Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
K Veci Komentáre a názory
02. apríl 2015

Najväčší zázrak

S blížiacou sa Veľkou nocou možno v éteri pozorovať javy, ktoré sú pre toto obdobie typické: v televízii a v časopisoch sa vážne pýtajú odborníkov na Ježiša a nie náhodou rozosievajú pochybnosti, správy prinášajú hypermodernistických kazateľov, ktorí tvrdia, že kresťanstvo beztak nie je o žiadnom ko...

Najväčší zázrak

S blížiacou sa Veľkou nocou možno v éteri pozorovať javy, ktoré sú pre toto obdobie typické: v televízii a v časopisoch sa vážne pýtajú odborníkov na Ježiša a nie náhodou rozosievajú pochybnosti, správy prinášajú hypermodernistických kazateľov, ktorí tvrdia, že kresťanstvo beztak nie je o žiadnom konkrétnom súbore presvedčení, a podráždení Noví ateisti nám pripomínajú, že ako moderným ľuďom, čo veria vo vedu a rozum, by nám to malo byť jedno, lebo aj tak vlastne vieme, že ľudia z mŕtvych nevstávajú.

Keď už sme pritom, ľudia to vedeli aj v staroveku a neboli hlúpi, aspoň teda o nič hlúpejší, než sme my. Napriek tomu mnohí z nich predsa len uverili, podobne ako aj dnes veria mnohí ľudia na každom kontinente – ktorí, bez ohľadu na posmešky ateistických „bystrých“, tiež nie sú hlúpi. Je to zaujímavá vec a zaslúži si pozornosť dokonca aj z čisto svetského pohľadu, ba možno zvlášť zo svetského pohľadu, lebo ľudské dejiny nepoznajú nič ani len zďaleka podobné.

Svet uveril jednoduchým a chudobným 

Nik menší než Tomáš Akvinský, žiadny truľko, nech už si o ňom hoci aj ten najmilitantnejší ateista myslí, čo chce, uvažuje nad týmto vo svojom Komentári k Apoštolskému vyznaniu viery, najmä v časti „Viera nie je nerozumná“: „lebo pravdivosť toho, čo učí viera, dokazujú Božie zázraky“.

Človek by čakal, že Akvinský bude hovoriť o tom, čo by mnohí označili za najväčší kresťanský zázrak: o zmŕtvychvstaní. Volí však neobvyklý prístup a obhajuje „zázraky, ktorými Kristus potvrdil slová apoštolov a svätých. A keď niekto povie, že nik nevidel, ako sa dejú tieto zázraky, odpovedám takto: Je isté, že celý svet uctieval modly a prenasledoval Kristovu vieru, ako rozprávajú aj pohanské histórie. Teraz sa však všetci obrátili ku Kristovi, múdri, vznešení, bohatí, mocní aj veľkí, a to na ohlasovanie hŕstky jednoduchých a chudobných Kristových hlásateľov. Bol to teda zázrak alebo nie?“

"Celý svet uctieval modly a prenasledoval Kristovu vieru. Všetci sa však obrátili ku Kristovi, múdri, vznešení, bohatí, mocní aj veľkí, a to na ohlasovenie hŕstky jednoduchých a chudobných Kristových hlásateľov. Bol to teda zázrak alebo nie?"

Zdieľať

Dobrá otázka. Od Akvinského čias sa toho veľa zmenilo. V dnešnej dobe sa občas zdá, že sa dosť podarilo spochybniť Ježišove slová o tom, ako jeho Cirkev „pekelné brány nepremôžu“. Momentálne sa tým pekelným bránam akoby celkom darilo.

Prežili sme nielen Borgiovcov

Ježišova predpoveď sa však splnila úplne doslova. Ezra Pound raz cítil potrebu poznamenať: „Každá inštitúcia, ktorá dokázala prežiť výstrednosť Borgiovcov, má určitú vrodenú odolnosť.“ Nejde však len o Borgiovcov. Zoznam toho, čo Cirkev jasne prežila, je celkom pôsobivý, a v porovnaní s akoukoľvek inou ľudskou inštitúciou nemá obdobu: Ježišova smrť. Zrada všetkých apoštolov (nielen Judášova). Mučeníctvo všetkých apoštolov (okrem Jána). Rané herézy (ktorých je toľko, že by potrebovali samostatný zoznam). Prenasledovanie a mučeníctvo v Rímskej ríši. Prijatie zo strany Rímskej ríše. Pád Rímskej ríše. Barbarské nájazdy. Saracénske nájazdy (v roku 846 bola vyplienená dokonca aj stará Bazilika sv. Petra). Konflikty so stredovekými (kresťanskými) kráľmi a cisármi. Stredoveké herézy (albigénci, františkánski spirituáli atď.). Pád Byzantskej ríše. Renesančná skazenosť. Reformácia (v roku 1527 Rím opäť vyplienili luteránske vojská katolíckeho cisára Svätej rímskej ríše, Karola V.). Náboženské vojny. Neskoršie turecké nájazdy. Skazenosť v období baroka. Pascalovi Jezuiti. Králi, ktorí si nárokovali božské práva. Revolúcie, ktoré si nárokovali absolútnu moc. Napoleon. Slobodomurárstvo. Liberalizmus. Socializmus. Nacizmus. Komunizmus. Darwinizmus. Bezduché moderné liturgie. Sexuálne zneužívanie zo strany kňazov. „Rehoľníčky“ (v USA), ktoré veria v Bohyňu, v kozmický proces, prípadne v čokoľvek a sú na to hrdé.

Toto je len čiastkový zoznam, ktorý by mal takisto zohľadniť minimálne neustály výskyt zlých biskupov a kňazov a večne nestálych laikov. Za týchto okolností – a s ohľadom na to, že všetko má sklon sa časom rozpadnúť, je zázrak – možno tak trochu aj najväčší zázrak kresťanstva, že vec kresťanstva prežila, ako tvrdil Akvinský. Ak veríme, že Ježiš je Boh, ktorý stvoril vesmír, jeho zmŕtvychvstanie nám príde ako obyčajná detská hra. Udržať pospolu miliardy padnutých ľudských bytostí, pri ktorých Boh podstúpil riziko, že im dal slobodu zvoliť si vlastnú cestu, v reálnom historickom spoločenstve prostredníctvom krehkej hlinenej nádoby, ktorú voláme Cirkev, si pokojne môže vyžadovať ešte väčšiu božskú moc.

Inzercia

Keby to záviselo len od nás, už dávno by sme to zabalili

"To, že Cirkev pekelné brány nepremohli, je dosť veľkým posilnením a musí mať príčinu, ktorá nie je z tohto sveta, lebo keby to záviselo len od nás katolíkov, už dávno by sme celú vec zabalili."

Zdieľať

Pred pár rokmi pápež Benedikt v kázni na Kvetnú nedeľu pripomenul, že šírenie sa Cirkvi v priestore a čase je doslovným splnením starých proroctiev, že Izrael bude vládnuť od mora až k moru a od Rieky až do končín zeme. (Zach 9,10) Pripomína nám však tiež, že to treba vnímať spoločne s iným Kristovým výrokom: „Chápeme, čo znamená, že toto Kráľovstvo nie je z tohto sveta? Alebo azda túžime po tom, aby bolo z tohto sveta?“

Priznávam. Cítil by som sa oveľa lepšie, keby bolo možné posilniť vieru nejakým pozemským prostriedkom. Nemám problém s nádejou v budúci svet, ale som len človek. No i tak, keď sa nad tým zamyslíme, dokonca aj z čisto naturalistického pohľadu, to, že ju pekelné brány nepremohli, je asi s najväčšou pravdepodobnosťou zázrak. Táto skutočnosť je dosť veľkým posilnením a musí mať príčinu, ktorá nie je z tohto sveta, lebo keby to záviselo len od nás katolíkov, už dávno by sme celú vec zabalili. Stále sa však musíme snažiť a dávať si veľký pozor, aby sme na konci vekov boli na správnej strane týchto brán.

Len taká úvaha na povzbudenie pred Veľkou nocou.

Robert Royal
Autor je šéfredaktor The Catholic Thing a prezident Faith & Reason Institute (Inštitút pre vieru a rozum) vo Washingtone D. C. Jeho najnovšia kniha je
The God That Did Not Fail: How Religion Bult and Sustains the West (Boh, ktorý nezlyhal: Ako náboženstvo vybudovalo a udržiava západ).

Pôvodný text: The Greatest Miracle, medzititulky redakcia, ilustračné foto: thecatholicthing.org, flickr.com (licencia CC).

Rubrika K veci je tvorená autorskými článkami prestížneho amerického magazínu The Catholic Thing, vychádza s podporou Kolégia Antona Neuwirtha.

Odporúčame

ISIS sú barbari stojaci mimo každého zákona

ISIS sú barbari stojaci mimo každého zákona

Som proti vražde, a teda aj proti masakrovaniu ľudí vo veľkom počte – priam z hĺbky duše – ale slovo „genocída“ ma nedojíma. Súvisí to trochu aj s jeho históriou, a keďže bolo vlastne vytvorené na to, aby zanechalo dojem, musím veľmi dôkladne vysvetliť, čo tým myslím. is-flag1.jpg ...

Snaha o homosexualizáciu prirodzeného zákona

Snaha o homosexualizáciu prirodzeného zákona

Sanfranciský arcibiskup Salvatore Cordileone sa odvážne snažil chrániť katolíckych študentov v Bay Area pred škodlivým vplyvom homosexuálnej agendy, keď zdôrazňoval morálnu neprijateľnosť gejského sexu a gejského manželstva, pričom sa odvolával na prirodzený zákon. s-o-h-p-z.jpg ...

Obrana „Ríma“

Obrana „Ríma“

Krátko po 11. septembri som bol náhodou v Ríme a niektorí moji tamojší priatelia vtedy tvrdili, že podobný útok na baziliku sv. Petra nie je veľmi pravdepodobný. obrana-rima.jpg Vľavo obálka islamistického magazínu Dabiq s vlajkou ISIS na obelisku na Námestí sv. Petra...