S kým chce Fico vládnuť?

KDH je už istú dobu pokladané za najbližšieho potenciálneho partnera Smeru pre budúce volebné obdobie. Minulý rok spoločne schválili ústavný zákon, ich vzťah nie je vrelý, ale spomedzi ostatných opozičných strán asi najmenej konfliktný. Čo teda znamená Ficov frontálny útok na predsedu KDH rok pred voľbami?

Počíta Smer, že znovu získa dostatok hlasov na zostavenie jednofarebnej vlády? Je to extrémne nepravdepodobné a Fico to po veľkej porážke v prezidentských voľbách určite dobre vie. Má v opozícii vybratého iného partnera ako KDH? Okrem Mostu-Híd ťažko a aj ten je pre národného voliča Smeru problematický.

Počíta s tým, že KDH sú politické prostitútky, ktoré útok na ich predsedu do roka prehltnú a potom Smeru tak či tak vkĺznu do náručia? Teraz, keď sa okolo Figeľa zjednotila celá rozhádaná opozícia ponúknutím aj svojich parlamentných funkcií v prípade jeho odvolania? Pri všetkej predstavivosti je asi aj táto alternatíva ťažko reálna.

HZDS zaniklo, Ján Slota aj Anna Malíková sú mimo hry. SMK je ešte menej prijateľná ako Most. Ak by do volieb aj vznikol nejaký úplne nový politický subjekt, v Smere vedia, že bude zameraný proti nim a zároveň ako alternatíva voči slabým opozičným stranám.

K téme:
Prvá slovenská tunelárska

Zdieľať

Počíta Fico, že sa do volieb dostatočne vyšvihne SNS s Andrejom Dankom, ktorá v poslednom čase začala dostávať výrazný priestor v TA3 a pomaly jej rastú preferencie? Môže to byť najpravdepodobnejšia alternatíva, ale stále je veľmi riskantná a vôbec nemusí vyjsť.

Nech je odpoveď akákoľvek, spôsob riešenia problémov Váhostavu je ukážkový príklad toho, prečo je Smer medzi štandardnými politickými stranami taký odpudzujúci. Miesto toho, aby riešil problém svojho oligarchu – v prospech vlastných voličov aj celého Slovenska, zvaľuje zodpovednosť na najbližšieho potenciálneho partnera. Hovorí to veľa o psychológii vnútri Smeru.

Podobne ale platí aj iná vec – aby Smeru nevyšla hra s Andrejom Dankom, KDH by potrebovalo napriek liberálnej kritike vziať za svoje témy národa, kritiky ľavicovej EÚ, reálnejšej zahraničnej politiky a ďalších, ktoré by mali patriť do konzervatívneho spektra. Aby hájili voličov takýchto tém aj filozofiu konzervatívnej strany. Faktom však je, že hoci v minulosti to takto niektorí výrazní členovia hnutia vedeli robiť, dnes už v ňom nie sú.

Lukáš Obšitník

Foto: TASR/Pavel Neubauer

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo