Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. apríl 2015

Kiska pozval Františka na Slovensko. Hovorili aj o Bezákovi

Prezident Andrej Kiska sa s pápežom Františkom stretol prvý raz. Dôvodom jeho návštevy vo Vatikáne bolo 25. výročie nadviazania diplomatických vzťahov medzi Svätou stolicou a Československou federatívnou republikou. vatican_pope_slovakia664632239960.jpg Andrej Kiska p...

Kiska pozval Františka na Slovensko. Hovorili aj o Bezákovi

Prezident Andrej Kiska sa s pápežom Františkom stretol prvý raz. Dôvodom jeho návštevy vo Vatikáne bolo 25. výročie nadviazania diplomatických vzťahov medzi Svätou stolicou a Československou federatívnou republikou.

Andrej Kiska pricestoval do Vatikánu pred desiatou hodinou. Na Nádvorí sv. Damaza ho privítal prefekt Pápežského domu, arcibiskup Georg Gänswein, ktorý je zároveň osobným tajomníkom emeritného pápeža Benedikta XVI. Nastúpená bola aj jednotka Pápežskej švajčiarskej gardy a pápežskí komorníci, tzv. gentiluomini.

Arcibiskup Gänswein a komorníci následne prezidenta so sprievodom odprevadili do bibliotéky Apoštolského paláca, kde prebehlo vyše 30-minútové súkromné stretnutie s pápežom.

„Vedel som, že prídem za človekom, ktorý ma bude počúvať, bude ku mne otvorený, bude mi možno chcieť poradiť a vyjadriť svoj názor. Presne taký bol. Mali sme hlboký rozhovor plný emócií,“ napísal po stretnutí na sociálnej sieti Facebook Andrej Kiska.

Podľa prezidenta spolu diskutovali o úlohe cirkvi v spoločnosti, o viere, ale aj o krstoch detí slobodných matiek či udeľovaní prijímania rozvedeným ľuďom. „Dlho sme diskutovali o arcibiskupovi Bezákovi, aj o tom, čo nás na Slovensku trápi,“ uviedol slovenský prezident, ktorý zároveň pozval pápeža Františka na návštevu Slovenska. „Je to človek, na ktorého môžeme byť hrdí a mali by sme mu želať veľa sily a zdravia v snahe o lepší svet,“ dodal Kiska.

Tlačové stredisko Svätej stolice v komuniké uviedlo, že prezident a pápež hovorili o aktuálnej medzinárodnej situácii, najmä o Blízkom východe, ako aj o dôležitosti ochrany ľudských práv. Témy spomenuté Kiskom sa v oficiálnej správe nespomínajú.

Po súkromnom rozhovore, ktorý tlmočil vedúci slovenskej redakcie Vatikánskeho rozhlasu Jozef Bartkovjak, nasledovalo predstavenie prezidentovho sprievodu. Podľa Vatikánskeho rozhlasu ho tvoril minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, slovenský veľvyslanec pri Svätej stolici Peter Sopko a niekoľkí zamestnanci kancelárie prezidenta, ministerstva zahraničných vecí a veľvyslanectva pri Svätej stolici.

K téme 
Kiska prekvapil. Nielen Vatikán (komentár)

Inzercia

Zdieľať

Pápež daroval slovenskému prezidentovi medailu s motívom Anjela a výtlačok apoštolskej exhortácie Evangelii gaudium. Kiska venoval Františkovi unikátnu fotoknihu slovenského fotografa Filipa Kuliseva. Súčasťou publikácie s pozlátenými stranami sú fotografie rôznych kútov Slovenska od Bratislavy až po Spiš z vtáčej perspektívy. „Slovensko je nádherná krajina a Filip Kulisev ju zachytáva ako nikto iný, preto visia jeho fotografie v mojej kancelárii a preto som sa rozhodol venovať knihu fotografií aj pápežovi Františkovi,“ citovala agentúra TASR prezidenta Kisku.

Po stretnutí s pápežom malo pôvodne nasledovať stretnutie so štátnym sekretárom Svätej stolice, kardinálom Pietrom Parolinom. Keďže ten odcestoval na návštevu Panamy, Kisku prijal podsekretár pre vzťahy so štátmi Antoine Camilleri.

Prezidentovu návštevu Vatikánu uzavrela návšteva Baziliky sv. Petra a obed podávaný slovenským veľvyslancom pri Svätej stolici za účasti prezidenta a slovenských predstaviteľov Rímskej kúrie, pápežských univerzít, kolégií a kongregácií.  

Imrich Gazda

Agentúrnu správu sme o 17:30 nahradili autorským textom.

Foto: TASR/AP

Odporúčame

Sedem najkrajších veľkonočných myšlienok pápeža Františka

Sedem najkrajších veľkonočných myšlienok pápeža Františka

Nestihli ste sledovať všetky veľkonočné príhovory Svätého Otca? Vybrali sme pre vás tie najpovzbudivejšie myšlienky. Zelený štvrtok"Ak Ježiš pasie stádo uprostred nás, nemôžeme byť pastiermi s kyslou tvárou, bedákajúcimi, a ani nie, čo je ešte horšie, pastiermi unudenými. Pach oviec a úsmev otcov....

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.