Aký postoj majú kresťania zaujať voči liberalizmu? (video)

Aký postoj majú kresťania zaujať voči liberalizmu? (video)

Pozrite si videozáznam z diskusie Roda Drehera, Johna Finnisa a Dariusza Karlowicza o kresťanskom živote v súčasnej spoločnosti.

Diskusia troch výnimočných intelektuálov Z USA, Veľkej Británie a Poľska o výzvach pre kresťanov v Cirkvi, v kultúre a v politike. Kresťanstvo a Katolícka cirkev dnes prechádzajú ťažkou skúškou: sexuálne škandály, kríza autority, neistota vo veci vlastného učenia a náuky, rozdelenie medzi konzervatívnym a progresívnym prúdom v Cirkvi a to všetko v kontexte post-kresťanského sveta, ktorý sa zmieta vo svojich vlastných krízach.

Ako môžu intelektuáli, spájajúci rozum s vierou Cirkvi pomôcť? A aký postoj majú dnešní kresťania zaujať voči odkresťančenej kultúre, ktorá už kresťanstvu nerozumie? Ak chcú žiť radikálne a autenticky evanjelium, znamená to odkloniť sa od väčšinovej kultúry na spoločenskú perifériu a úmyselne vytvárať autentické kresťanské komunity? Alebo je možné žiť kresťanstvo aj v rámcoch súčasnej post-modernej kultúry, a teda prijať jej pravidlá hry?

A ako s post-modernou kultúrou majú kresťania komunikovať vo verejnom živote: stačí, keď sa obmedzia na argumenty prirodzeného rozumu, aby boli zrozumiteľní, alebo majú svoje pohľady na morálku a život podkladať aj Zjavením a biblicky, riskujúc nepochopenie a výsmech? A ako majú dnes kresťania pristupovať k liberálnej demokracii, v ktorej sa nezriedka ocitajú v situácii utláčanej a nanajvýš tolerovanej menšiny, napriek tomu, že ju sami pomáhali budovať?

 

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo