sme zostavili jasné spoločné požiadavky, čo očakávame my seniori od nových poslancov zvolených do EP, napr. aby sa Európa starala  predovšetkým o Európanov, aby zostala kresťanská, aby zabezpečila efektívnejšie využívanie spoločných zdrojov a teda aj Eurofondov, aby sa tieto výraznejšie a efektívne používali na programy pre zlepšenie života seniorov, napr. odkázaných na opatrovanie, na cestovanie seniorov a ich vzájomné sa spoznávanie v Európe, na koordinovaný boj s civilizačnými chorobami, na podporu trojgeneračného spolužitia rodín, na zabránenie vyľudňovania regiónov. Mám jasnú predstavu, čo chcem dosiahnuť a podporia ma aj iní kandidáti ESU.

 

Foto: KDH

Objednávateľ: Kresťanskodemokratické hnutie, Šafárikovo námestie 4, 811 02, Bratislava, IČO: 00586846
Dodávateľ: POSTOJ MEDIA, s.r.o., Pražská 11, 811 04 Bratislava, IČO:50205668

Odporúčame