Slovenské pôrodnice 2014: Pozrite si aktuálne výsledky spokojnosti mamičiek

Kde boli v roku 2014 mamičky najviac spokojné ?

Prvé miesto rebríčku spokojnosti mamičiek obsadilo Sanatórium Koch v Bratislave, nasledované UN Martin a Nemocnicou v Krompachoch. Viac ako 85% dosiahli aj pôrodnice VN Komárno a Nemocnica v Bánovciach nad Bebravou. Dobrá starostlivosť sa teda dá nájsť v každom kraji Slovenska. Spokojnosť mamičiek s pôrodnicami v priemere oproti minulému ročníku mierne stúpla.

Čo sa zlepšuje a čo sa zhoršuje?

Na Slovensku v roku 2014 fungovalo 54 pôrodníc. Pri hodnotení pôrodníc mamičkami sa v Sprievodcovi pýtame na tri hlavné oblasti starostlivosti: o ženu počas a po pôrode a na starostlivosť o bábätko. Rovnako ako po minulé roky dostali pôrodnice najviac bodov za umožňovanie prítomnosti sprevádzajúcej osoby na pôrodnej sále (umožnené v 87,27%), aj keď sme zaznamenali pokles oproti minulým rokom (-2,34% pokles oproti roku 2011). Pravdepodobne sa tu odzrkadlil stúpajúci trend sekcií v našich pôrodniciach, pri ktorých prítomnosť otca dieťaťa nie je umožnená.

Mamičky tiež vysoko hodnotia odbornosť zdravotného personálu (86,31% zo 100%), aj keď pri porovnaní rokov 2011 - 2014 je vidno, že celková dôvera v zdravotníkov klesá (rozdiel -2,69%).

Najmenej bodov získali pôrodnice za podporou včasného kontaktu medzi matkou a dieťatkom bezprostredne po pôrode (64,63% žien malo umožnené prvé priloženie na pôrodnej sále, 47% žien bolo so svojim dieťaťom aj dve hodiny po pôrode). Zároveň je to však parameter, v ktorom každý rok nastáva zlepšenie a čoraz viac matiek môže so svojimi deťmi byť.

Tu dlhodobo vnímame najväčší prínos projektu Sprievodca pôrodnicami, v tomto parametre stúpli hodnoty od roku 2011 o 4,77% (prvé priloženie bábätka už na pôrodnej sále), respektíve o 6,27% (pobyt s bábätkom aj najbližšie dve hodiny po pôrode). Chceli by sme vyzdvihnúť pôrodnice, kde sa tak deje viac ako v 80 % prípadov – prvé priloženie: NsP Dunajská Streda, Sanatórium Koch, Nemocnica Zvolen, UNB Kramáre; dve hodiny po pôrode: Sanatórium Koch, NsP Dunajská Streda, NsP Levice, Nemocnica Banská Štiavnica. 

Nespokojné sú mamičky s poskytovanou predpôrodnou prípravou v pôrodnici, kde je aj medziročne najväčší pokles spokojnosti.

Viac výsledkov nájdete v sprievodcovi slovenskými pôrodnicami.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo