Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
07. máj 2019

Matovičove premárnené opozičné roky

Prečo má dnes kráľ politického happeningu veľké problémy.
Matovičove premárnené opozičné roky

Foto: TASR/Jakub Kotian

Venujte nám minútu, skôr ako začnete čítať

Články na Postoji nie sú spoplatnené, aby ich mohlo čítať čo najviac ľudí. Vznikajú najmä vďaka pravidelnej mesačnej podpore od čitateľov, ľudí, ako ste vy. Budeme si veľmi vážiť, ak nás budete podporovať. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe článkov, ako je tento. Ďakujeme!

Redakcia Postoja

 

Už nejaký ten týždeň môžeme na politickej scéne sledovať nový fenomén. Igora Matoviča, ktorý v štátotvornej rétorike pokojne môže súperiť s Mikulášom Dzurindom.

Jedným z príkladov je aj nedávny rozhovor lídra OĽaNO pre denník Pravda, v ktorom varuje pred tým, že nestačia len nové tváre a nové politické alternatívy, ale treba sa tiež snažiť, aby vo voľbách prepadlo čo najmenej hlasov. Čím vysiela aj signál k Andrejovi Kiskovi, aby pri budovaní svojej novej strany nelovil v jeho rybníku a neoslaboval už existujúce opozičné subjekty. Z jeho pohľadu ide najmä o Veroniku Remišovú, ktorej meno sa v súvislosti s prezidentovou novou stranou už nejaký ten čas skloňuje.

Obava, ktorú Matovič formuluje, má svoj racionálny základ. Lenže zároveň obnažuje aj jeho politické zlyhanie. Šéf OĽaNO od roku 2010 tvrdo pracoval na tom, aby sa stal kráľom politického happeningu. Netajil sa tým, že stranu buduje primárne ako protikorupčné hnutie, ktorého DNA je najmä protest, a nie ambícia sedieť vo vláde.

Ale aby sme boli spravodliví. Po rokoch čistého protikorupčného aktivizmu si Igor Matovič uvedomil, že by predsa len bolo fajn prezentovať aj nejakú odbornú bázu, a tak na sklonku roku 2017 predstavil tieňovú vládu.

Urobil to však spôsobom, z ktorého na kilometre sršalo, že dôležitejší ako snaha systematicky politicky pracovať je marketing. Jednotlivé rezorty jednoducho prerozdelil medzi členov poslaneckého klubu, pričom pri viacerých naozaj nebolo jasné, čím si zaslúžili, že sa zo dňa na deň stali odborníkmi na danú oblasť.

Inzercia

Napríklad Veronika Remišová sa v tomto Matovičovom kabinete stala ministerkou zahraničných vecí. Nič proti, je to nesporne politička s potenciálom, jediná, ktorej sa popri Matovičovi podarilo významnejšie vyrásť. Len sedí v školskom výbore parlamentu, profiluje sa najmä v protikorupčnej agende a v oblasti zahraničnej politiky dovtedy, ale ani potom, ničím zásadnejším nezaujala.

To však určite nebol najväčší problém tohto telesa. Ten je v tom, že aj po konštituovaní tieňovej vlády zostalo celé OĽaNO najmä o Igorovi Matovičovi. Tlačovky tieňových ministrov sa síce valia jedna za druhou, ale bez výraznejšej mediálnej odozvy. Pretože svetlá reflektorov na seba svojím agresívnym komunikačným štýlom aj naďalej viaže najmä Matovič, ktorý za tie roky médiá "vycvičil" natoľko, že od jeho strany už ani neočakávajú nič iné ako šou, kauzy a zásadné odhalenia. Nakoniec aj samotný líder OĽaNO uveril, že protestný element je pre jeho stranu najdôležitejší a že on sám ho bude ešte dlhé roky v slovenskej politike stelesňovať. 

Necelý rok pred voľbami Igor Matovič vidí, že svet okolo neho sa mení. Voličská podpora hnutia OĽaNO stagnuje a v politike sa objavujú nové subjekty, ktoré majú šancu rásť aj na jeho úkor. Zdieľať

Necelý rok pred voľbami Igor Matovič zisťuje, že svet okolo neho sa mení. Voličská podpora hnutia OĽaNO stagnuje a v politike sa objavujú nové subjekty, ktoré majú šancu rásť na jeho úkor. Čo je, samozrejme, problém, lebo prepad preferencií je v takomto prípade len otázkou času. Najmä ak aj s Matovičovou charizmou na protestných voličov to ide z kopca.

S blížiacimi sa voľbami začína navyše medzi mnohými opozičnými voličmi silnieť dopyt aj po niečom inom, ako je len kritika vlády za korupciu. Čoraz viac ich bude zaujímať, akých ľudí majú jednotlivé strany na dôležité rezorty, či majú predstavu, kam posunúť krajinu v ekonomike alebo sociálnej politike. Budú sa tiež zamýšľať nad tým, či demokratická opozícia má vo svojich radoch politikov schopných ukočírovať hodnotovo a politicky komplikovanú vládnu koalíciu. Pretože iná na tomto pôdoryse nemá šancu vzniknúť.

Aká bude odpoveď OĽaNO na tento dopyt? Veľmi chabá. Pretože aj po ôsmich rokoch v parlamente je tým istým, čím bolo na začiatku. Najmä protestným hnutím. Len oveľa menej zaujímavým a mobilizujúcim ako kedysi a tým pádom aj veľmi zraniteľným zo strany nastupujúcej politickej konkurencie.

Dôvod tohto stavu je prostý. Hnutie OĽaNO určite urobilo kus užitočnej práce pri kontrole vlád Smeru a upozorňovaní na ich prešľapy. Z pohľadu strategického, programového a personálneho budovania strany však Igor Matovič opozičné roky premárnil.

Akou sumou by ste mohli podporiť POSTOJ?

Naša redakcia funguje najmä vďaka pravidelnej mesačnej podpore od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Pridáte sa k nim? Ďakujeme!

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame