Stretnutie pápeža s Bezákom ponúka viac otázok ako odpovedí

O stretnutí pápeža Františka s emeritným trnavským arcibiskupom Róbertom Bezákom informovalo Tlačové stredisko Svätej stolice jedinou vetou. Napriek tomu každý čaká hotové odpovede.

Bez ohľadu na to, ako dlho stretnutie pápeža s arcibiskupom Bezákom trvalo a o čom sa rozprávali, ide o najväčší posun v celej kauze.

Emeritný trnavský arcibiskup sa dlhodobo usiloval o osobné stretnutie so Svätým Otcom. Najbližšie tomu bol v júni 2014, keď po generálnej audiencii mohol Františka nakrátko pozdraviť a odovzdať mu niekoľko dokumentov. Stretnutie však trvalo len niekoľko desiatok sekúnd a nasledujúce mesiace sa nič nedialo.

Po tom, čo vo štvrtok pápež prijal prezidenta Andreja Kisku, nečakane došlo aj k stretnutiu s emeritným arcibiskupom. Zhoda náhod alebo vopred premyslený plán? Ťažko povedať. Ak by stretnutia prebehli podľa roky zabehaných postupov, boli by vopred dôkladne pripravované. To znamená, že arcibiskup by vopred vedel, že termín jeho prijatia bol stanovený len deň po prijatí prezidenta vo Vatikáne. Zaujímavý sled udalostí, ale nič viac.

K téme
Pápež František prijal arcibiskupa Bezáka
Kiska pozval Františka na Slovensko. Hovorili aj o Bezákovi

Zdieľať

František je však muž činu a Kiska „nepolitický“ prezident. Je úplne nereálny nasledujúci scenár? Kiska sa Bezákovi vopred zmienil, že bude zaňho orodovať u pápeža. Arcibiskup pre istotu pricestoval do Ríma, veď čo ak by... Pápež si vypočul Kiskovo orodovanie za Bezáka a spontánne sa rozhodol prijať ho zo dňa na deň. Veď protokol je dielo ľudských, a nie Božích rúk... Kiskovo vyjadrenie pre denník Plus Jeden Deň, že o Bezákovej prítomnosti v Ríme nič nevie, by však bol viac ako len zastierací manéver.

Ďalším prekvapením je, že privátne stretnutie pápeža s Bezákom neprebiehalo medzi štyrmi, ale až šiestimi očami. Ako ukázali fozozábery zo stretnutia, prítomný bol aj emeritný pražský arcibiskup, kardinál Miloslav Vlk. On, ako aj jeho nástupca Dominik Duka, sa v minulosti na adresu arcibiskupa Bezáka vyjadrovali s veľkým pochopením.

Bez ohľadu na všetky otázniky, jedna skutočnosť je jasná. Aj po dnešnom stretnutí Róbert Bezák ostáva emeritným trnavským arcibiskupom. Stretnutie s pápežom Bezákovi neprinieslo nové poverenie. Ale čosi sa deje...

Imrich Gazda  

Foto: TASR/Martin Baumann

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo