Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
13. apríl 2015

Za Islamský štát bojuje viac ako 13-tisíc tínedžerov z Európy

Nedosiahli ešte plnoletosť, ale so zbraňou v ruke už bojujú za Islamský štát. Nejde pritom o fanatikov z Afriky či Blízkeho východu, ale o mládežníkov z EÚ, Ruska či Juhoafrickej republiky. ye_mideast_iraq_islamic_state445632205968.jpg Podľa americkej výskumnej organi...

Za Islamský štát bojuje viac ako 13-tisíc tínedžerov z Európy

Nedosiahli ešte plnoletosť, ale so zbraňou v ruke už bojujú za Islamský štát. Nejde pritom o fanatikov z Afriky či Blízkeho východu, ale o mládežníkov z EÚ, Ruska či Juhoafrickej republiky.

Podľa americkej výskumnej organizácie Pew Research Centre za Islamský štát (ISIS) v súčasnosti bojuje viac ako 13 000 tínedžerov. Kto by si myslel, že ide o fanatikov z Afganistanu, Saudskej Arábie či Somálska, bol by na veľkom omyle. Sú to mladí ľudia z Veľkej Británie, Nemecka, Holandska, Rakúska či Francúzska. Ďalšie prípady sú známe z Ruska, Juhoafrickej republiky, Turecka a iných krajín.

Pracovník juhoafrického Inštitútu pre bezpečnostné štúdie Anton du Plessis si myslí, že väčšina naverbovaných mladých ľudí nemá silné náboženské názory. „Myslím si, že to, čo tu máme, je situácia nezrelej, veľmi mladej osoby, v živote ktorej sa zrejme niečo deje a zúfalo chce niekam patriť,“ povedal analytik pre britský The Telegraph.

Holandsko hlási ďalších 190 osôb

Podľa agentúry AP s cieľom zapojiť sa do boja na strane džihádistov v poslednom čase vycestovalo z Holandska asi 190 osôb. Najnovšie štatistiky hovoria, že približne 35 ľudí sa vrátilo späť a ďalších 30 je už mŕtvych.

Holandsko sa obáva teroristického útoku a udržuje bezpečnostný režim na druhom najvyššom stupni. Posledné národné hodnotenie teroristickej hrozby považuje za nebezpečných nielen bojovníkov, ktorí sa vrátili domov z krajín zmietaných konfliktami, ale aj islamistických extrémistov zotrvávajúcich v západných krajinách.

K téme
Máme problém. Tínedžeri zo Západu chcú bojovať za Islamský štát

Zdieľať

V apríli minulého roka sa v médiách objavil prípad dvoch rakúskych tínedžeriek Sabiny Selimoč a Samry Kesinovič, ktoré ušli do Sýrie a pravdepodobne sa vydali za členov ISIS. Rodičom pochádzajúcim z Bosny a Hercegoviny zostal po nich iba odkaz, že odišli bojovať za islam a sú ochotné položiť zaň život. Podľa denníka Salzburger Nachrichten je jedna z nich už mŕtva.

V októbri minulého roka sa objavil prípad 14-ročného chlapca pôvodom z Turecka, ktorý žil osem rokov v Rakúsku. „Priznal sa, že plánoval ísť do Sýrie a na internete hľadal návody na výrobu výbušnín,“ povedala hovorkyňa prokuratúry v meste St. Pölten Michaela Obenausová. Keďže v Rakúsku platí trestnoprávna zodpovednosť už od 14 rokov, bol zadržaný pre podozrenie z teroristických aktivít. V novembri ho však s odvolaním sa na poľahčujúce okolnosti prepustili na slobodu. Súdiť ho budú 19. mája.

Inzercia

JAR: K džihádistom sa chcela pridať 15-ročná

Islamský štát nezískava dobrovoľníkov len na starom kontinente. Nedávny prípad pochádza z Juhoafrickej republiky. Rodina ohlásila zmiznutie 15-ročného dievčaťa. Podľa denníka The Telegraph tínedžerka utiekla z domu s peniazmi a pasom, ktoré ukradla rodičom z trezora, zatiaľ čo ju starí rodičia čakali s raňajkami. V zamknutej izbe dievčaťa našli dokumenty potvrdzujúce vstup k džihádistom. „Môžeme potvrdiť, že chcela opustiť krajinu s úmyslom vstúpiť do ISIS," uviedol pre noviny Star juhoafrický minister pre štátnu bezpečnosť David Mahlobo.

Tínedžerku zadržali po tom, čo nastúpila na lietadlo, ktoré mierilo do Johannesburgu. Podľa slov hovorcu ministra pre štátnu bezpečnosť Briana Dubeho došlo aj k ďalším náborom. „Nie je to prvý prípad, ktorý v súčasnosti vyšetrujeme," povedal pre juhoafrický The Times. „Je prirodzené, že Juhoafrická republika ako jedna z najvýznamnejších afrických krajín, môže byť cieľom pre nábor radikálnych skupín," vysvetlil Dube.

Podobné príbehy hlásia aj z Veľkej Británie. Tri 15 až 16-ročné  študentky z londýnskej Bethnal Green akadémie vo februári bez vedomia rodičov nastúpili na let do Istanbulu. Vyšetrovatelia sa domnievajú, že mierili do Sýrie.

Rusko: 1 700 občanov na strane ISIS

Z informácií ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB), ktoré citovala TASR, vyplýva, že za ISIS bojuje najmenej 1 700 ruských občanov. "To sú len tí, o ktorých vieme," povedal podľa tlačovej agentúry Interfax námestník riaditeľa FSB Sergej Smirnov.

Islamský štát podľa predstaviteľa ruskej tajnej služby preniká aj do prevažne moslimami obývaného Severného Kaukazska. "Hrozba je tam celkom reálna," povedal Smirnov na stretnutí bezpečnostných expertov v tadžickej metropole Dušanbe. Z Tadžikistanu sa malo k ISIS pridať okolo 300 bojovníkov.

Monika Ostrovská

Foto: TASR/AP

Odporúčame

Kresťania sú najprenasledovanejšou skupinou na svete

Kresťania sú najprenasledovanejšou skupinou na svete

Stav náboženskej slobody vo svete v roku 2014 monitorovali organizácie Pomoc Cirkvi v núdzi a Open Doors.  kirche_in_not.jpg Prenasledovanie pre vieru: fialová farba - silné prenasledovanie; červená - priemerné. Zdroj: Pomoc Cirkvi v núdzi. Pre zväčšenie kliknite. Pol...