Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tlačové správy
08. 05. 2019, 11:39

Eurovoľby: Čo čaká EÚ v najbližších rokoch? (anketa)

Za KDH kandiduje vo voľbách do Európskeho parlamentu viacero výrazných osobností. Dnes vám prestavujeme prvých štyroch.
Eurovoľby: Čo čaká EÚ v najbližších rokoch? (anketa)

Vybraných kandidátov KDH do Európskeho parlamentu sa pýtame na ich názor: Ktoré témy budú podľa vás rezonovať v Európe počas najbližších piatich rokov?

Ivan Štefanec, poslanec Európskeho parlamentu:

Európsku úniu čakajú dôležité rozhodnutia, ktoré sa budú týkať najmä rozdelenia financií po odchode Veľkej Británie. Musíme zabrániť tomu, aby boli naše mestá, obce a regióny ukrátené o peniaze určené na rozvoj a vyrovnávanie životnej úrovne. Veľkou výzvou bude aj dobudovanie Energetickej únie, ktorá prinesie nižšie ceny za energie pre firmy aj domácnosti. Našou povinnosťou ako kresťanských demokratov je strážiť princíp subsidiarity a zabrániť tomu, aby európske inštitúcie zasahovali do národnej suverenity v oblastiach ako je rodina, vzdelávanie, či daňové záležitosti.

Do Európy musíme priniesť viac spravodlivosti. Úrad európskej prokuratúry, ktorý sa v súčasnosti tvorí, môže odhaľovať cezhraničné podvody s európskymi peniazmi a dotáciami, ktorých obeťami sú aj slovenskí malí farmári. Nelegálnu migráciu sa nám podarilo znížiť na minimum. Teraz musíme vylepšovať nástroje zabezpečenia hraníc, návratovú politiku a integráciu úspešných žiadateľov o azyl, aby sa kríza z roku 2015 už nikdy nemohla zopakovať. 

Marián Čaučík, riaditeľ Dobrej noviny, zakladateľ celoslovenského združenia eRko-Hnutie kresťanských spoločenstiev detí:

Pre ďalších päť rokov bude v Európe kľúčová téma spolupráce. Po brexite a mnohých odstredivých tendenciách, ktoré prichádzajú, bude dôležité, aby európski a národní lídri znovu našli pôvodný zmysel európskeho projektu. Bude tiež podstatné, aby dokázali komunikovať občanom jedinečnosť európskeho projektu a v hodnotových otázkach nechali kompetencie a priestor pre národnú úroveň.

Dôležitou témou bude naďalej migrácia a medzinárodná spolupráca. Vytváranie podmienok pre dôstojný život v menej rozvinutých krajinách, ale aj vyrovnávanie rozdielov v životnej úrovni v členských krajinách EÚ bude nevyhnutné pre stabilitu a dôveru ľudí v politický systém, ktorého sú súčasťou. Európski politici by sa mali venovať aj podpore mladých ľudí, zvlášť mladých rodín, téme starnutia i medzigeneračnej solidarity. Nemenej dôležitou bude zmena klímy a zachovanie životného prostredia pre ďalšie generácie, najmä cez opatrenia pre udržateľnú spotrebu a produkciu. 

Veronika Jankovičová, občianska aktivistka, organizátorka protestov „Za slušné Slovensko“ v Bruseli:

Myslím si, že jednou z hlavných tém na pôde budúceho Európskeho parlamentu bude boj proti klimatickým zmenám a dosiahnutie bezuhlíkového hospodárstva na území EÚ v rámci záväzkov vyplývajúcich z Parížskej dohody. Naplnenie tejto dohody je rozdelené do viacerých časových rámcov a sú pre to navrhnuté politiky v oblastiach: energetická bezpečnosť, vnútorný trh s energiou, energetická efektívnosť, dekarbonizácia a výskum a inovácia.

Taktiež sa začína rozvíjať diskusia o spoločnej obrane, hovorí sa o vytvorení nového postu eurokomisára pre obranu. Keďže je obrana vnútroštátnou záležitosťou členských krajín, musela by sa vytvoriť dohoda medzi jednotlivými štátmi. V rámci nového 7-ročného rozpočtu sa však momentálne navrhuje zriadenie Európskeho obranného fondu určeného na výskum a vedu v oblasti obranného priemyslu, a nie na formovanie európskej armády.

A tretia oblasť, ktorá mňa osobne zaujíma, je dodržiavanie právneho štátu v členských štátoch, ktorá sa rozprúdila po problémoch v Maďarsku a Poľsku a po vlaňajšej tragédii na Slovensku, kedy k nám prišla monitorovacia skupina europoslancov z výboru LIBE. Hovorí sa o viacerých iniciatívach v tejto oblasti – práve zo spomínaného výboru, ďalšie od eurokomisára Timmermansa (pre oblasť právneho štátu), Manfreda Webera, šéfa EPP a „spitzenkandidáta“ pre predsedu novej európskej komisie a taktiež Citizens Initiative. 

Martin Šmilňák, riaditeľ gymnázia:

Okrem tém, ktoré už spomínali moji kolegovia, bude Európska únia čeliť nárastu extrémizmu, ktorý boduje všade tam, kde sa bežným ľuďom z rôznych dôvodov zhoršujú životné podmienky. Ak primerane neodpovieme na nekontrolovanú migráciu, sociálne a regionálne rozdiely, potrebu zamestnania, bývania, dostupnej lekárskej starostlivosti a podobné každodenné témy väčšiny ľudí, budeme čeliť spochybneniu celého projektu Európskej únie so všetkým dobrým, čo prináša.

V dialógu s extrémistami a populistami rozhodnú vecné riešenia a zrozumiteľná argumentácia.

 

Foto: KDH

Objednávateľ: Kresťanskodemokratické hnutie, Šafárikovo námestie 4, 811 02, Bratislava, IČO: 00586846
Dodávateľ: POSTOJ MEDIA, s.r.o., Pražská 11, 811 04 Bratislava, IČO:50205668

Odporúčame