Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
02. máj 2019

Fico s Kotlebom vládnuť nechce, kalkuluje s ním inak

Prečo šéf Smeru nemá žiaden záujem na zmiznutí ĽSNS zo scény.
Fico s Kotlebom vládnuť nechce, kalkuluje s ním inak

Foto TASR/Martin Baumann

Postoj tu bude len s vašou pomocou!

Postoj je dnes jediným serióznym konzervatívnym hlasom na slovenskej mediálnej scéne. No nežije zo vzduchu.

Články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

Redakcia Postoja

V ostatnom čase silnie vo verejnom priestore názor, že Smer počíta s ĽSNS ako s partnerom do možnej budúcej vlády. Zo sociálnych sietí sa táto prognóza začína postupne prelievať aj do serióznej publicistiky.

Napríklad časopis .týždeň tvrdí, že uvažovanie o takomto type koalície vôbec nie je nereálne. Autori argumentujú hlasovaniami, pri ktorých sa Smer a kotlebovci dokázali dohodnúť na spoločnom postupe, ako to bolo v prípade schválenia dôchodkového stropu.

Podobne to vidí aj Peter Schutz. Podľa neho nie sú vyjadrenia predstaviteľov Smeru o tom, že pri presadzovaní návrhov, ktoré menia kvalitu sociálneho života, sú ochotní spolupracovať s kýmkoľvek, „ničím menším než deklaráciou, že po voľbách 2020 prichádza ĽSNS pre Smer do úvahy podobne ako každá iná strana“. Dokonca tvrdí, že viac ako demokratická opozícia.

Tohto katastrofického scenára sa už chytili aj opoziční politici. Sulíkova SaS tento týždeň vyzvala Fica a Danka, aby ešte pred voľbami vylúčili ĽSNS z povolebnej spolupráce. „Vyzývame predsedov strán Smer-SD a SNS, aby dali občanom tiež takýto verejný prísľub, že s ĽSNS po budúcoročných voľbách za žiadnych okolností nevytvoria vládnu väčšinu,“ píšu politici SaS.

Snahe opozície mobilizovať voličov aj na tejto téme sa dá rozumieť, ale hrozba spoločného vládnutia Smeru a ĽSNS nie je veľmi pravdepodobná. Z viacerých dôvodov, pričom členstvo Smeru v štruktúre európskych socialistov nie je tým najdôležitejším.

Z pohľadu špičiek Smeru je určite podstatnejším faktorom, že takúto vládnu konšteláciu si neželajú ich voliči. Ako vyplýva z nedávneho prieskumu agentúry Focus pre TV Markíza, takáto koalícia je neprijateľná pre dve tretiny smeráckych voličov. Miera odmietania vládnutia s kotlebovcami je v prípade Smeru podobne silná ako medzi voličmi SaS a dokonca silnejšia ako pri voličoch Sme rodina.

Inzercia

Ďalším dôležitým dôvodom je, že rozhodnutie o spoločnom vládnutí s Kotlebom by so sebou nieslo vysoké riziko rozštiepenia Smeru. Jeho poslanecký klub by sa na tom mohol rozpadnúť a takáto vláda by sa skončila skôr, než by sa reálne začala. Toto všetko si Robert Fico určite dobre uvedomuje.

Pokiaľ ide o šance na vládnutie, tak nárast popularity ĽSNS vlastne do istej miery kompenzuje voličský prepad Smeru. Zdieľať

To však neznamená, že s ĽSNS nekalkuluje. Len trochu inak. Ak by si kotlebovci udržali do volieb aktuálnu voličskú podporu, mohli by v budúcom parlamente obsadiť okolo dvadsať kresiel. Je pravdepodobné, že aj naďalej bude platiť konsenzus o ich politickej izolácii, čo znamená, že pri hľadaní budúcej vládnej väčšiny budú musieť tieto mandáty zostať mimo hry.

Ak by vo voľbách prepadli hlasy maďarských voličov alebo sa do parlamentu nedostalo KDH, ktoré osciluje okolo päťpercentnej hranice, môže nastať situácia, že strany, ktoré si dnes hovoria demokratická opozícia, nebudú mať v parlamente dostatočnú podporu na zostavenie vlády. Výsledkom by bol stav, že bez Smeru a ĽSNS nebude dosť hlasov na zostavenie funkčného kabinetu. Čo, samozrejme, Smer šmahom ruky dostane opäť do hry.

Presne na to, že takto nejako sa to vo voľbách vyskladá, sa Robert Fico spolieha. Hoci do týchto jeho počtov ešte vstúpi viacero premenných, napríklad nová Kiskova strana, je to de facto jediný realistický scenár, ako sa Smer aj po ďalších voľbách môže udržať pri moci.

Pokiaľ ide o šance na vládnutie, nárast popularity ĽSNS vlastne do istej miery kompenzuje voličský prepad Smeru.

Preto platí, že Robert Fico a spol. s Marianom Kotlebom vládnuť nechcú, ale zároveň nemajú žiaden záujem na jeho zmiznutí zo scény. ĽSNS s podporou okolo desať až pätnásť percent je jednoducho ich posledným esom v rukáve.

Prečo ste mohli čítať tento článok zadarmo?

Články na Postoji nie sú spoplatnené ani uzamknuté, aby k nim malo prístup čo najviac ľudí. Ich tvorba ale stojí značné úsilie, čas a peniaze. Práca našej profesionálnej redakcie je financovaná z pravidelnej podpory mnohých našich čitateľov. Budeme si veľmi vážiť, ak nás aj vy TERAZ PODPORÍTE, aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe hodnotného obsahu. Ďakujeme!

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame