Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. 05. 2019, 19:05

Donald Trump môže prísť na Slovensko, píše Pravda

Donald Trump môže prísť na Slovensko, píše Pravda

Prezident USA Donald Trump. FOTO TASR/AP

Pravda tvrdí, že má informáciu o možnom dátume návštevy Trumpa a pozná aj dôvod.

Americký prezident Donald Trump by mohol v druhej polovici tohto roku navštíviť Slovenskú republiku. Napísal to denník Pravda s odvolaním sa na dva na seba nezávislé zdroje v Bratislave a vo Washingtone.

„O pozvaní sa zmieni slovenský premiér Peter Pellegrini na stretnutí s Trumpom v Bielom dome.“ Obaja lídri sa stretnú v piatok.

Pravda tvrdí, že má exkluzívnu informáciu o možnom dátume návštevy Trumpa na Slovensku a rovnako pozná dôvod, pre ktorý by mohol americký prezident priletieť. Podrobnosti prinesie v tlačenom vydaní denníka vo štvrtok. V spomínanom čísle sa majú objaviť aj informácie, o čom s premiérom Pellegrinim plánuje hovoriť šéf Bieleho domu.

Podľa Pravdy má byť prijatie Pellegriniho u Trumpa v Oválnej pracovni v niečom nezvyčajné. "Ide o niečo, čo sa málokedy stáva, keď americkí prezidenti prijímajú na návšteve Bieleho domu hlavy štátov a premiérov zo zahraničia," uviedol denník na svojom webe. 

Premiér Pellegrini odcestoval dnes na návštevu Spojených štátov amerických, počas ktorej ho v piatok prijme v Bielom dome americký prezident Trump.

Počas stretnutia by sa mali dotknúť otázok s dôrazom na ekonomickú a obrannú spoluprácu. Americké spoločnosti patria medzi najvýznamnejších investorov na Slovensku a zamestnávajú 23 000 pracovníkov.

Predmetom rokovania v rámci obrannej spolupráce by mala byť okrem iného modernizácia Ozbrojených síl SR. Venovať by sa mali aj zvyšovaniu obranných výdavkov v súlade so záväzkami vyplývajúcimi z členstva Slovenska v Severoatlantickej aliancii.

Počas návštevy Washingtonu sa premiér stretne so zástupcami amerických spoločností, ktoré pôsobia na slovenskom trhu. Uctí si pamiatku padlých vojakov položením venca k hrobu neznámeho vojaka na Arlingtonskom národnom cintoríne. Veniec položí aj k hrobu amerického vojaka Michaela Stranka, ktorý sa narodil na Slovensku a padol počas druhej svetovej vojny v Japonsku. Taktiež navštívi Americké múzeum holokaustu vo Washingtone.

Odporúčame